Co dělat, když jste matka samoživitelka?

Počet rozvodů v ČR neustále stoupá a přibývá dětí narozených mimo manželství. Z toho plyne neutěšená situace dětí, které zažívají nouzi či dokonce chudobu.

Ohrožení chudobou

Rodičovství je těžký úkol a náročnost se projevuje i v oblasti ekonomické. U nás jsou děti po rozvodu stále svěřovány častěji do výhradní péče matek. Často se stává, že výživné bývá stanovené v takové výši, že zdaleka nepokryje náklady na základní potřeby dětí, či dokonce není výživné otcem hrazeno vůbec a matka se pak stává jediným člověkem, který se na ekonomickém zajištění rodiny podílí.


Z rodičovského příspěvku a přídavku na děti není schopna uhradit bydlení a zároveň zajistit základní potřeby dětí. Pokud to její rodinná situace umožňuje, obrací se často na své rodiče.

Zaměstnání jako záchrana před nouzí?

Pracovní doba bývá nepříznivá, nemůže si dovolit služby chůvy na výpomoc s dětmi, zkrácené úvazky zaměstnavatelé příliš rádi neposkytují. Na druhou stranu je ale nutno zmínit, že nepomůžou vyřešit finanční nouzi. Nabídka vhodných míst s variabilní pracovní dobou, či práce z domu se vyskytuje velmi zřídka.

Přečtěte si také:  Sociálka mi nepomůže. Kde získám peníze na víc?

Pomoc v hmotné nouzi

Pro tyto samoživitelky jsou jediným řešením pomoc v hmotné nouzi. Jedná se o sociální dávky, které pomohou stabilizovat finanční situaci rodiny. Kromě rodičovského příspěvku (do 3 let dítěte) má nárok na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a sociální příplatek. V případě, že je situace skutečně nezvladatelná a tíživá, je možno se obrátit na sociální pracovnici sociálně právní ochrany dětí na městském úřadě v místě bydliště. Ta by měla být schopna pomoct s řešením.

One comment

  1. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli mám nárok na příspěvek na bydlení,když bych měla jen nájemní smlouvu,bez trvalého bydliště? děkuji za odpověd

Comments are closed.