Podpora v nezaměstnanosti po skončení mateřské

Jak je to s nárokem na podporu pro ženy po skončení mateřské dovolené? Mají nárok, aby jim byla přiznána podpora tak jako ostatním nezaměstnaným, nebo zde platí nějaké omezení a podmínky? A jaká je výše podpory, v takovém případě?

Podpora v nezaměstnanosti po mateřské

Doba, kterou žena strávila na mateřské dovolené péčí o dítě (maximálně do 4 roků věku dítěte) se pro účely přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti bere jako tzv. náhradní doba. Pokud tedy žena hned po skončení mateřské bude žádat o podporu v nezaměstnanosti, bude na ni mít nárok.

To stejné platí i pro situace, kdy žena po mateřské nastoupí na své bývalé místo, a následně pracovní poměr ukončí sama nebo dojde k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. I v takovém případě vzniká nárok na přiznání podpory v nezaměstnanosti.

Výše podpory v nezaměstnanosti po mateřské

Pokud žena předchozí 3 roky strávila doma na mateřské a bude žádat o přiznání podpory, pak není možné zohlednit její průměrnou mzdu v předchozím zaměstnání. Aby se dala podpora spočítat z průměrné mzdy, tak na to již v tomto případě uplynula příliš dlouhá doba.

Přečtěte si také:  Podpora v nezaměstnanosti

V tomto případě se výše podpory odvodí od průměrné mzdy v ČR, jako její násobek. Podle příslušného zákona a dalších předpisů bude tedy výše podpory počítána jako:

 • První dva měsíce = 0,15 × průměrná mzda v ČR v předchozím roce
 • Další dva měsíce = 0,12 × průměrná mzda v ČR v předchozím roce
 • Zbytek doby = 0,11 × průměrná mzda v ČR v předchozím roce

V roce 2011 se tedy vychází z toho, jaká byla průměrná mzda v ČR v 1 až 3 čtvrtletí 2010. Jedná se tedy o částku 23 324 Kč. Z ní má pak žena po skončení mateřské nárok na vždy na příslušnou část. Tato podpora v nezaměstnanosti je poměrně nízká, a pokud je životní minimum dané ženy vyšší, může požádat o další sociální dávky pro nezaměstnané.

23 comments

 1. Dobrý den, jsem momentálně na mateřské a mám dvě děti 2 roky a 6 roků. V červnu 2011 mi skončí mateřská a tedy od 1. 7. 2011 bych měla jít do práce. Firma, kde jsem ale pracovala, už před rokem zkrachovala, a tak by mě zajímalo, co vlastně dostanu. Nyní mám mateřskou 7600 Kč, a kromě toho dostávám alimenty na obě děti dohromady 5000 Korun a dále ještě sociální dávky na bydlení (cca 4000) a pak ještě sociální příplatek. Můžete mi napsat, na co mám nárok a co dostanu po skončení mateřské?

  1. Po skončení mateřské dovolené se musíte zaregistrovat na úřadu práce a budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta se ale v tomto případě nebude počítat z vaší předchozí mzdy, ale bude odvozena od průměrné mzdy v ČR, aktuálně by se tedy jednalo o 3498,6 KČ (první a druhý měsíc), 2798,8 Kč (třetí a čtvrtý měsíc) a pak už jen 2565,6 Kč.
   V závislosti na tom, jaké máte životní minimum, můžete mít nárok na vyšší částku na příspěvek na bydlení, a samozřejmě byste i nadále měla dostávat přídavky na děti nebo alimenty. Vzhledem k podpoře a alimentům se velmi pravděpodobně nebudete pohybovat pod hranicí životního minima, takže na další dávky už nárok mít nebudete.

