Sociální dávky na dítě

Sociální dávky na dítě je základní příspěvek, který stát poskytuje dlouhodobě rodinám s dětmi /nebo alespoň s jedním dítětem). Pro přiznání této sociální dávky je rozhodující výše příjmů celé rodiny. Na dávky na dítě totiž mají nárok pouze ty rodiny, jejichž životní minimum je menší nebo rovno 2,4 násobku životního minima.

Výše dávky na dítě

Výše, jakou mají přídavky na dítě, závisí především na věku, jaká má dítě. Podle zákona a platných předpisů jakou pak určeny tyto částky:

 • Dítě do 6 roků = 500 Kč měsíčně
 • Dítě 6 – 15 roků = 610 Kč měsíčně
 • Dítě 15 – 26 roků = 700 Kč měsíčně

Pro poslední věkovou skupinu pak platí, že se musí jednat o nezaopatřené dítě. Pokud totiž dítě ukončí školní docházku a nastoupí do zaměstnání (třeba v 18-ti letech), tak automaticky ztrácí nárok na sociální dávky na dítě. Na přídavky mají nárok jen studenti nebo jiné nezaopatřené děti

Nárok na dávky na dítě

Pro přiznání nároku na dávky na dítě jsou, rozhodují příjmy celé rodiny, resp. všech osob, které jsou pro potřeby přiznání této dávky posuzovány společně. Dávky na dítě získají pouze ty rodiny, jejichž příjmy nepřesahují částku 2,5 násobku životního minima.

Přečtěte si také:  Jaké budou podmínky pro přídavky na dítě v roce 2022

Pokud vás zajímá, jak se provádí výpočet životní minimum, nebo jaká je výše životního minima tak se můžete podívat na uvedené odkazy.

Pro přiznání nároku na sociální dávky na dítě se pak posuzují příjmy za celý předchozí rok. Za příjem je pak považován třeba i rodičovský příspěvek, nebo různé další příjmy a dávky.

Kdo má nárok na dávky na dítě?

Nárok na tyto dávky mají všechny rodiny, které mají nižší příjmy než je rozhodná hranice (2,4 násobek životního minima).

 • U rodiny s jedním dítětem to tedy musí být příjmy nižší než 16 992 Kč (životní minimum rodiny s jedním dítětem do šesti let je totiž částka 7080 Kč)
 • U rodiny, která má dvě děti, jedno dítě 5 roků a druhé dítě 8 roků vzniká nárok na přídavek, pokud součet všech příjmů dané rodiny nepřesahuje částku 21 696 Kč (životní minimum této čtyřčlenné rodiny je totiž částka 9040 Kč)
 • U rodiny se třemi dětmi (5 roků, 8 roků a 12 roků), je pak nárok na přiznání sociální dávky na dítě tehdy, pokud příjmy rodiny nepřekračují 26 400 Kč (životní minimum rodiny se třemi dětmi je částka 11000 Korun).

29 comments

 1. Dobrý de, ráda bych se zeptala, jestli je pravda, že nemám nárok na přídavek na dítě, pokud jsem před podáním žádosti měla brigádu na dohodu o pracovní činnosti a ne na dohodu o provedení práce. Jsem studentka VŠ a je mi 20 roků. Můžete mi poradit jak je to s přídavkem na dítě pro studenty VŠ, kteří mají brigádu?

  1. Nevím, kdo vám řekl, že nemáte nárok na přídavek na dítě, pokud máte brigádu na DPP/DPČ. Pro nárok na přídavek na dítě rozhoduje pouze výše příjmů v rodině. Pokud jsou celkové příjmy rodiny (do nich se započítají i vaše příjmy z brigády) vyšší než 2,4 násobek životního minima, tak nárok na přídavek na dítě opravdu mít nebudete. Pokud jsou ale celkové příjmy rodiny nižší, tak nárok na přídavky máte bez ohledu na to, jakou formou si při studiu vyděláváte peníze.

