Sociální dávky pro studenty

Studenti, tedy všichni kdo navštěvují střední, vysokou nebo vyšší odbornou školu či jiné formy studia mají nárok na nejrůznější sociální dávky pro studenty. Pojďme se podívat na jednotlivé dávky, abyste věděli, na co máte nárok a o co si požádat

Dávky pro studenty: Přídavek na dítě

Základní sociální dávky, na které mají nárok studenti, jsou pochopitelně přídavky na dítě. Na ty je nárok až do 26 roků věku a dostanou jej všechny nezaopatřené děti. Podmínkou pro získání této dávky je to, že celkové příjmy rodiny nepřesáhnou částku 2,4 násobek životního minima. (podívejte se jaké je životní minimum).

Pro získání této sociální dávky, stačí podat žádost na sociální úřad, doložit potvrzení o studiu a také doložit příjmy všech osob, které budou posuzovány při rozhodování o nároku na přídavky.

Výše, jakou mají přídavky na dítě v roce 2011 je 700 Kč (pro studenty ve věku 15 až 26 roků)

Další sociální dávky pro studenty

Mezi další přídavky a podpora pro studenty patří například i sirotčí důchod. Ten se týká především těch dětí a studentů, u kterých došlo k úmrtní jedno (nebo obou rodičů).  Podmínkou pro získání sirotčího důchodu je to, aby dítě (student) byl nezaopatřený. Pokud tedy zůstane naživu jeden z rodičů, který se o studenta může i nadále starat, tak na tento typ dávky nárok nevzniká. Na tento důchod je také nárok nejdéle do 26 roků.

Přečtěte si také:  Sociálka Kladno

Výše, jakou má sirotčí důchod je 2170 Kč měsíčně. Případně je výše sirotčího důchodu stanovena jako 40% ze starobního důchodu nebo z invalidního důchodu, který měl zemřelý rodič v době smrti.

Jiné přídavky pro studenty

Další formou podpory pro nezaopatřené studenty od státu může být i sociální příplatek (doplatek do životního minima). Na ten má student (stejně jako kterákoliv jiná osoba) nárok, pokud jeho příjmy nedosahují částky životního minima. Životní minimum pro jednotlivce je stanoveno na částku 3126 Kč. Pro výpočet životní minimum je rozhodující, jestli je student posuzován jako samostatná osoba, nebo jestli je posuzován v rámci rodiny nebo s jinými osobami ve společné domácnosti.

Pokud pak příjmy studenty nedosahují částky životního minima, může požádat o přiznání dávky doplatek do životního minima. Za příjmy se ale považují i všechny další dávky jako například přídavek na dítě.

Další formou podpory od státu pak může být přídavek na bydlení. Podmínkou pro získání této dávky je ale to, že žadatel musí být vlastníkem bytu (nebo zde být v nájmu) a musí zde mít trvalé bydliště. Příspěvek na bydlení na koleji do toho tedy nespadá.

63 comments

  1. Dobrý den, je mi 24 roků a poslední 1,5 roku studuji dálkově VŠ a přitom jsem normálně zaměstnaný. Příští měsíc ale u tohoto zaměstnavatele budu končit (ukončení na dohodu) a nevím, jestli se mi do té doby podaří najít nějakou práci. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jsem současně student nebo si mohu požádat o nějaké sociální dávky pro studenty?

    1. Pokud jste studentem dálkové studia, tak se z pohledu zákonů již nepovažujete za studenta, takže byste měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta vám bude přiznána, pokud jste v uplynulých 3 letech odpracoval alespoň 12 měsíců nebo pokud jste v této době byl ještě studentem denního studia na VŠ/SŠ/VOŠ, tak vám může být uznáno 6 měsíců z tohoto studia jako tzv. náhradní doba.
      Vzhledem k tomu že už nejste studentem tak ani vaši rodiče už na vás nemají vyživovací povinnost. Pokud by tedy podpora v nezaměstnanosti byla příliš nízká, může vám vzniknout nárok na sociální dávky v hmotné nouzi nebo třeba také na přídavky na bydlení.
      Takže se nejprve obraťte na úřad práce a po stanovení podpory v nezaměstnanosti případně na příslušný sociální úřad ve vašem městě nebo obci.

