Sociální dávky v nezaměstnanosti

Mezi základní sociální dávky v nezaměstnanosti patří především podpora pro nezaměstnané. Ta je vyplácena všem lidem bez práce, kteří splní podmínky pro přiznání podpory. Pokud na podporu nemáte nárok, nebo pokud je její výše příliš nízká, pak vám mohou být přiznány i další dávky pro nezaměstnané. Jaké to jsou?

Podpora v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky, ale pro získání této sociální dávky musíte splnit několik základních podmínek. Mezi tyto podmínky patří především to, že v rozhodném období jste alespoň 12 měsíců vykonávali nějakou práci nebo jinou výdělečnou činnost. Jako rozhodné období pro přiznání podpory pro nezaměstnané se berou do úvahy předchozí 3 roky. Výše jakou má podpora v nezaměstnanosti je následující:

  • Podpora v nezaměstnanosti 2011 = maximálně 13528 Kč
  • Podpora při rekvalifikaci 2011 = maximálně 15161 Kč

Konkrétní výše podpory se ale odvíjí od vašich předchozích příjmů. Nedostáváte tedy automaticky maximální možnou částku, ale pouze tu která je vypočtená na základě vašich příjmů. Pokud jste měli vysoké příjmy, tak můžete dostat právě jen maximální částku uvedenou výše.

Pokud vás zajímají podrobné informace na téma podpora v nezaměstnanosti, tak se podívejte na příslušný článek a dozvíte se více.

Další sociální dávky v nezaměstnanosti

Pokud vám není přiznán nárok na podporu pro nezaměstnaná, nebo pokud již nárok na podporu skončí nebo pokud je výše přiznané podpory nízká, tak si můžete požádat sociální úřad a další sociální dávky pro nezaměstnané. Sem patří především příspěvek na bydlení, doplatek do životního minima nebo i další dávky.

Přečtěte si také:  Podpora v nezaměstnanosti

Sociální dávky pro nezaměstnané

Pro přiznání další sociální dávky pro nezaměstnané je rozhodující to, jaké je vaše životní minimum. Od výše životního minima se totiž odvíjejí nároky na další sociální dávky a příspěvky. Také hraje roli to, jaké máte příjmy. Jako příjmy se pak bere nejenom podpora v nezaměstnanosti, ale i různé další přídavky (na děti apod.). Pro výpočet životního minima také hraje roli to, jestli jste posuzováni samostatně nebo společně s dalšími osobami.

Příspěvek na bydlení nejenom v nezaměstnanosti

Pokud vaše příjmy (vás jako jednotlivce nebo celé rodin rodiny) nižší než stanovené životní minimum, pak si můžete podat žádost o příspěvek na bydlení. Na ten máte nárok, pokud jste majitelem nebo nájemcem bytu a máte v něm trvalé bydliště. Pokud doložíte, že celkové výdaje na bydlení jsou vyšší než 30% vašich příjmů (nebo 35% v Praze), pak máte nárok na tato sociální dávky. Výpočet dávky pak vychází z průměrných nákladů na bydlení v dané lokalitě.

Doplatek do životního minima i pro nezaměstnané

Dále pak můžete zažádat o doplatek do životního minima, což je jednorázová nebo opakován dávka sociální pomoci. I zde hrají roli především vaše příjmy a také to, jaké je vaše životní minimum.

O všechny tyto dávky a příspěvky je možné požádat příslušný sociální úřad ve vašem městě nebo obce, kde vám také poradí s tím na jaké dávky, a doplatky máte nárok a jaká bude jejich konkrétní výše.

42 comments

  1. Dobrý den, předchozích 5 měsíců jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti od úřadu práce. Během této doby mi zjistili, že mám závažné onemocnění. Dostala jsem od doktora potvrzení o neschopnosti pracovat a čeká mě velká operace. Chtěla bych se zeptat, jestli mám i nadále nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo na jiné sociální dávky když vlastně nemohu pracovat. A jaké peníze budu dostávat, pokud budu dlouhodobě léčena. Dostanu nějaké sociální dávky?

