Když přijdete o zaměstnání…

Každého to může potkat. Situace, které se všichni z celého srdce neustále vyhýbáme, obchází okolo a čeká na svou příležitost. Výpověď. Pro některé lidi znamená třeba i konec života či životního poslání. Každý to má ale jinak. Někteří se hned snaží postavit na vlastní nohy, jiní spíše tiše vyčkávají na další příležitost možné práce. Ať už patříte do jakékoliv kategorie, první vaše kroky by měly mířit na nejbližší úřad práce. Zde se zapište a případně se hned optejte na nejnovější možná pracovní místa, kde byste se mohli uplatnit.

Dlouhé čekání…

Někdy je ovšem čekání skutečně velice dlouhé a peníze samozřejmě neustále ubývají. Po několika týdnech si uvědomíte, že vlastně nemáte ani korunu. Budete tedy potřebovat finanční podporu. Tou podporou jsou státní dotace v nezaměstnanosti. O ně se musíte přihlásit na úřadu sociálního zabezpečení. Pokud pobíráte po výpovědi ještě nějaké odstupné, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti až po skončení tohoto období. Následně se bude jednat o částku, která vám bude vypočítána z vašeho věku, výše odstupného a čisté mzdy.

Přečtěte si také:  Dětské přídavky aneb praktické informace do života

Ukázkový případ

Abychom vám přiblížili, jak asi bude vysoká částka, kterou budete od státu měsíčně dostávat, popíšeme vám ukázkový případ, který se děje dnes a denně. Výpověď dostal již starší padesátiletý pracovník, který sice ve firmě pracuje již několik desítek let, ovšem nemůže konkurovat mladým zaměstnancům, kteří jsou plní elánu a energie.

Dejme tomu, že jeho průměrná měsíční mzda činila 20 000 korun a že při výpovědi dostal odstupné v podobě tří měsíčních platů. Tři měsíce tedy nebude pobírat nic, až čtvrtý a pátý měsíc dostane od státu 13 000 Kč. Po půl roce nezaměstnanosti bude mít nárok na 10 000 korun a po dalších třech měsících už jen na devět tisíc korun. Je tedy pro něj, i pro všechny ostatní nezaměstnané, nejlepší, najít si co nejrychleji nové zaměstnání.