Man Father Baby Outdoors Park  - Surprising_Shots / Pixabay

Otcovská pro rok 2022: Kdo na ni může nastoupit? A jaké jsou podmínky?

Kromě mnohem známější mateřské existuje i takzvaná otcovská, která je mezi tatínky čím dál tím oblíbenější. V roce 2022 se navíc dočkáme u této dávky pozitivních změn. Proto abyste je mohli čerpat však musíte splnit hned několik podmínek.

Co je to otcovská dovolená?

Otcovská dovolená, známá také zkráceně jako otcovská, je dávka, která tatínkům kompenzuje ušlý zisk během období, kdy jsou doma se svým čerstvě narozeným miminkem. Pro její získání je nejprve nutné vyplnit Žádost o dávku otcovské poporodní péče, která je následně předána zaměstnavateli.

Ten do ní vyplní potřebné údaje a na konci doby čerpání ji přepošle České správě sociálního zabezpečení. Spolu s touto dávkou je možné zažádat i o peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek či rodičovskou dovolenou.

Kdo může na otcovskou dovolenou nastoupit?

Aby mohl otec nastoupit na otcovskou musí nejprve splnit zákonem dané podmínky. Bez nich mu úřad tuto dávku neuzná a tím pádem mu ani nevyplatí žádné peníze.

Přečtěte si také:  Dětské přídavky aneb praktické informace do života

Otec musí:

  • být zapsán v rodném listě dítěte
  • být účastníkem na nemocenském pojištění

Otcovská může být přiklepnuta i tatínkům, kteří se rozhodnou osvojit si dítě do 7 let věku.

Kdy na ni můžete nastoupit?

V roce 2022 činí otcovská dovolená maximálně 14 po sobě jdoucích kalendářních dní. Nastoupit na ni můžete teprve v den narození dítěte, přičemž nástup je možný dalších šest týdnů. Nově je však toto období prodlouženo o dny, kdy je miminko hospitalizováno v nemocnici.

Kolik peněz dostanete v roce 2022?

Otcovská se podobně jako mateřská odvíjí od výše vašeho hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. Z něho je následně vypočítáván denní vyměřovací základ, který se poté ještě zredukuje podle příslušné redukční hranice.  Z výsledné částky získá tatínek nakonec 70 %.