 2. Dobrý den. Rád bych se zeptal. Mám postižené dítě s bývalou přítelkyní. Platím každý měsíc 1 500Kč alimenty. Bývalá přítelkyně dítě odvezla do ústavu na léčení, na půl roku. Zajímalo by mě,komu mám platit alimenty, zda ústavu nebo nadále matce dítěte? Děkuji za odpověď.

 3. dobry den,chtela bych se prosim zeptat,zda mam take narok na soc.davky na dite kdyz jsem rozvedena,ziji sama s 12letym synem.jsem dlouhodobe nemocna,pobiram 8tis plus 4tis alimenty.dekuji

  1. Pro nárok na přídavky na dítě rozhodují celkové příjmy rodiny za uplynulé období (minulý rok). Dále platí, že tyto příjmy nesmí překročit 2,4 násobek životního minima. Ve Vašem případě je životní minimum 4 840 (jedna dospělá osoba + 1 dítě do 15-ti roků). Pokud máte dlouhodobě příjmy 12 tisíc korun, pak nárok na přídavek na dítě mít nebudete, protože vaše příjmy jsou vyšší než zákonem stanovená hranice.

 4. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak to je,když otec neplatí více jak půl roku vyživné na 8letého syna,podala jsem i trestní oznámení na policii,ale nenašly ho mám nárok na peníze které nedostávám dělá to měsičně 1500kč a peníze mi schází,děkuji za odpověd

  1. Máte ještě možnost obrátit se na soud a podat návrh na výkon rozhodnutí nebo na nařízení exekuce. Soud vám tento návrh obratem potvrdí a potom se můžete obrátit na exekutora, který se může pokusit nařídit exekuci na plat, bankovní účet nebo majetek otce vašeho dítěte. U exekutora máte větší šanci na úspěch. Policie se vaším trestním oznámením zabývala jen v rámci svých běžných postupů, exekutore je naopak motivován tím, že si při exekuci může započítat svoje náklady a je tedy mnohem aktivnější. Jinak vám dlužné alimenty nikdo neproplatí. Pokud jsou vaše příjmy nižší než životní minimum, můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi.

 5. DOBRÝ DEN.MÁM NÁROK NA PŘÍDAVKY NA DÍTĚ KDŽ MÁM JEDNO ROČNÍ DÍTĚ A POBÍRÁM MATEŘSKOU 7600 KČ?JSEM SVOBODNÁ MATKA.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.PŘEJI PĚKNÝ DEN

  1. Ano nárok na přídavek byste měla mít (záleží konkrétně na vašich příjmech za předchozí rok, pokud to bylo jen 7600 Kč) tak nárok určitě máte

 6. Dobrý den.Přítelkyně stále studující střední školu po dosažení 18 let žádá o přídavky na dítě sama na sebe jelikož nežije s rodiči a uředníci po ní chtějí potvrzení ze školy jakou dostává odměnu na praxi ma tato odměna vůbec nějaky význam pro určení davky nebo je to jen zbytečné papírování?? Děkuji

  1. Pro nárok na přídavky na dítě se zohledňují všechny příjmy. Vzhledem k tomu že odměna za praxi bude pravděpodobně podložena nějakou formou dohody o pracovní činnosti nebo něco podobného, tak se jedná o příjem, který se zohledňuje pro výpočet. Není to tedy jen zbytečné papírování.

 7. Dobrý den, jsem rozvedená, mám 3 děti. Z manželství mám syna 16 let a dceru 14 let- oba jsou v mé péči. S přítelem nežiji, ale máme spolu půlroční dceru. V současné době jsem na mateřské dovolené. Byla jsem zažádat o přídavky na děti a bylo mi sděleno, že musím doložit mimo jiné i rozhodnutí soudu, že mám v péči i nejmladší dceru. Opravdu se toto dokládá, když jsme s přítelem nebyli manželé a nikdy jsme spolu neměli společné bydlení?