    1. Za uchazeče o zaměstnaná, kteří jsou registrováni na úřadu práce, platí stát jen zdravotní a sociální pojištění, takže nemocenské pojištění nemáte. Takže vám nevzniká nárok na nemocenské dávky a to ani v případě dlouhodobé nemoci. V průběhu nemoci, operace a následného léčení máte i nadále nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ale pouze do konce běžné doby podpory v nezaměstnanosti.
      Pak se budete muset obrátit na sociálku ve městě nebo obci kde bydlíte a požádat buď o přiznání plného, nebo částečného invalidního důchodu (po konzultaci s vaším lékařem). Pokud nesplňujete nárok na invalidní důchod, tak by vám sociálka měla poskytnout minimálně dávky ve hmotné nouzi, případně přídavky na bydlení a další dávky.

  2. Dobrý den,

    chtěla bych vědět jestli mám právo ns dávky od úřadu práce,když posledních 8 měsíců jsem pracovala jako OSVČ?děkuji za odpověď

    1. Nárok na podporu v nezaměstnanosti vám vzniká, pokud jste v uplynulých 3 letech vykonávala alespoň 12 měsíců zaměstnání nebo jinou činnost (OSVČ) při které jste odváděla důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
      To znamená, že pokud jste pracovala pouze 8 měsíců na OSVČ (a platila odvody) a jinak jste v uplynulých 3 letech nepracovala, tak nárok na podporu mít nebudete.

      1. Děkuji vám za odpověď,ještě bych se zeptala co všechno je potřeba když jdu poprvé na úřad práce?Potřebují papír o tom,že jsem přerušila živnost?

        Předem děkuji za odpověď

        1. Kromě běžných dokladů totožnosti musí OSVČ předložit potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (tento doklad vydá příslušná OSSZ nebo MSSZ)

  3. Dobrý den,

    můj problém je, že v červnu 2010 jsem odmaturovala a v listopadu 2010 jsem si založila živnost a ve stejnou dobou jsem začala studovat vysokou školu. To znamená, že živnost mám jako vedlejší činnost, ale sociální a zdravotní pojištění si každý měsíc platím. Neplánovaně jsem ale otěhotněla a momentálně jsem v 5 měsíci těhotenství, které je rizikové. Tak nemohu dále ze zdravotních důvodů tuto živnost provoovat a musím přerušit i studium. Poraďte mi prosím, zda mám nějaké nároky na sociální dávky nebo finanční podporu od státu a zda mám živnost pozastavit. O jaké dávky a u jaké instituce si mám zažádat? Jsem bez manžela, bydlím v pronajatém bytě a nemám žádné finanční prostředky. Nikde mi nejsou schopni poradit a pouze tvrdí, že na nic nemám nárok. Také vás prosím o informace ohledně mateřské dovolené a dalších dávek po narození dítěte.

    Děkuji za rady a informace

    1. Živnost byste určitě měla pozastavit, pokud ji nadále nebudete vykonávat, jinak budete mít i nadále povinnost platit si sociální a zdravotní pojištění. Nárok na mateřskou dovolenou by vám vznikal v případě, že byste v uplynulých dvou letech měla odpracováno alespoň 270 dní, během kterých byste odváděla nemocenské pojištění, což s největší pravděpodobností nesplňujete. V takovém případě byste před porodem (8 – 6 týdnů) měla nastoupit na 4 letou rodičovskou dovolenou na kterou budete mít každopádně nárok.