 2. Dobrý den,dne 1.9. 2011 nastupuji do práce,rodičovský příspěvek bych měla mít do 27.1.2012. Dítě nebude chodit do školky,jelikož není volné místo. Chtěla bych se zeptat,zda musím rodičovský příspěvek zrušit do 1.9.2011,nebo budu dostávat rodič.př.do toho 27.ledna 2012,i když budu přijímat mzdu a zda je výše mzdy v tomto případě nějak omezená.

  Předem moc děkuji za brzkou odpověď.

  Veronika Nevludová

  1. Podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je celodenní péče o dítě (§ 31 zák. č. 117/95 Sb.). Stát ale nezkoumá, jestli máte nějaké jiné příjmy nebo jestli chodíte do práce. Jediné co se posuzuje, je to, jestli je dítě “doma” nebo ve školce nebo v jeslích.

   V praxi to znamená, že pokud zajistíte pro dítě celodenní péči mimo školku nebo jestli (tj. pokud o dítě bude pečovat nějaká jiná dospělá osoba a dítě nebude umístěné v nějakém dětském kolektivu), pak nárok na rodičovský příspěvek splňujete

 3. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, z čeho by se počítala případna podpora v nezaměstnanosti, kdybych po mateřské dovolené (tříleté s posledním dítětem) nastoupila do bývalého zaměstnání a buď po krátké době sama dala výpověď, nebo mi byla dána zaměstnavatelem. Díky moc za odpověď

  1. Pokud u zaměstnavatele odpracujete alespoň jeden kalendářní měsíc (důležité je aby výpověď byla podána v jiném měsíci, než kdy jste nastoupila do zaměstnání), pak se podpora bude počítat z příjmu od zaměstnavatele. V opačném případě se stanoví na základě průměrné mzdy v ČR, což je nejnižší možná podpora.

 4. Dobrý den, chci se zeptat, ted 7.7.2011 mi končí mateřská. Dnešním dnem jsem zjistila že jsem těhotná.. čekam druhy díte. jak mam dale postupovat? když se přihlasim na úřad prace, mám narok na podporu? díky

  1. Jen pro přesnost končí vám mateřská dovolená nebo rodičovská? Pokud mateřská, máte nyní nárok na rodičovskou dovolenou. Pokud vám končí rodičovská dovolená a byla jste na ní 3 roky (nebo více), pak se můžete zaregistrovat na úřad práce a budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (ale pouze tu nejnižší první dva měsíce 3498,6 Kč, pak další dva měsíce 2798,8 Kč a po zbytek doby pak 2565,6 Kč)

   1. Končí mi rodičovská dovolená ted 7.7., (dnes jsem zjistila že jsem těhotná) tzn, že se přihlásim na pracovní uřad
    jako těhotná, dostanu podporu v nezaměstnanosti po dobu 5měs, a co pak? díky za odpověd

    1. 6-8 týdnů před dalším porodem můžete nastoupit na rodičovskou dovolenou (na mateřskou mít nárok nebudete). Pokud po skončení podpory v nezaměstnanosti a nástupem na rodičovskou dovolenou nebudete mít žádná příjmy a příjmy v okruhu společně posuzovaných osob budou nižší než životní minimum, pak budete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi.

     1. Dobrý den, mohu ještě vědět, zda-li na ÚP musim náhlasit
      že jsem těhotná a co se bude dít po 3letech až mi opět
      rodičovská dovolená skončí. Mám další nárok na podporu?
      díky za dotaz

     2. Pokud budete 3 roky na rodičovské dovolená tak po jejím skončení nárok na podporu máte (doba na rodičovské se započítává jako náhradní doba). Budete mít ale nárok pouze na nejnižší podporu

 5. Dobrý den,
  dneškem mi skončila 3létá RD a zároveň jsem v zaměstnání, kde jsem pracovala, podepsala výpověď dohodou. Chtěla bych vědět, jestli i v tomto případě mám nárok na příspěvěk v nezaměstnanosti, pokud se zaregistruji na úřadu práce.
  Předem moc děkuji za odpověď.