  2. Dobrý den,
    rád bych se zeptal zda mám nárok na přídavky, když jsem student a k tomu chodím na brigády (2 nebo 3krat tydne)???? Moje mesicni mzda je kolem 3500,- cisteho ale pred ctvrt rokem bylo jeste kolem 4700,- cisteho. Uplatnuji slevu na dani (podepsal jsem ruzovy papir). Mám tedy na přídavky nárok? Předem děkuji

    1. Záleží, jaké přídavky máte na mysli. Pokud se bavíme o přídavku na dítě, tak na ten máte nárok do 26 roků v případě, že příjmy vás nebo vaší rodiny nepřesahují 2,4 násobek životního minima. Přepokládám, že trvalé bydliště máte u rodičů, a tedy z pohledu nároku na přídavek na dítě jste posuzován společně s nimi. V takovém případě tedy nerozhodují pouze vaše příjmy, ale celé rodiny. Na přídavky na dítě je nárok, pokud celkové příjmy rodiny (včetně vašich) nepřekročí 2,4 násobek životního minima všech členů domácnosti.

  3. Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli mám nárok na přídavky na dítě,popřípadě na jiné soc. dávky , pokud jsem studentka vysoké školy,jsem bez příjmů a trvalé bydliště mám u sestry, která je na mateřské dovolené a výše její mateřské nepřesahuje 4 tis.. předem děkuji za odpověď

    1. Ano, na přídavky na dítě určitě máte nárok. Na přídavky na dítě mají nárok všichni, jejichž příjmy nepřesahují 2,4 násobek životního minima. Dále máte pochopitelně nárok na výživné od rodičů. I když už jste plnoletá a s rodiči nebydlíte tak ti přesto vůči vám mají vyživovací povinnost. Pokud již rodiče nežijí, tak máte nárok na sirotčí důchod. V případě že rodiče žijí a neplní svou vyživovací povinnost, pak je to nutné řešit soudní cestou nebo se případně obrátit na příslušný odbor sociální péče a případně podat žádost o dávky v hmotné nouzi.

  4. Dobrý den, měla bych dotaz. Mám nárok na nějaké přídavky, pokud jsem studentkou dálkového studia? V minulém roce jsem byla studentkou denního studia na SŠ. Bydlím sama, ale trvalé bydliště mám ještě v jiném městě. Nemám žádný měsíční příjem.

    Předem děkuji za odpověď

    1. Obávám se, že vaše situace není příliš jednoduchá. Na přídavky na děti nárok mít nebudete, protože tam je podmínka denního studia. Přídavky na bydlení také nedostanete, protože tam je podmínkou trvalé bydliště v bytě, na který byste žádala o podporu. Primárně by se o vaše potřeby měli postarat rodiče, kteří by vám měli hradit příslušné výživné. Teprve v případě že odmítnou splnit tuto zákonnou povinnost, tak byste eventuelně mohla mít nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi

  5. Dobrý den, bohužel jsem se dostala do nemilé situace a touto cestou bych chtěla požádala o radu, co se týče sociálních dávek studentů. V současné době studuji třetí ročník střední školy s maturitou a to formou denního studia.
    S rodiči nebydlím, a vhodnou práci či brigádu nemám. Za chvíli budou prázdniny, ale v září už to bude o něco komplikovanější. Obávám se, že kvůli práci budu muset školu přerušit nebo dokončit pomocí dálkového studia vzdálené 30 km.
    Vím, že rodiče mi nebudou a ani nemohou finančně pomáhat. Bohužel, i přesto se s nimi nepohodnu, a budu si muset vše oběhat sama plnoletá samoživitelka. Samozřejmě jsem se o jistých věcech informovala pomocí internetu, kde jsem se dočetla, že rodiče mají vyživovací povinnost, kde je možnost řešit to soudní cestou. To je ta poslední věc, kterou nechci. Dělat zle nebo problémy v rodině. Chci to zvládnout a dokázat si, že jsem už možná schopná se postarat sama o sebe.
    Vím, že nejlíp mi vše vysvětlí na soc. úřádě. Ale ráda bych tam přišla informovaná, popřípadě si být jistá v mých dotazech. Zajímá mě, co mám udělat proto, abych zbavila rodiče jejich povinností a práv (hl. vyživovací povinnost), ale nezřeknout se jich?
    Předem děkuji za jákékoliv odpovědi.