      Pokud jste aktuálně studentka, tak to s dalšími dávkami bude horší, protože jako student se berete jako nezaopatřené dítě a tudíž vůči vám mají vyživovací povinnost rodiče. Pokud nebudete student ani nebudete podnikat, může vám vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – nárok se posuzuje na základě příjmů a životního minima všech osob ve společné domácnosti, podobné je to i s případnými přídavky na bydlení. Živnost byste určitě měla pozastavit, pokud ji nadále nebudete vykonávat, jinak budete mít i nadále povinnost platit si sociální a zdravotní pojištění. Nárok na mateřskou dovolenou by vám vznikal v případě, že byste v uplynulém roce před podáním žádosti měla odpracováno alespoň 180 dní, během kterých byste odváděla nemocenské pojištění, což s největší pravděpodobností nesplňujete. V takovém případě byste před porodem (8 – 6 týdnů) měla nastoupit na 4 letou rodičovskou dovolenou, na kterou budete mít každopádně nárok.

      Pokud jste aktuálně studentka, tak to s dalšími dávkami bude horší, protože jako student se berete jako nezaopatřené dítě a tudíž vůči vám mají vyživovací povinnost rodiče. Pokud nebudete student ani nebudete podnikat, může vám vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – nárok se posuzuje na základě příjmů a životního minima všech osob ve společné domácnosti, podobné je to i s případnými přídavky na bydlení.

      Pokud jste student tak za vás sociální a zdravotní platí stát. Pokud jste ještě neukončila živnost pak byste si sociální a zdravotní pojištění měla odvádět sama. Pokud budete nezaměstnaná (pokud jste stále řádným studentem VŠ, tak se na úřadu práce zaregistrovat nemůžete), pak za by za vás zdravotní pojištění a sociální opět platit stát (úřad práce).

      Pokud máte neschopenku a jako OSVČ jste si platila nemocenské pojištění (alespoň 3 měsíce před tím než vám vznikla pracovní neschopnost) tak můžete mít nárok na nemocenskou, její výše ale závisí na tom, jaké jste si platila odvody, a dále platí, že se začne vyplácet až od 22 dne trvání pracovní neschopnosti.

  4. Doplňuji, že u lékaře mi vystavili potvrzení o neschopnosti. Bude mi k něčemu? Kdo za mě bude platit sociální a zdravotní od této chvíle? Také mám dotaz zda se mám přihlásit na pracovní úřad?

    Děkuji

  5. Mnohokrát děkuji za odpověď, ale pokud se nebudete zlobit, mám ještě pár otázek: Co obnáší 4 letá mateřská dovolená a jaké jsou rozdíly 4 leté mateřské dovolené od 3 leté? Doporučujete tedy co nejdříve přerušit studium a pozastavit živnost a v zápětí se zaregistrovat na úřadu práce? Pokud je nemocenské pojištění dobrovolný typ sociálního pojištění, tak na nemocenskou nárok nemám…platila jsem si pouze důchodové pojištění. Rozumím tomu správně?

    Děkuji za odpověď.

    1. tříletá rodičovská dovolená je aktuálně 7600 Kč. Čtyřletá rodičovská dovolená je prvních 9 měsíců 7600 Kč a následně po zbytek doby 3 800 Kč.
      Pokud již aktivně nepodnikáte tak byste určitě měla pozastavit živnost – jinak i nadále máte povinnost platit si jednotlivé odvody.
      U přerušení studia je to složitější – velmi pravděpodobně podle uvedených údajů nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U sociálních dávek pak bude záležet na tom, jestli žijete sama nebo u rodičů, pokud u rodičů (nebo společně s dalšími osobami) pak se posuzují celkové příjmy. Není tedy zaručeno, že vám nárok na nějaké dávky vznikne. Pokud tedy máte možnost dokončit ročník a následně přerušit studium s tím že později budete pokračovat, může být rozumnější dokončit ročník.

      Ano, nemocenské pojištění si hradíte dobrovolně. Pokud jste si ho neplatila, tak nyní nebudete mít nárok ani na nemocenskou v pracovní neschopnosti ani na dávky v mateřství (mateřská).

