Životní minimum 2013Životní minimum upravuje zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu. Konkrétní částky každoročně stanoví nařízení vlády. Životní minimum je minimální hranice peněžních příjmů pro výživu a ostatní náklady na osobní potřeby.  S životním minimem se setkáte i během soudní praxe, při vyměřování alimentů a při výpočtu nezabavitelné částky u exekučních příkazů. Do životního minima se nezahrnují nezbytné náklady na bydlení.  Pokud nedosahujete příjmu stanoveného životního minima, pohybujete se ve stavu hmotné nouze a máte nárok požádat o různé sociální dávky k vylepšení vaší situace, popř. situace celé vaší rodiny. Podle vašeho příjmu bude rozhodnuto o výši většiny dávek ze státní sociální podpory.Částky životního minima platné od 1. ledna 2013 za měsíc:

 • jednotlivec – 3410 Kč
 • první dospělá osoba v domácnosti – 3140 Kč
 • druhá a další dospělá osoba v domácnosti – 2830 Kč
 • pro nezaopatřené dítě ve věku do 6 let – 1740 Kč
 • pro nezaopatřené dítě ve věku 6 až 15 let – 2140 Kč
 • pro nezaopatřené dítě ve věku 15 až 26 let – 2450 Kč

Od 1. ledna 2007 tvoří životní minimum pouze jednu část z předchozích dvou. Celkové  životní minimum domácnosti se zjistí součtem životních minim všech členů. Výše životního minima  podléhá skutečnému vývoji spotřebitelských cen, jestliže nárůst nákladů na výživu a na jiné  základní osobní potřeby převýší v určeném rozhodném čase pět procent. Částky životního a také existenčního minima však má právo vláda zvýšit i mimo tento termín, pokud dojde k mimořádným okolnostem. Pravidelná valorizace probíhá vždy k 1. lednu v roce.

Životní minimum 2013

Životní minimum 2013 tvoří součet všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti. Mezi společně posuzované osoby patří rodiče a nezletilé nezaopatřené děti, manželé, rodiče a děti nezletilé zaopatřené nebo zletilé, jestliže užívají byt s rodiči a neposuzují se s ostatními jedinci. Řadí se sem i jiné osoby společně užívající byt, když neprohlásí písemnou formou, že spolu trvale nežijí a neuhradí náklady na vlastní potřeby. Mezi společně posuzované osoby náleží i ty zdržující se mimo byt, protože se soustavně připravují na budoucí povolání, nebo mají zdravotní nebo pracovní povinnosti.

Jaké započitatelné příjmy se posuzují pro životní minimum 2013? Náleží sem čisté příjmy z podnikání, z pronájmu, z pracovní činnosti, dávky státní sociální podpory a ostatní sociální dávky, výživné, podpory v nezaměstnanosti, z kapitálového majetku, z pronájmu, důchody aj. Nebude se sem zahrnovat příspěvek na bydlení, náhrady škody a finančních prostředků na odstranění následků živelných pohrom, peněžní pomoc obětem trestné činnosti, sociální výpomoci od zaměstnavatele, podpory z nadací a občanských sdružení, ze stipendií, odměn za darování krve, daňového bonusu, dávek sociální péče poskytovaných ze zdravotních důvodů nebo zvláštní příspěvek k důchodu pro účastníky národního boje za vznik a osvobození Československa.Diskuze, názory a zkušenosti:

5 komentářů k “Životní minimum 2013”
 1. Václav Littera napsal:

  Dobrý den,
  můžete mi zdělit prosím, kolik je životní minimum na rok 2013 pro jednotlivce?
  Děkuji za zprávu, s pozdravem V. Littera.

  • Petr napsal:

   3410 kč
   upřímně vás lituji, jelikož nevím co člověk může zvládnout s 3 a půl tisíci na měsíc (zvýšili DPH, cena potravin, byt a všechno kolem)
   A s dítětem, které jde zrovna na střední školu (dojíždění, knížky, jídlo, atd.)

   5 590 Kč, což je dost málo.

 2. Lucie hasonova napsal:

  Dobry den chtela bych se zeptat jakto, ze kdyz jsem musela kvuli tehotenstvi prerusit skolu, tak nemam az do porodu narok na zadny davky?

  • Petr napsal:

   Nevím to s jistotou,
   ale nejspíše proto, že jste byla doposud studentka a studenti nemají nárok na žádné dávky (stát za ně platí jen zdravotní a sociální).
   Jinak ať je dítě zdravé a máte jen radost

 3. Jatsova napsal:

  Dobrý den, mám dotaz ohledně syna.V první polovině roku 2012 bral podporu v nezaměstananosti,potom tři měsíce pracoval na dohodu,ale koncem listopadu dohoda ukončena.Čili nyní nemá žádné finanční prostředky. V domácnosti žije s přítelkyní, která má dvě nezaopatřené děti, její měsíční příjem se pohybuje kolem 10000Kč + alimenty 4000Kč.
  Prosím o radu, zda má syn nárok na nějakou peněžitou podporu.Moc děkuji Marie