Podpora v nezaměstnanosti pro studenty a absolventy

Mají studenti, po skončení studia nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jaké jsou podmínky a jakou má výši podpora pro absolventy po ukončení studia?  Někteří studenti vysoké nebo středí školy, po ukončení studia marně hledají práci a stávají se z nich nezaměstnaní. Mají tito absolventi nárok na dávky v nezaměstnanosti?

Základní podmínky pro podporu v nezaměstnanosti

Tou hlavní podmínkou, aby byla přiznána podpora v nezaměstnanosti, je to, že žadatel musí v předchozích 3 letech odpracovat alespoň 12 měsíců.

Od roku 2009 také platí to, že studium se již nezapočítává ani jako náhradní doba. Dříve bylo možní část doby studia uplatnit při nároku na podporu v nezaměstnanosti.

To znamená, že pokud student nikdy nepracoval a neměl ani žádné brigády nebo vedlejší práci při škole, tak nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá.

Započítává se i brigáda při studiu?

Ano, pokud student během doby svého studia má nějaké vedlejší zaměstnání, tak se tato doba může započítat.  Podmínkou ale je, že se musí jednat o takový typ práce nebo podnikání, při kterém si odváděl sociální pojištění a zejména příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Týká se to tedy jen takové práce, kde za studenta zaměstnavatel platil sociální pojištění, tedy o zaměstnání v pracovním poměru (hlavní nebo částečný) nebo dohoda o pracovní činnosti.

Přečtěte si také:  Podpora v nezaměstnanosti

Pokud si student získával peníze na škole jen pomocí dohody o provedení práce, (což je ale nejčastější forma výdělku u studentů), pak se takové brigády nezapočítávají pro účely uznání nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Podpora při rekvalifikaci

Student, který po ukončení studia nemůže najít práci a nemá nárok na podporu pro nezaměstnané, může ale získat podporu při rekvalifikaci. To je další typ sociální dávky pro nezaměstnané, která může být přiznána úřadem práce pro nezaměstnané. Podmínkou získání podpory při rekvalifikaci je to, aby se žadatel účastnil nějakého rekvalifikačního kurzu nebo programu, který je zajišťován úřadem práce.

8 comments

  1. Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem stále student. Studuji VŠ a při škole jsem měl zaměstnání na poloviční úvazek, díky kterému jsem si platit bydlení a další výdaje. S rodiči už nebydlím a ani mě nijak nepodporují, tak jsem odkázaný pouze na to, co si sám vydělám. Nyní mě z práce propustili, protože firma omezuje počet zaměstnanců a pro mě to je dost citelná ztráta příjmu? Dá mi úřad práce nějakou podporu, když jsem defacto nezaměstnaný a bez práce?

    1. Musíme vás zklamat, ale pokud i nadále studujete a jste student řádného denního studia, tak nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jste před tím pracoval. Na podporu byste měl nárok pouze tehdy, pokud byste studium dokončil nebo přerušil a současně měl odpracováno 12 měsíců v posledních 3 letech nebo 6 měsíců (+ 6 měsíců studia).

      Jako student – pokud je vám méně než 26 let a pokud vaše příjmy (rodiny) nejsou větší, než 2,4 násobek životního minima máte nárok na přídavky na dítě a dále můžete mít nárok i na příspěvky na bydlení. Případně vám mohl vzniknout i nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi, záleží na vašich konkrétních příjmech a také na příjmech vaší rodiny. Také bystě mohl po svých rodičích požadovat úhradu výživného na vaši osobu soudní cestou.

  2. Dobry den,
    uz 4 roky pracuji v Anglii ale v srpnu se vracim zpet do Ceske Republiky a od zari zacinam s dalkovym studiem.
    Chtela bych se informovat jestli mam narok na financni podporu s tim ze nebudu pracovat.
    Dekuji za odpoved.

    1. Pokud nebudete pracovat a budete se věnovat pravidelnému dennímu studiu, tak se z pohledu nároku na dávky stáváte nezaopatřeným dítětem a vyživovací povinnost k vám mají rodiče.

      1. Nebudu se venovat pravidelnemu dennimu studiu ale externimu coz je 1x
        tydne a to v sobotu. Bylo by tedy mozne v tomto pripade ziskat podporu?

        1. Při externím studiu opravdu nebudete považována za studenty. Můžete podat žádost o dávky pomoci ve hmotné nouzi, ale v tomto případě se posuzuje to, jestli si snažíte aktivně zvýšit svůj příjem. Ve vašem případě byste tedy měla být buď registrována na úřadě práce jako nezaměstnaná nebo si najít nějakou práci.

          Můžete podat žádost o dávky pomoci ve hmotné nouzi, ale zde rozhoduje i to jestli žijete sama, nebo jestli s vámi ve společné domácnosti žijí i další osoby. Dále pak, pokud nebudete pracovat ani si nebudete hledat práci, bude to mít negativní vliv při posuzování nároku na dávky

  3. Dobrý den,
    je mi více než 26 let a nastupuji do prezenčního doktorského studia. Nejsem v tuto chvíli zaměstnaná. Existuje pro mne nějaká šance na finanční podporu? Slyšela jsem o plánované změně, která se týká právě denního studia, ale nikdo mi nebyl schopen říci, čeho by se měla týkat konkrétně. Díky!

    1. Momentálně není žádná dávky, o kterou byste mohla žádat. Jako student denního studia se považujete za nezaopatřené dítě (zde není podmínka věku 26 roků) a vyživovací povinnost mají rodiče.

Comments are closed.