  6. Dobrý den,chci se zeptat,jsem veden na Úp,ale po 5 měsíc mi skončila podpora v nezaměstnanosti,nejdříve jsem mysle,že Úp spolupracuje se Sociálkou kvůli sociální podpoře,ale jde mi o to zda-li mám nárok po 5 měsících na sociální podporu a co pro to udělat,děkuji

    1. Sociální dávky a podpora v nezaměstnanosti jsou dvě odlišné věci. Na podporu máte nárok, pokud splníte zákonem stanovené podmínky na počet odpracovaných měsíců, na sociální dávky vzniká nárok v závislosti na vašich příjmech. V tomto případě by mohly přicházet do úvahy dvě dávky pomoci ve hmotné nouzi. Doplatek do životního minima nebo přídavky na bydlení. U dávek pomoci ve hmotné nouzi rozhoduje to, jaké jsou příjmy všech společně posuzovaných osob. Pokud žijete úplně sám, pak životní minimum je částka 3126 Kč. Pokud žijete třeba u rodičů, pak je životní minimum vyšší ale budou se zohledňovat i příjmy vašich rodičů

  7. Prosím o radu, jsem již rok na ÚP a od loňského října nemám žádný příjem. Žila jsem z úspor, které už teď nemám. Když jsem si byla zažádat o příspěvek na bydlení, nebyl mi přiznán kvůli tomu, že v kolaudačním rozhodnutí nejsou uvedeny dvě bytové jednotky, ale jedna. Bzdlím sama v domku po rodičích se sznovcem a jeho rodinou. Rodiče domek zkolaudovali jako jednu bytovou jednotku s tím, že se dodatečně dodělá. Po smrti rodičů synovec dodělal patro,ale nové kolaudační rozhodnutí se nedělalo. je prosím nějáký jiný způsob jak prokázat, že opravdu mám samostastnou bytovou jednotku než kolaudačním rozhodnutím?

    1. Obávám se, že v tomto vám neporadíme. Není jasné, komu daná nemovitost patří. Řešením by mohlo být, pokud byste vy nebo popř. synovec měli uzavřenou nájemní smlouvu. Podle zákona o hmotné nouzi tj. zákon 111/2006sb., paragraf § 33 Podmínky nároku na doplatek na bydlení písmene 1:
      (1) Nárok na doplatek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který užívá byt, jestliže by po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení byl

      a dále pak písmeno 1 b 2:
      (2) Za nájemce bytu se pro účely tohoto zákona považuje též nájemce obytné místnosti v zařízeních určených k trvalému bydlení podle zvláštního právního předpisu.

      zde se pak odkazuje na:
      § 717
      (1) V zařízeních určených k trvalému bydlení vzniká nájem obytné místnosti nájemní smlouvou uzavřenou mezi pronajímatelem a nájemcem.
      (2) Jsou-li na užívání téže místnosti uzavřeny nájemní smlouvy s více nájemci, je každý z nich samostatným nájemcem, a to v rozsahu, který mu byl v dohodě vymezen.

      Ve výsledku tedy, pokud by byla uzavřena nájemní smlouva, mělo by to stačit k doložení toho, že byste neměla být posuzována společně se svým synovcem.

      1. Byla jsem si požádat o příspěvek na bydlení, avšak jsem na něj bohužel nedosáhla. Mám uzavřenou platnou nájemní smlouvu a nejsem majitelkou nemovitosti. Bylo mi vysvětleno, že dům nesplňuje podmínku a to rozdělení na dvě bytové jednotky. Sice mám své sociální zařízení a kuchyň, ale máme společný vchod, proto nelze posuzovat jako samostatné bytové jednotky. Je to prosím správná informace, připadá mi to nesmyslné. Poplatky platit musím, nebo mám jít pod most?

        1. Záleží na tom, jestli se jedná opravdu o samostatný byt nebo ne. To by mělo být možné zjistit z kolaudačního rozhodnutí nebo třeba z katastru nemovitostí. Pokud se jedná o jednu bytovou jednotku, tak se zohledňují všichni, kdo tam bydlí. Pokud se jedná o dvě bytové jednotky, pak se budete zohledňovat pouze vy. Takto je to bohužel určeno zákonem.

