Sociální dávky 2012

Sociální dávky prodělají od 1. 1. 2012 několik zásadních změn. Jednou z největších změn je navýšení částky životního a existenčního minima. Díky tomu se mění posuzování nároku na různé sociální dávky (přídavky na dítě, dávky pomoci ve hmotné nouzi nebo třeba porodné). Dále se pak mění podmínky pro čerpání rodičovské příspěvku. Nově také budou pro výplatu sociálních dávek zaváděny speciální platební karty, takže některé sociální dávky již nebudou vypláceny v hotovosti, složenkou nebo na bankovní účet, ale budou převedeny na speciální platební kartu.

Životní a existenční minimum v roce 2012

Hlavní změna, která postihne sociální dávky v roce 2012, se týká výše životního a existenčního minima. To se mění poprvé od roku 2007. Nově se tak existenční minimum navyšuje z 2020 Kč na 2200 Kč. Životní minimum pro jednotlivce se pak mění z částky 3126 na 3414 Kč. Mění se i částky pro další osoby ve společné domácnosti (na 2830 Kč) nebo životní minimum pro nezaopatřené dítě (pro dítě do 6 let na 1740 Kč, pro nezaopatřené dítě 6 – 15 let na 2140 Kč a pro nezaopatřené dítě nad 15 roků na 2450 Kč. Tato změna ovlivní posuzování nároku na celou řadu dávek sociální pomoci.

Rodičovský příspěvek v roce 2012

Mezi další sociální dávky, u kterých nastanou změny prvního ledna 2012, patří i rodičovský příspěvek. U této sociální dávky se mění pravidla poměrně hodně. Nově se stanovují částky, na které má žadatel nárok u dvouleté, tříleté a čtyřleté varianty. Dále bylo zavedeno omezení, kdy žadatel může získat maximální 70% svého předchozího příjmu (neplatí tak že každý má automaticky nárok např. na 7600 Kč jako v roce 2011, ale budou zohledněny i příjmy z předchozího zaměstnání). Dále se pak zavádí změna ve způsobu volby délky této sociální dávky. Nově bude možné libovolně měnit délku čerpání této dávky

Přečtěte si také:  Sociální dávky pro studenty

Přídavky na dítě 2012

U sociální dávky přídavky na dítě se nemění ani způsob výpočtu ani její výše. Jediné změny vyplývají z navýšení životního minima. Na přídavky na dítě tak v roce 2012 mohou získat nárok i ty rodiny, které měly v roce 2011 příliš vysoké příjmy. I nadále platí, že pokud příjmy rodiny nepřekročí 2,4 násobek životního minia, jsou přídavky na dítě vypláceny. Díky zvýšení životního minima tak mohou přídavky získat i ti kdo na ně v roce 2011 neměli nárok

Porodné 2012

To samé co pro přídavky na dítě platí i pro porodné. Výše porodného ose v roce 2012 nezměnila. I nadále je nárok při narození prvního dítěte na částku 13 000 Kč. Mění se ale životní minimum, a tak porodné získají nově i ti, kdo mají příjmy ve výši cca 18 500 Kč čistého

Výplata sociálních dávek v roce 2012

Velká změna proběhne i ve způsobu, jak jsou vypláceny sociální dávky. Zatímco dříve byly peníze posílány složenkou na poštu nebo převáděny na bankovní účet, v roce 2012 obdrží minimálně část příjemců sociálních dávek speciální platební karty. Na tyto karty pak budou převáděny sociální dávky. S kartou půjde v obchodě zaplatit za potraviny nebo drogerii, ale cigarety a alkohol ses touto kartou koupit nedají. Jedná se o opaření, aby se zabránilo zneužívání některých sociálních dávek.

4 comments

  1. Dobrý den,
    mám dotaz, moje přítelkyně je v 1.měsíci těhotenství a pracuje za minimální mzdu 8.tis. čistýho cca půl roku,před tím byla cca 8. měsíců vedena na úřadu práce,nebrala podporu ani žádné sociální dávky.Já jsem ke dni 13.12.2011 dostal v práci výpověď,miminko si samozřejmě chceme nechat,tudíž bych se chtěl zeptat jestli máme nárok na nějaké dávky v hmotné nouzi či jíné přídavky.A také jak se jí bude počítat mateřská a z čeho a jakým rpůspbem bude vyplácena, za předpokladu,že já budu veden na úřadu práce.Nemáme své bydlení a do konce ledna si musíme najít podnájem,a tak se chci zeptat jaké máme možnosti dostat od příštího roku nějaký příspěvek na bydlení i přes to, že v bytě nebudem mít trvalé bydliště.

  2. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jaké dávky nám nárok v těhotenstvÍ?Jsem zatím studentka střední školy ale už brzy studium dokončím.a mam nárok na podporu v nezamestnanosti hned po škole než si najdu práci?a budu mít nárok na mateřskou když budu pracovat jen pár měsíců?A ještě by mně zajímalo jestli si mohu vybrat délku rodičovské dovolené?
    předem děkuji za odpověd.

  3. Dobrý den, měla bych dotaz, už asi dva měsíce vím o jisté osobě,že neprávem pobírá sirotčí důchod,zařídil si potvrzení ze školy, že studuje ale do školy nechodí a dál si užívá svýchb 5 tisíc měsíčně,na které z mého pohledu nemá nárok, napsala bych vám kdyby ten člověk peníze, které dostává od státu využije na své živobytí a stravu, ale bohužel je utrácí za věci jako je gamblerství,drogy alkohol. atd.Mohli by jste mi poradit, kamse obrátit a nahlásit ti na jistý úřad?,??děkuji

  4. Dobrý den. Chtěla bych vědět, jak se změní moje fin. situace v roce 2012. Jsem dva roky vdova a je mi 55 let. Loni jsem absolvovala dva rekvalifikařní kurzy Kuchařské práce a Prodavačské práce. Udělala jsem řidičák sk.B. Mimochodem umím výborně s počítačem a mám velkou chuť pracovat. Bydlím na malém městě ve vlastním malém domečku a vlastním 16 let staré ojeté auto.Jsem od smrti manžela na pracáku. Loňský rok jsem chodila na veřejnou službu 30 hodin měsíčně, protože jsem přes veškeré úsilí práci nenašla. O nějakém válení se doma u mně není řeč. V r. 2011 jsem si VS “přilepšila” k hmotné nouzi o 500,- Toto se roku 2012 ruší. Je jasné, že starou, tlustou bez praxe nikdo nezaměstná. Kolik teda budu brát hmotné nouze ?

Comments are closed.