  1. Na podporu v nezaměstnanosti mít nárok budete (doba na rodičovské dovolené se započítává). Pokud jste ale po skončení rodičovské dovolené nic neodpracovala, výše podpory se vypočítá z průměrné mzdy a bude tedy velmi nízká (2565,6 Kč)

 6. Dobrý den, chci se zeptat. Skončila mi RD po třech letech. V zaměstnání, kde jsem pracovala před MD jsem podepsala Dohodu o ukončení pracovního poměru. Trvalé bydliště mám v ČR, ale tam se nezdržuji, bydlíme na Slovensku, kde mám povolení k pobytu (forma trvalého-přechodného pobytu). Dnes jsem se zaregistrovala na ÚP, kde mi nedovedli povědět, zda vůbec mám na nějakou podporu nárok. RD mi byla vyplácena ze Slovenské republiky a Česká rep. mi doplácela částku do 7600,-Kč (na Slovensku je RD nižší).
  Dost mě tato informace překvapila. Pokud by mi podpora v nezaměstnanosti nebyla přiznána mám nárok na nějaké jiné soc. dávky?
  Předem děkuji za odpověď.

  1. Přiznám se, že s tímto vám také neporadím, s podobným případem jsem se ještě nesetkal. Budete se muset obrátit na Úřad práce, protože ten je jediný kompetentní o tomto rozhodnout.

 7. Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu.Jsem na rodičovské dovolené,syn se narodil v květnu 2009,má tedy 2 roky(mám ještě staršího syna,6 let).Z finančních důvodů jsem si našla práci a nastoupila jsem 7.7.2011 do práce.Syna hlídá babička.Bohužel mou nepřítomnost těžce nese a navíc jsem se dozvěděla,že budu muset častěji služebně do zahraničí,což je pro mě organizačně velmi náročné.Zvažuji skončení pracovního poměru ve zkušební době(z důvodu péče o dítě mladší 4 let).Informovala jsem se,že bych měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti-dosud jsem ji nikdy ještě nepobírala.Chtěla jsem se zeptat,zda má na její výši vliv,jestli ukončím prac.poměr ještě v průběhu července-tedy v měsíci,kdy jsem nastoupila-nebo zda odejdu až v průběhu srpna?Moc Vás prosím o brzkou odpověď a velice předem děkuji. Jitka

  1. Pokud ukončíte zaměstnání ve stejném kalendářním měsíci, kdy jste nastoupila, tak by se výše podpory měla počítat z rodičovské resp. z průměrné mzdy v ČR = jedná se tedy o nejnižší možnou variantu podpory v nezaměstnanosti. Pokud ukončíte pracovní poměr až v srpnu, měla by se výše podpory počítat ze současného zaměstnání.

   1. Dobrý den,

    velice Vám děkuji za rychlou odpověď. Takže pokud bych ukončila
    pracovní poměr už 1.8.2011 ( nastoupila jsem 7.7.2011 )měla by se tedy
    podpora počítat ze současného zaměstnání? Nebo bych musela skončit
    až 7.8.2011 – tedy po odpracování 1 celého měsíce? Moc Vám děkuji!
    Vaše stránky jsou opravdu dobré a hodně lidem pomohou.

     1. Dobrý den,mohla bych se ještě prosím zeptat,jestli by
      vše nějak ovlivnila absence ze zdravotních důvodů
      2 – 3 dny? Moc Vám děkuji,Jitka

 8. Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Byla jsem zaměstnaná pak na 3 leté RD pak jsem rozvázala pracovní poměr a hned na to znovu otěhotněla a mám 4 letou RD ta mi končí 29.2.2012,ale syna do školky nevzali tak musím být dál doma.Tak že budu vlastně skoro 5 let nezaměstnaná mám tedy nějaký nárok žádat o podporu,když nebudu moct přijímat případné nabídky zaměstnání.Děkuji za odpověd Vohralíková.

Comments are closed.