    1. Obávám se, že nic jiného než řešit celou věc soudní cestou vám nezbude. České právo nezná nic jako zřeknutí se vyživovací povinnosti. Pokud nyní půjdete na sociální úřad žádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi, tak vám tento nárok neuznají, právě proto, že vyživovací povinnost musí podle zákonů plnit rodiče. Zbavit vyživovací povinnosti může vaše rodiče pouze soud. Pokud tedy podáte tedy k soudu návrh na určení vyživovací povinnosti a vaši rodiče doloží, že nemáte právo požadovat (nebo si nemohou dovolit) výživné, tak soud rozhodne, že vás již dále nemusí podporovat. A teprve na základě tohoto rozhodnutí by vám pak vznikal nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi.

      Vyživovací povinnosti se tedy nelze zbavit jinak než rozhodnutím soudu, neexistuje žádná zákonná možnost uzavřít třeba nějakou dohodu s vašimi rodiči. Pokud by vám soud přiznal nárok na výživné od rodičů, můžete jej požadovat až za 3 roky zpětně a případně se jej domáhat exekučně. Chápu, že to je hodně extrémní řešení. Ale není jiná možnost než řešit vše soudní cestou nebo se smířit s tím že od státu budete mít nárok jen na přídavky na dítě (a popř. přídavek na bydlení)

      Pokud soud rozhodne, že vaši rodiče nemusí plnit vyživovací povinnost, tak podle zákona ale tak jako tak budete mít nárok jen na částku 3128 Kč (+ případně přídavky na bydlení). Pokud pobíráte přídavky na dítě, tak ty se započítávají jako příjem. Doplatek do životního minima se tedy o tuto částku poníží.

      1. Dobrý den,
        děkuji Vám za odpověď. Řešit to soudní cestou určitě nebudu, mám malé sourozence a na těch mi záleží. A vím, že je by to velice ovlivnilo. S rodiči to vyřeší už jen čas, pořád jsou to mí rodiče a jako jejich dcera jsem se měla dobře. Jsou jiné děti, kteří se mají o dost hůř než já. Např.: fyzické týrání, apod…
        Naštěstí škola vlastní i internát, který se dá cenově utáhnout. Takže by mi opravdu stačil přídavek na bydlení. Ale už dále nevím, co musím pro to udělat? Možná někomu 3 tisíce přijdou málo. Já bych se s tím dokázala uživit. No snad budu mít trochu štěstí, a najdu si nějakou vhodnou práci, která mi nebude bránit ve studiu a snad i uživí. Ještě jednou děkuji za Vaši odpověď, snad mi pomůže i ta další.

        1. Na přídavek na bydlení máte nárok pouze, pokud v daném bytě/domě máte trvalé bydliště. Tj. přídavek na bydlení se neposkytuje na bydlení na koleji. Na ten byste měla nárok, jen pokud byste měla vlastní byt (majitel bytu) nebo pokud byste bydlela v pronajatém bytě a měla zde trvalé bydliště. Takže pokud nebudete výživné s rodiči řešit soudní cestou, tak jediné na co budete mít nárok, jsou přídavky na děti. Možná byste se měla zkusit zeptat na škole, jestli neposkytuje nějaké prospěchové stipendium, většina škol má nějakou formu podpory pro “sociálně slabší” studenty.

  6. Dobrý den, jsem studentem 3. ročníku SOŠ je to denní forma, již v lednu mi bylo 18 let a pracuji brígádně můj měsíční příjem i s 700 přídavkem na dítě a s alimenty od otce je 4200 kč v bytě kde jsem Trvale hlášen a mám i smlouvu. Chci se zeptat jestli mám nárok na přídavek na bydlení a co vše musím doložit? Děkuji moc za odpověď Z.

    1. Teoreticky byste měl mít nárok na přídavky na bydlení. Základní podmínka je to, že v daném bytě máte trvalé bydliště. Dále se musí jednat o byt v osobním vlastnictví nebo o nájem (nesmí to tedy být jen podnájem). A nakonec záleží na tom, v jakém městě bydlíte. Výše přídavků na bydlení je totiž odstupňována podle velikosti města. Je jiná v Praze a jiná v malých obcích nebo vesnicích. U přídavku na bydlení nehraje roli to, jestli jste studen nebo ne. Posuzují se jen celkové příjmy a náklady na bydlení.

