Kolik je podpora v nezaměstnanosti?

Zajímalo by vás kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2011 a jak se počítá výše podpory pro nezaměstnané? Připravili jsme pro vás základní souhrn informací o tom, kolik je podpora jak ji vypočítat. Další informace o tom jaké jsou sociální dávky pro nezaměstnané nebo kdo má nárok na podporu a kdo nárok nemá, najdete v dalších článcích na tomto webu

Kolik dostanu na podporu v nezaměstnanosti?

Výše podpory je definovaná příslušným zákonem a doplňujícími předpisy. To, jaká je konkrétní výše podpory, se odvíjí o toho, jakého je průměrná mzda. Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2011 je tedy rozhodující to, že průměrná mzda v 1 až 3 čtvrtletí 2011 byla 23 324 Kč.

Maximální výše jakou má podpora v nezaměstnanosti je tedy pro rok 2011 stanovena na částku 13 528 Kč. Maximální výše, jako má podpora při rekvalifikaci je pak pro rok 2011 stanovena na částku 15 161 Kč.

Výpočet podpora v nezaměstnanosti

Nárok na podporu pro nezaměstnané se pak vypočítá jako procentní část průměrné mzdy v posledním čtvrtletí před podáním žádosti o tyto dávky. Dále pak zákon stanovuje, rozdílnou výši a délku podpory:

  • První a druhý měsíc = 65% průměrné mzdy, maximálně však výše uvedená částka (netýká se ale ukončení pracovního poměru na dohodu nebo bez vážných důvodů)
  • Třetí a čtvrtý měsíc = 50 % průměrné mzdy, maximálně však výše uvedená částka (pokud je pracovní poměr ukončen dohodou nebo bez vážných důvodů, tak je podpora po celou dobu jen v této výši)
  • Další měsíce = 45 % průměrné mzdy, maximálně však výše uvedená částka (pokud je pracovní poměr ukončen dohodou nebo bez vážných důvodů, tak je podpora po celou dobu jen v této výši)
Přečtěte si také:  Podpora v nezaměstnanosti pro studenty a absolventy

Platí také, že lidé do 50 roků mají nárok na podporu jen 5 měsíců, lidé ve věku 50 až 55 roků mají nárok 8 měsíců a lidé, kteří jsou starší, než 55 roků mají nárok 11 měsíců

Kolik je podpora pro ty, kdo nepracovali?

Maximální výše podpory se ale týká pouze těch, kdo v uplynulých 3 letech před žádostí o podporu odpracovali alespoň 12 měsíců.  Pokud jste nepracovali, tak v určitých případech může být započítána i tzv. „náhradní doba“. To se týká třeba  matek po mateřské dovolené, nebo i dalších případů (podrobněji viz příslušné články)

V takovém případě je výše jakou má podpora v nezaměstnanosti stanovena jako:

  • 0,15 násobek průměrné mzdy v ČR = v roce 2011 je to 3498,6 Kč
  • 0,12 násobek průměrné mzdy v ČR = v roce 2011 je to 2798,8 Kč
  • 0,11 násobek průměrné mzdy v ČR = v roce 2011 je to 2565,6 Kč

22 comments

  1. Dobrý den, pracovala jsem přes deset let pro jednu firmu, která nakonec zkrachovala. Pak jsem byla několik měsíců vedená na úřadu práce, ale v prosinci 2010 mě vyřadili z evidence z důvodu toho, že jsem se ve stanoveném termínu nedostavila na úřad práce. Od začátku ledna jsem nastoupila do nové práce, ale na konci března mne propustili na konci zkušební doby. Chci se zeptat, jestli se mohu opět zaregistrovat na úřad práce a zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

    1. Dobrý den. Pokud jste byla vyřazena z evidence úřadu práce ze sankčního důvodu, tak se na úřadu práce můžete znovu zaregistrovat až 6 měsíců po vyřazení (tj. ve vašem případě až od června 2011). Pokud následně splníte zákonné podmínky na podporu v nezaměstnanosti, tak vám bude přiznána.

