Podpora v nezaměstnanosti

Víte, na co máte nárok, pokud přijdete o práci? Jakou výši bude mít podpora v nezaměstnanosti od státu a jaké podmínky musíte splnit, aby vám tato podpora v nezaměstnanosti byla přiznána? Poradíme vám, na co máte nárok a na co si musíte dát pozor.

Nárok na podporu není automatický

To že jste přišli o práci, neznamená automaticky, že byste měli nárok na podporu pro nezaměstnané. O přiznání této sociální dávky musíte požádat na příslušném úřadu práce, a ten ji buď schválí, nebo zamítne. Jít se zaregistrovat na „pracák“ a dostávat podporu jsou tedy dvě různé věci.

Jaká bude vaše podpora v nezaměstnanosti

Pro výpočet výše podpory je určující to, jestli jste v posledních třech letech odpracovali alespoň 12 měsíců. Pokud ano, tak vaše podpora v nezaměstnanosti bude vypočítána z průměrné výše vašeho výdělku a vy máte nárok:

1.       Při ukončení zaměstnání z vážných důvodů máte první dva měsíce nárok na 65% z průměrného platu, další dva měsíce máte nárok na 50% z průměrného platu a po zbytek doby pak budete dostávat už jen 45%

2.       Při ukončení zaměstnání na dohodu, nebo výpovědí bez vážných důvodů máte nárok pouze na 45% po celou dobu trvání podpory v nezaměstnanosti

Jak dlouho bude podpora v nezaměstnanosti vyplácena?

Podle zákona a příslušných nařízení se délka doby, po kterou je podpora v nezaměstnanosti vyplácena liší podle věku žadatele. Zákon totiž zohledňuje to, že starší lide, a především lidé před důchodem mají větší problémy najít novou práci a tak jim podporu poskytuje delší dobu:

  • Do 50-ti let = podpora od státu trvá 5 měsíců
  • Od 50-ti do 55-ti let = podpora bude vyplácena 8 měsíců
  • Nad 55 roků = nárok na podporu je 11 měsíců
Přečtěte si také:  Podmínky podpora: Kdo má nárok na podporu?

Kolik je podpora v nezaměstnanosti?

Jak již bylo uvedeno výše, podpora se vypočítá z vašich průměrných příjmů. Je zde ale omezení, že maximálně můžete dostat:

  • Podpora v nezaměstnanosti = 13.528 Kč (platí pro rok 2011)
  • Podpora při rekvalifikaci = 15.161 Kč (platí pro rok 2011)

Pokud tedy vaše příjmy byly vysoké a 65% ze mzdy (nebo 50% či 45%) je více než výše uvedené maximální částky, pak dostanete pouze to maximum.

Pokud ale výše příjmy byly nižší a vaše podpora nedosahuje maximální částky, pak to ale neznamená, že by vám stát doplácel podporu do tohoto maxima, dostanete právě jen to, co se vypočítá jako procentní poměr.

Jaká je podpora u studentů a dalších kdo nepracovali?

V předchozí části jsme se zabývali těmi žadateli o podporu v nezaměstnanosti, kteří splňují zákonnou podmínku, že v posledních třech letech odpracovali alespoň 12 měsíců. Pokud někdo tuto podmínku neplní, tak mu podpora může být přiznána, ale jen v určitých případech. Nárok na podporu v nezaměstnanosti mají i:

  • Studenti, ale pouze pokud během uplynulých 3 roků studia odpracovali alespoň 12 měsíců formou nějaké brigády
  • Matky po skončení mateřské
  • Ti kdo pobírali plný invalidní důchod pro postižení III. Stupně
  • Ti kdo se starali o jinou osobu, která je podle příslušných předpisů odkázána na péči jiné osoby (tedy osoba ve II, III, IV stupni postižení)
  • Ti kdo vykonávali veřejnou nebo dobrovolnickou práci