      1. Náklady na bydlení jsou 5500 moje příjmy jsou 4200 Kč a město méně než 9 999 obyvatel, ptám se protože někde jsem četl že jsem braný jako nezaopatřené dítě a ty nemají nárok na přídavky na bydlení

        1. Podle zákona č. 117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře, § 24 platí tyto podmínky pro získání nároku na příspěvek na bydlení:
          (1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu …

          Orientační výše příspěvku na bydlení by v tomto případě měla být 3033,- Kč.

  7. Dobrý den chtěla jsem se pouze zeptat jestli se do přídavku na bydlení berou osoby které jsou uvedené na smlouvě nebo jen ty které jsou tam trvale hlášeny? Bydlím s kamarádkou a já jsem zde trvale hlášená a ona je jen ve smlouvě kvůli tomu že platím zálohu na vodu i za ní. Tak jen chci vědět koho všeho se bude posuzování týkat? předem děkuji za odpověd Jarča

    1. Pro nárok na přídavky na bydlení se podle zákona posazují osoby, které jsou v daném bytě hlášeny k trvalému pobytu. Takže vaše kamarádka by se neměla zohledňovat.

  8. Dobrý den, chtěla by jsem se Vás zeptat. Budu ještě rok denně studovat, chci jít do vlastího bytu, (díky špatnému soužití s táty přítelkyní a jejími dětmi), kde by měl nájem i se službami být kolem 7 tis., pobírám od matky 6 tis. alimenty. Je možnost pobírat nějaké sociální dávky?
    Děkuji za odpověď.

    1. Na dávky pomoci ve hmotné nouzi určitě nárok mít nebudete (vaše příjmy převyšují životní minimum jednotlivce). Nárok na přídavek na bydlení byste mít mohl, pokud splňujete všechny podmínky této dávky (trvalé bydliště v bytě kde o dávku žádáte, musí se jednat o nájem, družstevní byt nebo osobní vlastnictví a především se posuzují celkové náklady na bydlení a také příjmy za předchozí tři měsíce – o dávku je tedy možné žádat až zpětně). Dále byste také mohl mít nárok na přídavek na dítě.

  9. Dobrý den, je mi 22 let a jsem studentem VŠ. Pobírám přídavek na dítě 700kč a alimenty od otce. Přes prázdniny a možná do začátku školního roku bych chtěla brigádně pracovat, bylo by to zhruba na tři měsíce a měsíční příjem by byl předpokládám okolo 8000. Chci se zeptat jestli tímto neztratím nárok na výše zmiňované dávky. Studovat budu ještě minimálně jeden rok.
    Předem děkuji za odpověď.

    1. U nároku na přídavky na dítě rozhodují příjmy rodiny (osob ve společné domácnosti) za předchozí rok. Záleží tedy na tom, jestli žijete úplně sama, nebo u rodičů. Příjme, který budete mít po dobu brigády se musí zohlednit, jako příjem při posuzování žádosti o přídavek na dítě. Bez znalosti dalších podrobností tedy nelze říci, jestli na něj i nadále budete mít nárok nebo ne. Rozhodující je jestli průměrné příjmy překročí hranici 2,4 násobek životního minima nebo ne. Na alimenty by příjmy z brigády neměly mít žádný vliv, na ty máte nárok po celou dobu, co jste nezaopatřené dítě (student).

      1. Děkuji za odpověď.
        Mám trvalé bydliště u matky, jestli to tedy překročí 2,4 násobek životního minima si myslím, že ne, vzhledem k tomu, že je matka samoživitelka s dalšími třemi dětmi a pobírá dávky hmotné nouze.

  10. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V únoru se mi narodila holčička a pobírám rodičovský příspěvek. Od září bych se však chtěla vrátit do školy formou kombinovaného studia. Šlo by převést rodičák na přítele a já abych pobírala zpět sirotčí důchod po mamince?

    1. Rodičovský příspěvek může pobírat jak matka, tak i otec dítěte. Jedinou podmínkou je celodenní péče o dítě, takže pokud vy začnete studovat a přítel se bude na plný úvazek věnovat péči o dítě, pak není důvod, aby nedostal rodičovský příspěvek.

      1. To je mi jasné, jde mi spíš o to, zda-li mi bude moct být vyplacen znovu sirotčí důchod, když už sama mám dítě.

        1. Nárok na sirotčí důchod je podmíněný tím, že žadatel musí být nezaopatřené dítě. Znovupřiznání sirotčího důchodu je možné – pokud splníte tuto podmínku, pokud tedy znovu začnete studovat, musí se jednat o takovou formu studia, která toto umožní (denní řádné studium).