  2. Dobrý den, prosím pěkně o radu. Od 1.3.2011 jsem byla evidovaná na ÚP. Pobírala jsem podporu v nezaměstnanosti ve výši 45% čisté mzdy. Od 6.4. jsem zaměstnaná u společnosti, kde dělám v uvozovkách přidavače a to ještě za směšné peníze. V případě, že bych se šla evidovat znovu na ÚP, vypočítá se mi těch 45% z této částky, kde nemám odpracovaný ještě ani měsíc nebo za jiné předchozí období? Nejsem líná, ale dělat ve firmě práci za všechny, včetně recepční a za 20 tisíc hrubého, opravdu nebudu. Přemýšlím, že bych začala podnikat, jelikož mám již tři roky zkušenosti na pozici mediálního specialisty, ale to odbočuji. Předem děkuji za odpověď.

    1. Podpora se bude počítat z průměrného čistého měsíčního výdělku, který vám zaměstnavatel vypočítá je z „pravděpodobného výdělku“ (tedy ne na základě skutečných příjmů). Dále platí to, že pokud jste v novém zaměstnání odpracovala méně než 21 dní, pak délka podpory v nezaměstnanosti bude jen po zbývající část podpůrčí doby z předchozí podpory v nezaměstnanosti. Pokud byste odpracovala alespoň tři měsíce, vznikne vám nový nárok na podporu v nezaměstnanosti.
      Od 1. 1. 2011 pak UP také poskytuje podporu pro ty nezaměstnané kteří se rozhodnou začít podnikat. Pokud zvažujete, že začnete podnikat, zkuste si na UP zažádat o tento překlenovací příspěvek. Začínající podnikatel tak může získat až 30 tisíc korun, společně s dotací za vytvoření nového pracovního místa (pro sebe sama) teoreticky až téměř 170 tisíc.

  3. Děkuji Vám za odpověď. Jestli tomu tedy dobře rozumím, znamená to, že mi na ÚP vypočítají podporu v nezaměstnanosti z čistého měsíčního výdělku od posledního zaměstnavatele? Tedy z těch 20 tisíc hrubého? Přestože jsem tam neodpracovala ani celý měsíc? Nebo se to bere nějakým poměrem, např. za čtvrtletí. Předem mockrát děkuji.

    1. Toto upravuje Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, konkrétně se jedná o § 355:
      (1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.
      (2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

  4. Dobrý den. Rodičovská dovolená mi končí 10.1.2012.Prosím řekněte mi, z čeho se mi bude vypočítávat případná podpora v nezaměstnanosti, když po rodičovské odpracuji pouze 1 týden? Z platu dle prac. smlouvy, či z životního minima, když jsem nyní byla 3 roky s dcerou doma? Děkuji za odpověď.

    1. V tomto případě se podpora v nezaměstnanosti vypočítává z průměrné mzdy v ČR, je tedy určena zákonem (týká se to nejenom podpory v nezaměstnanosti po mateřské ale i dalších případů, kde není možné vypočítat podporu v nezaměstnanosti z příjmů). Výše podpory je tak v roce 2011 stanovena na 3498,6 Kč pro první dva měsíce (za předpokladu že neukončíte zaměstnání dohodou nebo výpovědí, 2798,8 Kč druhé dva měsíce a po zbytek podpory v nezaměstnanosti už pak jen 2565,6 Kč

      1. Prosím vás a jak dlouhoudobu bych musela odpracovat,aby se mi podpora vypočítala z výše platu v pracovní smlouvě(viz.můj předchozí dotaz).Děkuji za odpověd

