Nárok na přídavky na děti

Zajímalo by vás, kdy vám vzniká nárok na přídavky na děti a kolik vlastně můžete dostat? Aby vám byl přiznán nárok na tyto sociální dávky, tak musíte splňovat základní podmínku. A tou je, že příjmy rodiny nesmí překročit 2,4 násobek životního minima. Jaké další užitečné informace o přídavku na dítě které byste měli znát?

Kdo má nárok na přídavky na děti

Nárok na tyto sociální dávky mají všechny rodiny, jejich příjem nepřekročí rozhodnou částku, tedy pokud příjmy nejsou vyšší než 2,4 násobek toho, jaké životní minimum rodiny. Pro přiznání jsou pak rozhodující příjmy za předchozí rok, a zohledňují se všechny příjmy včetně dalších sociálních dávek.

Nárok na dávky pro dítě mají pouze fyzické osoby, které jsou přihlášeny k trvalému pobytu na území ČR, nebo také občané EU (evropská unie) na které se vztahují příslušná nařízení evropské rady (č. 883/2004 a 987/2009 nebo č. 1408/71 a 1612/68).

Přídavky na děti pro cizince jsou pak přiznány pouze v případě, že od přihlášení k trvalému pobytu na území ČR uplynulo alespoň 365 dní. (do této lhůty se pak nezapočítává období kdy je osoba žadatelem o udělení azylu ubytována na náklady Ministerstva vnitra)

Jakou výši mají přídavky na děti

Přídavky na děti definuje příslušný zákon (konkrétně se jedná o zákon číslo 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře), a dále tyto dávky upravují následné předpisy a nařízení vlády.

Přečtěte si také:  Sociální dávky 2015

Tento zákon určuje tři různé částky pro přídavky na děti, které se liší podle věku dítěte. Konkrétně se pak jedná o tyto částky:

 • Přídavky pro děti do šesti roků = 500 Korun
 • Přídavky pro děti šest až patnáct roků = 610 Korun
 • Přídavky pro děti patnáct až dvacet šest roků = 700 Korun

Kdy vzniká nárok na přídavky?

Aby byly vypláceny sociální dávky na dítě, musí být příjmy rodiny nižší než 2,4 násobek životního minima. Životní minimum jednotlivce je stanoveno v roce 2011 na částku 3126 Kč. Životní minimum rodiny se pak vypočítá jako součet částek, které náleží jednotlivým členů. Pokud vás zajímá konkrétní výše vašeho životního minima, tak se můžete podívat na výpočet životní minimum.

U přídavků na děti se nezohledňuje celkový majetek rodiny jako u jiných sociálních dávek. Nehraje tedy roli to, jestli máte dům za několik miliónů nebo drahé auto. Rozhodují pouze příjmy v uplynulém roce. Tyto příjmy zahrnují jak peníze ze mzdy nebo výplaty ze zaměstnání, tak i příjmy z podnikání. Dále se také započítávají různé sociální dávky jako nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, výživné nebo alimenty a další.

Pokud vás zajímá jak podat žádost o přídavky na děti, tak se podívejte na další informace.

12 comments

 1. Dobry den,dcera si chtela pozadat o pridavek na dite,je ji jiz 18 let,a stale studuje a stale bude.Potrebuje ale,muj prijem za rok 2009,kdy ji to bylo zamitnuto,ze jsem o 300kc prevysila vydelek.Nyni jiz pres rok nepracuji u teto firmy,a muj prijem je okolo 6000.pobira jen vyzivne v castce 1200kc.V loni jsem zila asi 3 mesice s pritelem,v dobe kdy sel muj byt do prodeje,a nevsimla ses si ze je taky napsany na evidencnim liste k memu bytu.teprve kdyz jsem si chtela vyridit nejake davky na bydleni,jsem to zjistila.Poradte mi prosim,jak mam postupovat,jsem na nemocenske mam 4000kc,a dcerine vyzivne.platim byt 6500kc,pujcku na byt 3000kc.jsem na pokraji zhrouceni,muzete mi poradit?dekuji Macurova

  1. O přídavky na bydlení je možné žádat opakovaně, zohledňují se náklady na bydlení a příjmy za poslední 3 měsíce. Pokud má ve vašem bytě trvalé bydliště osoba, která zde nebydlí, můžete požádat obecní úřad o zrušení tohoto trvalého bydliště. Co se týká dalších dávek pomoci ve hmotné nouzi, tak pokud bydlíte ve společné domácnosti jen vy a dcera a současně máte příjem 6000 korun tak překračujete hranici zákonem stanoveného životního minima, na další dávky by vám tedy nárok nevznikal.

   1. přítel trvale bydliště neměl,byl pouze na evidenčnim listě k bytu uvedeny jako jako druh.,a na zalohych za služby.K vyřizeni přispěvku,ale potřebuji nájemní smlouvu i daný ev.list.

 2. dobrý den, zadávala jsem dotaz ohledně kontrol osob které je rozvedené, žiji s přítelem více než rok , a dostávají přídavky- je to zákoně?Nevím proč byl smazán můj dotaz.?!Já žijí s dvěma dětmi sama a nemám narok na nic, je to spravedlivé ?

  1. Nárok na sociální í dávky je na základě splnění zákonem definovaných podmínek. Bez konkrétní znalosti případu, o kterém se zmiňujete, nemohu posoudit, jestli je nárok oprávněný nebo ne.

 3. definované podmínky?? Někdo tak te podmínky nadefinují a na ní nic neplatí?? a te lídí co doopravdy potřebují tak nemají narok?! měli by měřit každeho jedním metrem…

 4. Dobrý den,
  prosím o informaci, zda mám nárok na přídavky na dítě pokud byl můj hrubý příjem 21700,- vdaná nejsem a kdy mohu o přídavky zažádat?
  Předem děkuji za odpověď.
  Pšeničková

  1. Záleží na věku dítěte a také na tom jestli máte jen jedno dítě nebo více? Dále pak rozhodují průměrní čisté příjmy v období 1. 10. 2009 až 30. 9. 2010.

   1. Dítě je jen týden staré a mám jen jedno, čistý příjem byl cca od 14500,-
    do 18000,- Nevím jestli vůbec má cenu chodit na sociálku a zažádat
    o přídavky ani od kolika let dítěte se dají pobírat.
    Nerada bych jela přes celou Prahu zbytečně.
    Mockrát děkuji za odpověď.
    Pšeničková

    1. Pokud jste měla v daném období průměrný příjem 14500 Kč měsíčně čistého (nebo i více), pak nárok na přídavek na dítě mít nebudete.

     Vzhledem k tomu že žijete jen vy sama s dítětem, tak je vaše životní minimum poměrně nízké (4 480 Kč) a nárok na přídavky na dítě máte jen tehdy, pokud příjmy v rozhodném období nepřekročí 2,4 násobek životního minima.

 5. dobrý den,mám nárok na příspěvek.mám dvě děti 8 a 12let já beru 8500kč manžel od ledna nic.za jaké čtvrtletí se žádá v srpnu děkuji

  1. Pokud budete v srpnu žádat o přídavek na dítě, pak se posuzují příjmy v předchozím roce – tj. v období 1.10.2009 – 30.9.2010, záleží tedy na tom, jaký byl průměrný měsíční příjem v tomto období.

Comments are closed.