  8. Dobry den, po 14 letech jsem se odstehovala ze zahranici zpatky do CR a mam rizikove tehotenstvi, jsem ve 4mesici. Pronajimam zde 2 byty ktere jsou v mem vlastnictvi. V pripade, ze byty nejsou obydleny nemam zadny dalsi prijem, nejsem OSVC, jsem nyni vedena jako nezamestnana a posledni 3 roky jsem nepracovala ani zde ani v zahranici. Chtela bych se zeptat jestli mam narok na nejakou podoru do doby nez porodim miminko.Dekuji za odpoved.

    1. Pokud jste na rizikovém těhotenství a máte vystavenou neschopenku od lékaře, měla byste mít nárok na nemocenskou (za předpokladu že jste odváděla nemocenské pojištění – co ž jste ale zřejmě nedělala.)
      Můžete požádat o dávky pomoci ve hmotné nouzi, zde ale rozhoduje i to jestli žijte sama, nebo ne. Pokud ne pak se zohledňují příjmy všech osob ve společné domácnosti. Dále se pak bude zohledňovat to, že máte dva byty, podle zákona o hmotné nouzi (zákon 111/2006 sb.)

      § 14
      Zvýšení příjmu prodejem nebo jiným využitím majetku

      (1) Zvýšením příjmu prodejem nebo jiným využitím majetku se rozumí prodej nebo jiné využití majetku, který nepatří mezi věci, jejichž prodej nebo jejich jiné využití se podle tohoto zákona nevyžaduje, nebo které podle zvláštních právních předpisů nepodléhají výkonu rozhodnutí22).

      (2) Prodej nebo jiné využití majetku příslušný orgán pomoci v hmotné nouzi nevyžaduje v případech, kdy je zřejmé, že jeho prodej nebo jeho jiné využití by nebyly úměrné zisku z něj plynoucímu nebo pokud to nelze po osobě spravedlivě žádat.

  9. Dobrý den,

    nedávno jsem kvůli registraci na ÚP zrušila práci pro agenturu zprostředkující brigády. Následně ale pracovnice ÚP zjistila, že jsem z brigád nic neodváděla, jelikož byl výdělek velmi nízký- do podpory mi tedy chybí jeden zaměstnaný měsíc. Práci se mi sehnat nedaří a díky ÚP jsem bez jakékoliv podpory či možnosti legálního výdělku. Bohužel brigády přes agentury ani tak nepokryjí mé náklady včetně sociálního a zdravotního, které bych v případě další registrace jinde musela platit ze svého-geniální zákon.
    Trvalé bydliště jsem si vloni převedla na městský magistrát, vzhledem ke spolubydlení, kde mám jeden placený pokoj ve studentském bytě nevidím důvod, proč řešit s úřadem sociální stav celé domácnosti- ostatních spolubydlících, se kterými finance společné nemám.
    Jsem studentkou kombinovaného studia na MU Brno, vlastním starý osobní vůz, nikdy jsem na sebe dávky nečerpala a chtěla bych vědět, zda mám za dané situace nárok na nějaké příspěvky.

    1. Obávám se, že v tomto případě na sociální dávky nárok nevzniká. Přídavky na děti se vás netýkají, protože nestudujete na denním studiu. Přídavky na bydlení se vás také netýkají, protože o ty můžete žádat pouze v případě, že máte v daném bytě trvalé bydliště. Na podporu v nezaměstnanosti nárok nemáte z důvodů, které uvádíte. Mohla byste mít nárok na podporu při rekvalifikaci, pokud byste absolvovala nějaký rekvalifikační kurz pořádaný úřadem práce. U dávek pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima) se zohledňují příjmy všech osob ve společné domácnosti. Podat žádost určitě můžete, ale podle uvedených informací vám nárok zřejmě nebude přiznán.

