Rodičovský příspěvek v roce 2013

V porovnání s rokem 2012 se vyplácení rodičovského příspěvku nijak zásadně nezměnilo. Rodičovský příspěvek  si může nárokovat rodič (jeden u rodičů – matka nebo otec), který se po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně stará o nejmladší dítě v rodině. K tomuto účelu jde vyčerpat částka až 220 000 Kč, ale nejpozději do čtyř let dítěte.

Kdy si můžete podat žádost o rodičovský příspěvek

Žádost o rodičovský příspěvek 2013 můžete podat, pokud je vaše dítě mladší než dva roky. Požaduje se navštěvování jeslí, mateřské školy či jiného institutu zaměřeného na děti předškolního věku s nejvýše 46 hodinami za kalendářní měsíc. Povoleno je navštěvování léčebně rehabilitačního zařízení, jeslí, mateřské školy či podobného ústavu pro zdravotně postižené předškolní děti na maximálně šest hodin denně. Po dovršení dvou let dítěte není docházení do zařízení nijak omezována.

U rodičovského příspěvku však počítejte s omezením. Jde o sedmdesát procent předchozího výdělku, z vyměřovacího základu o částce maximálně 11 500 Kč za měsíc. Tento fakt je nastaven tak, aby nebylo možné pobírat od státu vyšší částky, než tvořil původní plat v zaměstnání.

Přečtěte si také:  Rodičovský příspěvek 2015

Jestliže si matka platila nemocenské pojištění, čerpá jako první peněžitou pomoc v mateřství a následně cca od šestého měsíce přijde na řadu rodičovský příspěvek.


Již neplatí rozdělení rodičovského příspěvku na tři varianty s rozdílnou délkou. V současnosti si zvolíte libovolnou délku čerpání, ale s maximální hranicí čtyř roků. Pokud plánujete v brzké době další dítě, či očekáváte rychlejší návrat do zaměstnání, můžete si  vybrat kratší čerpání rodičovského příspěvku.

Chcete zažádat o rodičovský příspěvek? Kontaktujte příslušné pracoviště krajských poboček Úřadu práce ČR. Musíte zajít na úřad příslušící k vašemu trvalému bydlišti. Zde získáte potřebné tiskoviny od MPSV k podání vaší žádosti.

One comment

  1. Dobry den chtela jsem se zeptat jsem na materske dovolena uz skoro dva roky a ocekavame dalsi miminko tak jsem se chtela zeptat jestli budu dostavat stejne jako do ted nebo jestli se mi to navysi dekuji za odpoved Marcela

Comments are closed.