Přídavky na bydlení jsou jedním typem sociální dávky, která může být poskytována rodinám nebo jednotlivcům s nízkými příjmy. Na přídavky na bydlení vzniká nárok při splnění některých podmínek, kterými se budeme blíže zabývat v následujícím textu.
Co jsou to přídavky na bydlení?
Tyto sociální dávky jsou vypláceny všem majitelům bytu nebo domu nebo i všem kdo bydlí v nájmu a mají nízké příjmy. Na rozdíl od některých jiných dávek, se pro přídavky nezohledňuje životní minimum jednotlivce nebo rodiny, ale zohledňují se celkové příjmy a normativní náklady na bydlení v daném městě nebo obci.
Kdo má nárok na přídavky na bydlení?
Abyste měli nárok získat přídavky musí být splněno několik základních podmínek:
- Musíte mít trvalé bydliště v bytě nebo domě, u kterého budete žádat o přiznání přídavku na bydlení
- Náklady na bydlení musí být vyšší než celkové příjmy rodiny nebo jednotlivce (včetně všech různých jiných dávek jako přídavky na děti nebo třeba rodičovský příspěvek), konkrétně:
o V Praze musí být náklady na bydlení vyšší než 35% celkových příjmů
o Mimo Prahu musí být náklady na bydlení vyšší než 30% z celkových příjmů
- 35 % v Praze a 30% mimo Prahu z celkových příjmů v rodině také nesmí být vyšší než normativní náklady v dané lokalitě.
Výpočet
Co to znamená v praxi? Normativní náklady na bydlení v Praze pro jednu osobu jsou 6.363 Kč (v roce 2011). Pokud tato osoba má náklady na bydlení např. 6000 a jeho celkové příjmy jsou např. 15.000 Kč, pak by výpočet zohlednil toto:
- 35% z celkového příjmu je 5250 Kč
- Normativní náklady na bydlení jsou 6363 Kč, žadatel ale platí reálné náklady 6000 Kč
- Má tedy nárok na přídavky ve výši 750 Kč
Kdy nevzniká nárok na přídavky?
Nárok nevzniká v případě, že 30% (nebo 35%) z celkových příjmů rodiny nebo jednotlivce překračuje normativní náklady na bydlení v daném městě nebo obci.
Nárok je také pouze na skutečné náklady. Pokud ve vašem městě nebo obci jsou normativní náklady třeba 12000 Kč, a vy platíte jen 10.000 Kč, pak je nárok na přídavky jen do výše skutečných nákladů.
Nárok také nevzniká, pokud v daném místě, kde bydlíte, a podáváte žádost o přídavky na bydlení, nemáte vedeno trvalé bydliště.
Jaké jsou normativní náklady na bydlení?
Pokud vás zajímá, jak se provede výpočet přídavku na bydlení, nebo jaké jsou normativní náklady na bydlení, které se zohledňují v tomto výpočtu, tak se podívejte na sociální dávky na bydlení.
Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli se započítává rodičovský příspěvek (mateřská), kterou dostává manželka při výpočtu nároku na sociální dávky. Mám poměrně malou výplatu a chceme si požádat o přídavek na bydlení a chtěl bych vědět, co všechno se při výpočtu této sociální dávky započítává.
Rodičovský příspěvek se započítává jako příjem pro stanovení nároku na sociální dávky, to platí i pro přídavky na bydlení.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se do nákladů na bydlení počítá i měsíční splátka hypotéky. Byt máme v osobním vlastnictví, takže místo nájmu splácíme hypotéku. Tak by mě zajímalo, zda bychom mohli požádat o příspěvek na bydlení. Děkuji za odpověď.
Hypotéka se nepočítá mezi náklady na bydlení, které se zohledňují pro přiznání nároku na případky na bydlení (kdyby tomu tak bylo, tak si všichni vezmou hypotéku a nechají si ji platit od státu :)) Stejně tak se ani nezahleňují výdaje hrazené do fondu oprav ap. Zohledňuje se jenom nájemné a služby (elektřina, plyn ap..
DOBRÝ DEN.MÁM NÁROK NA PŘÍDAVKY NA BYDLENÍ POKUD BUDU V BYTĚ BYDLET SAMA E SVOU ROČNÍ DCEROU A POBÍRÁM JEN MATEŘSKOU 7600.-.NÁKLADY NA BYT JSOU CCA 6000.- A BYDLÍM V OBCI DO 10 000 OBYVATEL.DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚĎ.
V tomto případě byste měla mít nárok na přídavky na bydlení (pokud splňujte všechny podmínky, jako je trvalé bydliště atd.) Konkrétní výše závisí na tom, jestli se jedná o nájem/družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví.
JEDNÁ SE O NÁJEM.DĚKUJI MOC
Pokud nemáte žádné další příjmy (přídavky na dítě, alimenty atd.) pak je výše příspěvku na bydlení 3720,- Kč
Dobrý den, mám dvě děti a chtěla bych se odstěhovat, jenže jako příjem mám pouze mateřskou 7600, takže bych to celé neutáhla. Chtěla bych se tedy zeptat jestli mám nárok na přídavek na bydlení hned poté co se do bytu nastěhuji a nechám se tam s dětmi přihlásit na trvalý pobyt, nebo jestli mi vznikne nárok až po nějaké době co tam budu bydlet. Někde sem četla že se náklady posuzují za poslední tři měsíce tak nevím jak to je. To bych se nemohla odstěhovat nikdy protože ty tři měsíce bych neměla z čeho platit. Předem děkuji za odpověď
Při žádosti o přídavek na bydlení opravdu musíte doložit náklady na bydlení za předchozí 3 měsíce. To znamená, že v novém bytě budete moci žádat až po uplynutí těch 3 měsíců. Přídavek na bydlení se tedy vyplácí zpětně.
To tedy znamená že mi zpětně vyplatí příspěvky za měsíce co tam bydlim? Jestli sem to dobře pochopia.. Nebo začnou dávat příspěvek až po těch třech dnech od doby co jsem zažádala, to je od čtvrtého měsíce? Ještě jednou děkuji za odpověď..
To znamená, že po třech měsících v novém bytě může podat žádost o přídavek na bydlení, musíte doložit příjmy za předchozí 3 měsíce a také náklady na bydlení. Pokud bude vaše žádost schválena, následně pak budete dostávat každý měsíc přídavek na bydlení ve stanovené výši.
Dobrý den,
bydlím v nájemním bytě , probíhá odkup do družstevního a následně osobního vlastnictví , lze splátky za půjčku na byt počítat do příspěvku na bydlení ? Děkuji
Splátky za byt nebo třeba hypotéka ap. se nepočítá jako náklady na bydlení.