 8. dobry den chci se zeptat čekam s přitelem druhe ditě….Jakou budu mit možnost si zvolit variantu 3-4 leto ted mame 1,5 stare miminko a jsem na 4 lete variantě..smlouvu mam na dobu neurčiou

  1. Při druhém těhotenství si budete opět moci vybrat, o jaký typ rodičovské dovolené se bude jednat, jestli to bude dvou, tří nebo čtyřletá.

 9. dobry den,chctela bych se zeptat ,mam rok a pul starou holcicku,tak jestli mam narok na pridavek na dite,jsem samozivitelka ale bydlim ve spolecne domacnosti u matky. Narodila se 17.3.2010 a pred tim jsem byla na pracaku,takze jsem pobirala jen 7600 do 9 mesice a ted pobiram jen 3800.Dekuji za odpoved

 10. Dobry den,chtela jsem se zeptat mam castecny duchod ve vysi 5519kc a v praci si vydelam 7400kc.Mam 15 letou dcreu atak bych chtela vedet jestli bych mela jeste narok na pridavek na dite.Jsem samozivitelka.dekuji za odpoved

  1. Životní minimum vás dcery je 5130,- Kč. Takže pokud jsou vaše průměrné příjmy ve výši 12 919, jak uvádíte, pak na přídavek na dítě nárok nemáte, protože překračujete hranici 2,4 násobek životního minima.

 11. Dobrý den, prosím, zajímalo by mne, jak se posuzuje příjem u OSVČ.Paní na úřadě mi řekla, že existuje určitá minimální hranice, která se započítává, i když byl příjem velmi malý.A je rozdíl mezi posuzováním příjmu u OSVČ hlavní a vedlejší?
  Děkuji za odpověď.

  1. Pro posouzení nároku na dávky se u OSVČ, která nedosáhla v rozhodném období příjmů, nebo dosáhla ztráty, započítávána zákonem stanovená částka. Jedná o částku odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy.

   1. A zda je podnikání vedlejší nebo hlavní se nerozlišuje?

 12. dobry den chtela jsem se zeptat v srpnu mam porodit syna ziji sama v dome ktery vlastnim ale splacim hypoteku pred otehotnenim jsem chodila do zamestnaní kde mam smlouvu na dobu neurcitou ted pobiram nemocenskou a pak materska.zajimalo by me na co mam narok o jake pridavky muzu zadat.Vydelavala jsem si 12500kc nemocenska mi chodi 8000kc a materska zatim nevim.predem dekuji

  1. Máte nárok na nemocenskou, pak budete dostávat peněžitou pomoc v mateřství a po jejím skončení rodičovské dávky. V závislosti na tom jaké máte náklady na bydlení můžete mít nárok na přídavky na bydlení = ale předem upozorňuji, že to co platíte za hypotéku se nezapočítává jako náklady na bydlení, pouze nájem nebo energie.
   Po narození dítěte pak můžete mít nárok na přídavky na dítě a dále pak na výživné od otce dítěte.

 13. Chci se zeptat došli nám papíri od socialky na vyplnení doklad o výši ročního příjmu a vždy sme to nechali vyplnit jen příjem od zaměstnavatela.A letos sem to nesla odnest na socialku a ptali se na zdanení tak sem řekla že manžel si uplatníl jen na malu daně a ja mu dala čestné prohlašení že nemám žádní příjem.A oni požadují od zamestnavatela vyplnení kolonky D1 ap.Jestli se to tam má uvadet jelikoš zaměstnavatel na nas koukal jak na zjevení co po něm chceme.Dane nám dělál jeden podnikatel jelikoš manželovi tvrdil zamestnavatel že nemame narok když nedělám.Mužete mi prosím poradit.Dík

   1. Jde o přídavek na dítě.A ktomu doklad o výši ročního příjmu manžela.Zaměstnavatel mu tam nakonec napsal tu daň co manžel uplatníl na
    dceru.A dostavame na malu 500 kč.Děkuji předem

Comments are closed.