Jsem matka samoživitelka a potřebuji peníze

Zůstat s dítětem sama bez finančního i citového zajištění není v dnešní době bohužel nic neobvyklého. Matek samoživitelek rok od roku přibývá. Na následujících řádcích nebudeme zkoumat příčiny a důvody, proč tomu tak je ani se nebudeme bavit o morálních zásadách mužů-manželů a otců. Spíše se zaměříme na praktickou stránku této problematiky, kterou je nedostatek finančních prostředků. Jakými způsoby může žena-samoživitelka přijít legálně k penězům?

Snažte se navázat konstruktivní dialog

Pokud jste v rodném listě dítěte uvedla jméno právoplatného otce, který vás následně opustit, uplatněte své právo a chtějte po otci výživné. Výživné však můžete požadovat také pro sebe (výživné pro rozvedeného manžela). Částky se odvíjí od příjmu manžela i vaší životní úrovni a v součtu se tak může jednat o zajímavou finanční výpomoc.

Hledejte pomoc na sociálce

Pokud je vaše situace opravdu krizová, nestyďte se požádat o pomoc stát a úřady. Pro matky-samoživitelky, stejně jako osoby, které se dostaly do tíživé finanční situace, stát připravil několik druhů příspěvků. Rozhodně nečekejte žádné závratné částky, ovšem ve vaší situaci bude s největší pravděpodobností každá koruna dobrá. Vždy však počítejte s tím, že přiznání příspěvku závisí na několika faktorech i na ochotě úřednic a vašem přístupu.

Přečtěte si také:  Co dělat, pokud vám hrozí exekuce na mzdu

Půjčka jako poslední možnost

Někdy se bez půjčky zkrátka neobejdeme a mnohdy nás může menší půjčka uchránit mnohonásobně větším problémům. U banky s žádostí o finanční výpomoc s největší pravděpodobností nepochodíte, ovšem vaše šance u nebankovní společnosti jsou stále velmi vysoké.