  11. Dobrý den. Je mi 21 let. Od prosince 2010 jsem hlášená na úřadě práce, podporu v nezaměstnanosti už mám vyčerpanou. Ráda bych od září 2011 nastoupila na denní nástavbové studium. Bydlím s přítelem v podnájemním bytě, kde nájem činí 5000,- zatím ani jeden z nás v tomto bytě nemá nahlášený trvalý pobyt. Je pro mne výhodnější si ho nahlásit? Chtěla bych se zeptat na všechny dávky a příspěvky na jaké bych při studiu měla nárok? A kolik by přibližně činily? Otec, který žije v Polsku na mě při posledním studiu platil alimenty, musel by platit i při tomto i když jsem po skončení prvního studia pracovala? Předem moc děkuji za odpověď

    1. Pokud nemáte v daném bytě trvalé bydliště, nemůžete žádat o přídavky na bydlení. Konkrétní výše této dávky závisí na nákladech na bydlení a také na tom jaké máte příjmy. Pokud byste v bytě bydlela i s přítelem, tak by se zohledňovali i jeho příjmy. Dále také záleží i na tom o jaké se jedná město.

      Co se týká ostatních dávek, tak byste určitě měla dostávat alimenty od otce – na ty máte nárok i když jste přerušila studium. Jakmile zase začnete studovat tak budete nezaopatřené dítě (v případě že se jedná o řádné denní studium). Dále byste měla mít nárok na přídavky na dítě (opět závisí na příjmech za předchozí rok).

  12. Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jestli mohu mít brigádu a zároveň pobírat alimenty. Případně jestli je nějakým způsobem určena hranice výdělku. Děkuji

    1. Nárok na alimenty je podmíněn tím, jestli ještě nebo nejste nezaopatřené dítě. Tedy jestli jste studentka, tak na alimenty máte nárok bez ohledu na výši příjmu. Obecně platí, že na výživné máte nárok až do doby, než jste schopná zajistit si svoje příjmy sama.

  13. Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na nějaké dávky. Je mi 18let, studuji 3.ročnik SŠ, bydlím s matkou, otec zemřel před 2lety. Díky za odpověď

    1. V závislosti na tom jaké jsou příjmy vaší matky, můžete mít nárok na přídavky na dítě. Jinak na jiné dávky nárok mít nebude, z pohledu zákona jste stále nezaopatřené dítě a vyživovací povinnost tak má vaše matka.

  14. Dobrý den, chtěla bych se informovat. Teď v červnu jsem ukončila vysokou školu. Od září jsem se však rozhodla jít ještě na jazykovou školu, protože mi pak pomůže k místu, vím, že už nemám nárok být studentem. Proto mě zajímá jestli bych měla nárok na nějaké dávky? A kolik bych si mohla přivydělat každý měsíc např. na brigádě? A také do jaké doby po studiu bych se měla zaevidovat na úřad práce.

    Děkuji za odpověď

    1. Pokud jste ukončila studium na VŠ v průběhu června, tak od 1. 8. přestáváte být studentem. (máte nárok na jeden měsíc „volna“ ). Měla byste se tedy zaregistrovat na UP, nebo si budete muset začít sama platit sociální a zdravotní pojištění. (min. tedy zdravotní pojištění).

      Nenapadají mě žádné dávky, na které by vám mohl vznikat nárok. Na dávky pomoci ve hmotné nouzi vám nárok vznikat nebude (protože si nehledáte práci ani se z pohledu zákona soustavně nepřipravujete na budoucí povolení).

      1. Děkuji za odpověď. A kolik bych si mohla přivydělat na brigádách měsíčně?

        1. Můžete si vydělat, kolik chcete. Pouze pak v závislosti na typu pracovního vztahu budete muset odvádět daně, sociální a zdravotní pojištění a případně podat daňové přiznání. Není zde důvod, proč by vaše příjmy měly být nějak omezeny.

  15. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na přísppěvek na bydlení. Bydlím v bytě jehož vlastníkem je má matka, ale měsíčně platím nájem, jsem student denního studia ve věku 22 let a na brigádu chodím jen přes letní prázdniny. Jediný můj příjem jsou alimenty od otce. Děkuji za odpověď.