  10. Sama jsem si zaplatila rekvalifikační masérský kurz, nicméně ani jeho proplacení apod. jsem s ÚP ani nekonzultovala. Takže mi v tomto státě bez zaměstnání nezbývá než dělat načerno nebo umřít hlady:)
    Děkuji za odpověď.

  11. Dobrý den,jak to je když mi skončí podpora v nezaměstnanosti a onemocním,nemám nárok na nemocenskou,žádné příjmy,bydlím v 1+kk družstevní,je to mojí matky která bydlí jinde,mám zde trvalý pobyt,matka ne,je již v důchodu ,nemůže přece za mě platit nájem a poplatka spojené s bydlením.mohu dostat příspěvek na bydlení,moje nemoc bude delší,čeká mě operace páteře a pak nevím co bude dál.
    Děkuji za odpověď

  12. Dobrý den,
    prosím o radu,jak postupovat dál : Od začátku března jsem na ÚP,kde dostávám do konce prázdnin podporu 3200,-.Nyní se s přítelem snažíme o miminko,poradíte mi nejlepší možnost,jak dosáhnout na mateřskou a jiné příspěvky?Je možné si začít 180 dní před porodem platit nemocenské pojištění i když budu stále na ÚP?Bydlím u přítele,který vydělává kolem 25000,-,takže porodné apod.se nás asi netýká…Díky,Tereza

    1. Podmínky 180 dní účasti na nemocenském pojištění se týká pouze OSVČ. U zaměstnanců (ne OSVČ) je to to podmínka 270 kalendářních dnů. Ve vašem případě nestačí tedy pouze platit nemocenské pojištění, ale současně být i OSVČ (tj. platit si i sociální a zdravotní pojištění) Tím pádem byste pak logicky nebyla na ÚP. Pokud byste neměla nárok na mateřskou dovolenou, tak ve lhůtě 6 – 8 týdnů před porodem nastoupíte automaticky na 4letou rodičovskou dovolenou.

      1. Děkuji za informace.Ještě jsem se dočetla o možnosti,kde nastoupí na rodičovskou dovolenou otec,ale současně může pracovat.Jak je to v případě této možnosti?Děkuji.

  13. Dobrý den,od srpna 2010 jsem na úřadu práce,půl roku jsem pobírala dávky v nezaměstnanosti, ale z doby, kdy jsem pracovala musím splácet půjčku, nyní v květnu 2011 jsem se rozvedla, jsem stále nezaměstnaná a nemám žádný příjem, manžel splácí půjčku na mém účtu, problém řeším v tom, že pro získání sociální podpory nesmím mít žádný příjem na svém účtu, přestože je to částka, která splácí půjčku.Já z toho žádné příjmy nemám. Pokoušeli jsme se převést půjčku na manžela, ale to prý nejde…pouze exekučně, jsem mezi mlýnskými kameny, banka půjčku přepsat na manžela normálně nemůže a já nemám nárok na příspěvek v hmotné nouzi, protože mi na účet chodí peníze od manžela na půjčku, je to začarovaný kruh.

    1. Zkoušela jste toto řešit na sociálce – nestačilo by pouze čestné prohlášení vašeho bývalého manžela o tom, že se jedná pouze o splátky půjčky?

  14. Dodatek: Nyní bydlím samostatně na pronájmu u své známé.

  15. Dobrý den, přerušila jsem vysokou školu teď jsem na pracovním uřadu. Jelikož jsem dříve chodila na brigádu tak dostávám podporu 800kč.Bohužel ale rodiče se mě po skončení vejšky jakoby zřekly nechali mě doma bydlet ale tím končej, živit se musim sama.A pokud jim nezačnu dávat měsíčně peníze tak asi brzo i poletim. Nemám v takovémehle stavu taky na nárok sociální dáveky pokud bydlim sice s rodiči ale sama za sebe.

