Co dělat, pokud vám hrozí exekuce na mzdu

Hrozí vám exekuce na mzdu, a vás by zajímalo, kolik vám zůstane peněz? Jaká jsou pravidla pro výpočet exekuce na mzdu, a dá se nějak vyhnout tomu, aby vám exekutor zabavil úplně všechny peníze? Poradíme vám!

Exekuce na mzdu v roce 2011

Pravidla pro výpočet exekuce se nijak zásadně nezměnila. Jediné, co se od 1. 1. 2011 změnilo, jsou částky, podle kterých se vypočítá nezabavitelná částka. Ta se díky zvýšení nákladů na bydlení zvýšila. Nezabavitelná částka v roce se tedy vypočítá takto:

Základní nezabavitelná částka

Jedná se o součet životního minima a nákladů na bydlení. Tedy 3126 Kč + 4597 Kč. Z této částky se pak berou do úvahy pouze 2/3 takže základní nezabavitelná částka v roce 2011 bude 5326 Kč.

Pro další výpočet exekuce 2011 bude hrát roli, jestli má dlužník nějaké další vyživované osoby (nezaopatřené děti nebo manželka). Za každou osobu se pak započítá 1331,50 Kč.

Přečtěte si také:  Co dělat, když mi v bance nepůjčí?

Nezabavitelná částka

Kromě základní nezabavitelné částky mohou při provádění exekuce na mzdu zůstat dlužníkovi i další peníze. Pro výpočet se vezme celá čistá mzda, od které se odečte základní nezabavitelná částka, kterou jsme si spočítali výše.

Dále pak má dlužník nárok na 1/3 ze zbylé částky, ale maximálně 2663 Kč

Pokud vás zajímá něco jiného okolo exekuce na mzdu, nebo potřebujete poradit s jinými dluhy nebo třeba se chcete dozvědět co to je a jak probíhá oddlužení fyzických osob, pak se podívejte na online poradnu jak na dluhy.cz