    1. O příspěvek na bydlení může žádat pouze vlastník bytu nebo ten kdo má v daném bytě uzavřenou nájemní smlouvu. Žádost o přídavek na bydlení tedy může podat vaše matka, vy ne.

      1. A kdyz mam v byte uzavrenou smlouvu tak muzu podat zadost sama? A podle
        čeho se příspěvek počítá? Záleží na přijmu rodičů nebo jaký mám měsíční
        příjem já?

        1. Pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu a máte zde trvalé bydliště pak ano. Posuzují se příjmy všech osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

  16. Dobrý den, jsem studentem VŠ v Brně. Bydlím v bytě, ve kterém mám podnájemní smlouvu. Trvalé bydliště mám ale u rodičů, kde však již prakticky nepřebývám. Rodiče mi sice peníze posílají, ale jinak žiji zcela samostatně a přivydělávám si brigádami. Chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení, i bez trvalého bydliště v tomto bytě. Nestačí mi jen nájemní smlouva?

    1. Zákon č. 117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře:
      § 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení
      (1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže
      a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a
      b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

  17. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem student vysoké školy, ale teď jsem si našla práci na HPP a pobírám přídavky na dítě (700 Kč). Mám zajít na Sociálku a přídavky zrušit? Děkuji za odpověď

    1. Nárok na přídavky na dítě se odvíjí od příjmů (rodiny) za rozhodné období. Rozhodným obdobím je u přídavků na dítě předchozí rok. Rušit je tedy nemusíte, pokud jsou ale vaše příjmy vyšší, pak na přídavky nebudete mít nárok v dalším roce.

  18. Dobrý den. Ukončil jsem v červnu bakalářské studium na VŠ, v srpnu je zápis a budu pokračovat dál v magisterském studiu. Mám nárok na sirotčí důchod,který jsem dosud dostával? A musím se hlásit na prázdniny na pracovní úřad nebo jsem nadále studentem? Mohu mít v této době brigádu?

    1. Pokud se bude jednat o řádné denní studium, zůstáváte i nadále nezaopatřeným dítětem (je zde omezení věku na 26 roků), měl byste mít tedy nárok i na sirotčí důchod. Není nutné se registrovat na UP, brigádu mít můžete.

  19. Dobrý den. Nevlastnímu synovi je 23 let. Letos mu přiznán invalidní důchod ve výši cca Kč 5600,-. Doposud nepracoval. Teď si podal přihlášku na školu a chce si podat žádost o sirotčí důchod (loni jemu a jeho sestře zemřela matka). Pokud mu bude sirotčí důchod přiznán, bude obě tyto dávky pobírat v plné výši nebo se to nějak krátí?

    Děkuji za odpověď.

    1. Invalidní důchod a sirotčí důchod se vzájemně vylučuje. Na sirotčí důchod má nárok pouze nezaopatřené dítě (tj. dítě, které nepracuje a například studuje). Na invalidní důchod pak má nárok občan z důvodných snížené možnosti pracovat. Nezaopatřené dítě na invalidní důchod nemá nárok. Takže není možné současně pobírat invalidní a sirotní důchod

  20. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda si mohu zažádat o přídavky na bydlení pro studenty i pokud rodiče bydlí ve stejném městě? Během měsíce se stěhuji od rodičů kvůli špatným vztahům.

    Děkuji.

  21. Dobrý den,
    v květnu 2011 jsem ukončila studium na VŠ a k 30.6.2011 jsem se šla zaregistrovat na ÚP a změnu jsem hlásila i ve své zdravotní pojišťovně.
    Ještě za doby studia jsem však pobírala přídavek na dítě ve výši 700 Kč/měs.
    Nemám potřebu mít s úřady nějaké problémy a proto se chci zeptat, jestli je potřeba ještě zajít na sociálku, aby mi vyplácení tohoto přídavku zrušili nebo se jeho vyplácení ruší automaticky nahlášením na ÚP? Děkuji za odpověď.

    1. Pokud jste se již zaregistrovala na UP, měla byste nahlásit tuto změnu i na sociálku aby vám přestali vyplácet přídavek na dítě. Automaticky se to neručí, úřady si tyto informace nepředávají.