8 comments

  1. Rád bych se zeptal, jak je to v případě, že dám v zaměstnání výpověď z toho důvodu, že mi zaměstnavatel nevyplácí peníze. Budu mít nárok na odstupné nebo na podporu v nezaměstnanosti? Můj zaměstnavatel mi už dva měsíce nevyplatil celou výplatu, vždy nám dali jen zálohu s tím, že zbytek doplatí co nejdříve. Už jsou to dva měsíce a mě se už nechce čekat, jestli se to zlepší.
    Dočetl jsem se, že pokud mi zaměstnavatel neplatí, tak mohu okamžitě zrušit pracovní poměr. Jak je to pak ale s případným odstupným nebo s podporu v nezaměstnanosti?

    1. Nejprve: ve vašem případě se nedá mluvit o výpovědi, ale jednalo by se o okamžité zrušení pracovního poměru § 56 písm. b).
      Pokud zrušíte svůj pracovní poměr z důvodu neplacení mzdy, je to vážný důvod a v tom případě máte samozřejmě nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujte i další podmínky – tj. odpracovaná doba). Pokud je ve stejné situaci u vás ve firmě více lidí, můžete se obrátit na úřad práce hromadě. ÚP může v takovém případě uspokojit Vaše mzdové nároky (max. za 3 měsíce). Může Vám pomoci i s podáním návrhu na insolvenci zaměstnavatele.

  2. Dobrý den,

    ke konci června jsem rozvázala pracovní poměr, s nejmenovanou firmou, dohodou. Pracovala jsem tam dohromady 10 měsíců. Před tím jsem nikde jinde nepracovala, jelikož jsem byla ještě studentka. Teď jsem od července na úřadu práce.
    Tím, že nemám odpracováno minimálně 12 měsíců za 3 roky tak mi nenáleží podpora v nezaměstnanosti? Předem děkuji za odpověď

    1. Pokud jste odpracovala pouze 10 měsíců a v uplynulých 3 letech jste neměla žádnou jinou práci (ani brigádu při studiu), pak nárok na podporu v nezaměstnanosti opravdu nemáte.

      1. V této práci jsem pracovala 10 měsíců, a minulý rok na dohodu o prevedení práce v kavárně 2 měsíce. Takže si k tomu tu brigádu můžu přičíst, a pak bych měla nárok?? Brigádu jsem měla po studiu.

        1. U dohody o provedení práce se většinou neprovádí odvody. Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti se zohledňuje pouze ta práce, kde platíte sociální a zdravotní pojištění a také důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (odvádí za vás zaměstnavatel). Takže pokud jste nepracovala na dohodu o pracovní činnosti nebo jiný typ zaměstnaneckého poměru, který zakládá povinnost hradit výše uvedené odvody, pak vám to v nároku na podporu nepomůže.

  3. Dobrý den,
    do listopadu 2010 je osoba jako OSVČ, od listopadu 2010 do května 2011 je vedena na úřadu práce a pobírala prvních 5 měsíců podporu. Od června 2011 již pracuje, se zkušební dobou 3 měsíce. Kdyby se zaměstnavatel rozhodl ukončit pracovní poměr s danou osobou v této zkušební lhůtě, jak to bude s podporou v nezaměstnanosti. Ukončení pracovního poměru by bylo bez udání důvodů. Jak se vypočítá výše podpory v nezaměstnanosti?
    Děkuji za odpověď

    1. Nárok na podporu vznikne, pokud v uplynulých 3 letech bylo 12 měsíců odváděno důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku nezaměstnanosti. To znamená, že pokud si jako OSVČ platila tyto odvody, pak nárok na podporu mít bude. Pokud si je neplatila, pak má odpracované jen 3 měsíce (doba na UP se nepočítá). V tom případě by nárok na podporu nevzniknul.

      Dále ale také záleží na tom, jestli při předchozí registraci na UP byla pobírána podpora. Pokud ano, tak na další podporu je nárok až po odpracování minimálně 6-ti měsíců.

Comments are closed.