    1. Pokud bydlíte s rodiči, pak jste z pohledu sociálních dávek i nadále posuzována společně s nimi (nehraje roli, že to jsou vaši rodiče, hraje zde roli to, že jste společně posuzované osoby ve společné domácnosti). To znamená, že pro nárok na sociální dávky (pomoc ve hmotné nouzi) by se zohledňoval i příjem vašich rodičů.

      Můžete případně zjistit, jestli úřad práce nenabízí nějaké rekvalifikační kurzy, pak byste mohla mít nárok na podporu při rekvalifikaci, která je podstatně vyšší.

  16. Dobrý den,
    30.6.2011 mi končí pracovní poměr,který trval 9 měsíců.Výpověď jsem dala sama.V bytě bydlím sama.Budu mít nárok na sociální dávky?

    1. Pokud splňujete podmínku odpracovaných 12-ti měsíců v uplynulých 3 letech, pak budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (pouze ale nižší (tj. 40%) protože jste dala výpověď sama (tedy pokud to nebylo z některého zákonem definovaného vážného důvodu))

  17. Dobrý den.mám dotaz syn se vrátil z vykonu trestu kde pracoval za pulku minimální mzdy.Teď je hlášen na uřadu práce podporu má 1000kč.je u nás trvale hlášen a bydlí u nás. Já jsem vydělečně činná můj přítel má částečný invalid.důchod.asi by neměl nárok na přispěvek na bydlení,ale chci se zeptat na příspěvek doplatek na životni minimum.Amusel by dokládat naše příjmy? děkuji za odpověď

    1. Ano pokud bydlí ve společné domácnosti s vámi a vaším přítelem, pak se pro dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí) zohlední i vaše příjmy.

  18. Dobrý den………jak to je s nárokem na podporu v nezaměstnanosti, když jsem byla tři roky na mateřské, ale prakticky jsem po celou dobu souběžně i pracovala a navíc na stejném pracovišti jako před nástupem na mateřskou………jak je to v tomto případě s těmi min.12 odpracovanými měsíci, které jsou rozhodné pro přiznání podpory v nezaměstnanosti a pokud na ni nárok mám, z jakých příjmů se mi bude vypočítávat…….děkuji

    1. 1. Určitě jste nebyla 3 roky na mateřské = zřejmě máte na mysli rodičovskou dovolenou?
      2. Doba strávená na rodičovské dovolené se započítává do nároku na podporu v nezaměstnanosti, takže i kdybyste nepracovala tak na podporu nárok mít budete
      3. Záleží na tom, jak jste pro zaměstnavatele pracovala = pokud se jednalo o práci na HPP nebo jiný podobný vztah, tak by se podpora měla normálně vypočítat z vašich příjmů za předchozí čtvrtletí.

  19. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Ukončila jsem teď vysokou školu a hledám si práci, odpracováno tudíž nemám 12 měsíců, takže nemám ani nárok na podporu v nezaměstnanosti, chtěla bych se, ale zeptat zda mám nárok na nějaké sociální dávky, když bydlím se svým přítelem? Děkuji za odpověď.

    1. Pokud žijete ve společné domácnosti s přítelem, tak u dalších dávek (pomoc v hmotné nouzi, doplatek do životního minima) se bude zohledňovat i příjem vašeho přítele.

  20. Dobrý den mám dotaz.zažádala jsem o předčasny důchod od11.9.2011.starobní bych měla 14.5.2014.Ctěla jsem ze zeptat ve vypysu odpracovaných roků mam uvedeno jako započet poslední rok2010.Aja ještě v roce2011 odpracuji 8měsíců a 14 dní.tak se chci zeptat doba práce za rok 2011se už nezapočitává?Ještě na doplněnou tento vypys mám již se stanovenou častkou na důchod je možné pokud je vyměr špatně nechat ho přepočítat?Děkuji

Comments are closed.