  22. Dobrý den, je mi 21 let, chodím do zaměstnání a od září budu studentkou kombinovaného studia na VUT v Brně. Chtěla bych vědět jak je to s daňovým zvýhodněním a se sociálním a zdravotním pojištěním. Předem děkuji za odpověď.

    1. Poněvadž i student kombinované formy studia je řádným studentem ve smyslu vysokoškolského zákona, nemusí platit zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění hradí stát za všechny řádné studenty před dovršením věku 26 let.

  23. Dobrý den! Prosím radu: je mi 19 let, od 3/2011 mám přerušené studium, trvalé bydliště mám na úřadu Městské části. Jsem registrovaná na Úřadu práce. V srpnu se budu vdávat, od 1.8.2011 budu bydlet s přítelem v pronajatém bytě (byt je družstevní, smlouva je na nás oba). Přítel je zaměstnaný. Od září mám v plánu nastoupit znovu do školy. Jelikož se v tom nevyznám, prosím o radu, zda mám v současné době nárok na nějaké soc.dávky či příspěvky. A o jaké dávky resp. příspěvky bych mohla žádat já nebo můj budoucí manžel později – po svatbě a po nástupu do školy. Se svými rodiči se nestýkám, v současné době bydlím ve společné domácnosti s přítelovými rodiči. Děkuji za odpověď.

    1. Pokud jste nyní registrovaná na úřadu práce, tak je otázka, jestli máte nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo ne. Pokud ne, tak další dávka, na kterou byste mohla mít nárok, jsou dávky pomoci ve hmotné nouzi. U dávek pomoci ve hmotné nouzi se ale posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti. Pokud bydlíte u rodičů vašeho přítele, tak by se měli zohlednit i jejich příjmy.

      Jakmile nastoupíte do školy, tak budete z pohledu nároku na sociální dávky zase nezaopatřené dítě. Vyživovací povinnost tedy budou mít vaši rodiče. Tj. měla byste se obrátit na soud a požádat o soudní určení výživného, které by vám rodiče měli platit. Soud by měl určit výši výživného, které by vám po dobu studia měli vaši rodiče platit.
      Pokud soud rozhodne, že na výživné od rodičů nemáte nárok, tak teprve poté vám bude vznikat nárok na sociální dávky. Ale pokud po zahájení studia budete bydlet ve společné domácnosti se svým manželem, tak bude záležet i na tom jaké příjmy má váš manžel.

      1. Nevím, jestli jsem tomu dobře rozuměla-jakmile nastoupím do školy a budu vdaná, tak vyživovací povinnost bude i tak na rodičích? A příjmy manžela by se pouze dokládaly při případných žádostech, atd…? děkuji

        1. Ano podle zákona se i nadále považujete za nezaopatřené dítě. Vyživovací povinnost mají rodiče. Soud by ale mohl uznat, že svou vyživovací povinnost už vzhledem k vašemu sňatku nemusí dále plnit. V takovém případě pak můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. U nich se ale posuzuje příjem všech osob ve společné domácnosti = tj. pokud budete bydlet u manžela, pak bude hrát roli jeho příjem.

  24. Dobrý den,
    studuji souběžně doktorský studnijní obor na univerzitě a konzervatoř. Mám 26 let a bydlím ve společné domácnosti s rodiči (oba dva důchodci). Rodiče berou příspěvek na bydlení. Zajímalo by mne, jestli mám nárok na nějaké dávky. Jsem studentem prezenčního studia a od dosažení 26 let si musím sama také hradit zdravotní pojištění. Neměla bych dostávat nějaké životní minimum, nebo příspěvek na dopravu apod.? Děkuji za odpověď. A.

    1. I když už máte 26 roků, tak vaši rodiče k vám stále mají vyživovací povinnost. Nárok na nějaké dávky tedy nemáte.

  25. Dobrý den, dcera právě dokončila SOU, je zaregistrovaná na ÚP a žije sama.
    Má nárok na nějaké sociální dávky? Protože nám bylo řečeno, že vyživovací
    povinnost stále mají rodiče. Děkuji za odpověď.

    1. Pokud nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, mohla byste mít nárok na podporu při rekvalifikaci, pokud v domě registrace na UP budete absolvovat rekvalifikační kurz pořádaný úřadem práce. Ale jinak – v závislosti na vašem věku – platí že vyživovací povinnost mohou mít stále rodiče a nárok na dávky tedy nemáte.

Comments are closed.