        1. Existuje několik možností, jak můžete nastoupit po skončení rodičovské dovolené na ´úřad práce:
          1. Při ztrátě zaměstnání během rodičovské dovolené nebo ihned po skončení rodičovské dovolené = výše podpory bude jen minimální
          2. Ukončíte zaměstnání ihned po rodičovské, ale dostanete odstupné = na podporu budete mít nárok až po skončení odstupného, podpora bude minimální
          3. Ukončíte zaměstnání s dvouměsíční výpovědní lhůtou, během které bude dostávat plat = na podporu máte nárok po skončení výpovědní lhůty a počítá se z platu
          4. Ukončíte zaměstnání v jiném měsíci, než ve kterém vám končí rodičovská (tj. není rozhodující počet dní, jako to abyste zaměstnání ukončila až dalším kalendářním měsíci) = podpora se bude počítat z platu (to platí i když nastoupíte 29. a hned prvního další měsíc ukončíte zaměstnání)

  5. Dobrý den,
    ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tři a půl roku jsem byla OSVČ. K 31.1.2010 jsem prodala firmu a přerušila živnost. Od 25.srpna 2010 jsem zároveň pracovala jako učitelka na 75% ůvazek. Bohužel mi k 30.6.2011 vyprší smlouva a nebude mi prodloužena. Nevím, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a pokud ano, jak se bude její výše vypočítávat.
    Děkuji za radu

    1. Pokud jste si po dobu podnikání platila příslušné odvody (tj. důchodové pojištění, sociální pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, což je nutno doložit příslušnými doklady od OSSZ nebo MSSZ), pak nárok na podporu mít budete. Výše podpory se pak vypočítá z příjmů za poslední čtvrtletí, tedy z příjmů z posledního zaměstnání.

  6. Dobrý den,chtělajsem se zeptat jak se mi bude počítat podpora.Pracovala jsem 20 let u české pošty a letos v lednu jsem na vlastní žádost podala výpověď.V únoru jsem začala podnikat,ale bohužel to nevyšlo a nedaří se mi tímto způsobem uživit.Podnikání bylo spíše prodělečné.Tak nevím z čeho se v takovém případě podpora v nezam.vypočítá.Děkuji za odpověď.

    1. U OSVČ se při výpočtu výše podpory vychází z vyměřovacího základu, který je používán pro účely důchodového pojištění a příspěvku na státní politiku nezaměstnanosti.

  7. Dobrý den,
    rodičovská dovolená mi končí k 31.7.2011. Mohu uzavřít novou pracovní smlouvu na dobu určitou již od 14.7.2011 do 31.8.2011? Náležela by mi po té podpora
    v nezaměstnanosti? Jestliže ano, tak prosím, v jaké výši? Děkuji.

    1. Pokud jste byla nyní na 3 leté rodičovské dovolené, pak na podporu máte nárok, i když pracovat nebudete. Takže pokud budete pracovat tak jak uvádíte tak na podporu nárok určitě máte. Její výše pak bude záviset na vašich příjmech – měli by se zohlednit příjmy z nového zaměstnání.

  8. Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, jakou podporu bych dostal na ÚP, když jsem v tomto roce úspěšně složil maturitní zkoušku a nemám odpracované žádné hodiny?

    1. Žádnou, pokud nemáte odpracováno alespoň 12 měsíců nebo pokud vám nemůže být započítána náhradní doba, tak na podporu v nezaměstnanosti nemáte nárok. Doba studia se již několik let nezapočítává do nároku na podporu v nezaměstnanosti.

  9. Dobrý den,jsem zaměstnaná u firmy, která je v likvidaci a rozvázala se mnou pracovní poměr,zároveň vlastním firmu s.r.o.. Mám nárok na podporu z úřadu práce?

    1. Pokud máte živnostenský list a jste OSVČ na vedlejší pracovní poměr, tak ukončením zaměstnaneckého poměru se stáváte OSVČ na hlavní pracovní poměr a nárok na podporu v nezaměstnanosti nemáte.

  10. Činnost OSVČ mám pozastavenou. Zaměstnanecký poměr byl na hlavní činnost a na dobu neurčitou. Jako právnická osoba nemám žádný příjem ani odměny.

Comments are closed.