Nárok na sociální dávky v těhotenství upravuje zákon č. 187/2006 Sb., tedy zákon o nemocenském pojištění. Přídavky pro těhotné nebo pro ženy po porodu mohou být vyplaceny pouze za splnění několika základních podmínek, které jsou popsány níže.
Nárok na sociální dávky v těhotenství
Nárok na dávky v těhotenství vzniká pouze tehdy, pokud žena, která o ně žádá, je v době podání žádosti zaměstnaná a zaměstnavatel za ni platí nemocenské pojištění. Dále pak nárok mají i ty ženy, které nejsou zaměstnány. Platí zde totiž ochranná lhůta 180 dní. O sociální dávky pro těhotné je tedy možné požádat i po skončení pracovního poměru, musí být ale dodržena lhůta 180 dní, od skončení předchozího zaměstnání. Dávka na jakou má žena nárok v těhotenství se nazývá „Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství“.
Podmínky pro přiznání dávky pro těhotné
Aby žena získala dávky pro těhotné, tak musí splnit několik základních podmínek. Ta hlavní již byla zmíněna v předchozím odstavci. Nárok na získání tohoto přídavku vzniká, pokud je těhotná žena zaměstnaná a zaměstnavatel za ni platí nemocenské pojištění, nebo pokud běží ochranná lhůta 180 dní od skončení posledního zaměstnání.
Další nutnou podmínkou je pak to, že v předchozích dvou letech musela tato žena (resp. zaměstnavatel) hradit nemocenské pojištění alespoň 270 dní.
Dávky pro těhotné na OSVČ
Pokud o sociální dávky těhotenství bude žádat žena, která předtím pracovala na OSVČ, pak musí splnit stejné podmínky jako běžná žadatelka. Navíc je tady ale další podmínka, která platí u těhotenství OSVČ. Těhotná žena, která pracovala na OSVČ musí doložit, že v předchozím roce alespoň 180 dní platila nemocenské pojištění.
Kdy vzniká nárok na přídavky pro těhotné?
Nárok na dávky v mateřství vzniká v období od počátku 8 do počátku 6 týdne před porodem. Celková doba, po kterou jsou přídavky pro těhotné vypláceny, činí 28 týdnů. Přídavky jsou pak vypláceny ihned od vzniku a schválení nároku na tyto dávky.
dobry den chtela jsem se zeptat jsem na pracovnim urade ale odpracovane mam 3 roky a cekam mimnko tak sem se chtela zeptat kolik budu mit materskou nekdo mi rika ze muzu jit na 3 roky a tudiz bych pobirala 7600 a nekdo zase ze muzu jit jen na 4 roky a budu muset pobiorat 3800 tak co je na tom pravdy at vim na cem jsem
Abyste měla nárok na mateřskou dovolenou tak si musíte hradit nemocenské pojištění. Pokud jste na úřadu práce, tak ten za vás platí jen zdravotní pojištění ale nemocenské neplatí. Takže žena, která je registrovaná na úřadu práce nemá nárok na mateřskou dovolenou. V tomto případě můžete rovnou nastoupit na 4-letou rodičovskou dovolenou, kde opravdu budete pobírat nižší částku.
Dobry den,pred 3 lety sem byla taky na uradu prace,cekala sem miminko a nemela sem odpracovane ani to co jste mela vy,tudis bych ze zakona mela jit na materskou na 4roky.Kdyz sem na socialce vyrizovala papiry ohledne materske,tak mi jedna hodna pani poradila ze kdyz na jeden mesic prehodim materskou na manzela,tak muzu jit na materskou na 3 roky.Stim ze ten mesic co byla moje materska papirove na manzela,tak penize prisli stejne me a manzel chodil normaln edo prace.Opravdu to tak slo a byla sem doma opravdu tri roky.Ted me to ceka jeste jednou,takze doufam ze to pujde zase tak obejit.Tak hodne stesti:-)
Dobrý den,
již devátým rokem žiji v zahraničí, ale na porod se chystáme s manželem do ČR. V ČR mám dlouhodobě přerušené zdravotní pojišttění, období před a po porodem mám ovšem pokrýté formulářem S2 (Anglická pojišťovna souhlasí s tím, že mi uhradí porod v jiné zemi EU).
Oba máme v ČR trvalý pobyt.
Zajímalo by mě, jestli mám nárok na nějaké socialní příspěvky?
Předem děkuji za odpověď.
Obávám se, že vaše záležitost přesahuje možnosti jednoduché odpovědi v rámci tohoto fóra. Je nutné posoudit více okolností. V tomto případě bude jednodušší obrátit se na odbor sociální péče v místě vašeho bydliště a celou záležitost probrat přímo tam.
Dobrý den.
Prosím o radu,nevím kam se obrátit,každý mi říká něco jiného.Jsem 11 týden těhotná.Jsem zaměstnaná,takže mateřskou budu pobírat,ale nevím kolik.Chci se zeptat.Záleží na platu?Pokud mám minimum přiznané na platu,kolik tak budu brát a kdybych měla přiznaných cca 18000kč,tak kolik budu pobírat?Jestli je vůbec plat rozhodující při pobírání mateřské?Na mateřskou bych chtěla jít na 3 roky,ale nevím od čeho se odpíchnout.Děkuji moc za odpověd´.
Ptáte se na dvě různé věci. Jako těhotná máte nárok na přiznání dávky “peněžitá pomoc v mateřství” (tzv. mateřská) pro její získání musíte být zaměstnaná (platit nemocenské pojištění) a její výše se odvíjí od vašeho platu. Výše se stanoví jako 70% z denního vyměřovacího základu s tím že je zde omezení na maximální částku, kterou můžete získat. Mateřskou dostáváte 28 týdnů.
Něco jiného je pak rodičovský příspěvek. U něj nezávisí na vašich příjmech, ale pouze na tom jakou variantu si zvolíte, jestli dvou letou (11 400 Kč), tří letou (7 600 Kč) nebo čtyřletou (7800 prvních 9 měsíců + 3 800 Kč po zbytek doby)
Dobrý den,
v lednu 2012 mám stanoven termín porodu. Chci se zeptat, jak koliduje pracovní poměr s pobíráním jednak peněžité pomoci v mateřství a dále s rodičovským příspěvkem, tzn. lze tyto dávky pobírat a zároveň být v pracovním poměru, eventuelně být OSVČ na vedlejší činnost.
Děkuji.
Pokud jste na mateřské a rodičovské dovolené, můžete při splnění určitých podmínek pracovat. Je zde několik pravidel, které je potřeba dodržovat, abyste díky přivýdělku nepřišly o vyplácené dávky.
Co se týká zaměstnání:
Můžete být zaměstnaná po skončení 6. týdne po porodu. Nesmíte však mít stejný pracovněprávní vztah, ze kterého pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. Můžete pracovat i u stejného zaměstnavatele, avšak sjednaný druh práce musí být jiný než před nástupem na mateřskou dovolenou.
Co se týká podnikání/OSVČ:
Pokud dostáváte peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění, které jste si hradila při podnikání, nemůžete zároveň pokračovat v samostatné výdělečné činnosti.
Co se týká rodičovského příspěvku:
Ten je podmíněný tím že na něj má právo pouze osoba, která celodenně pečuje o dítě. To znamená, že pokud budete schopná pracovat a současně pečovat o dítě pak můžete při pobírání rodičovského příspěvku i pracovat. Pokud by to znamenalo, že nebudete schopná o dítě celodenně pečovat, pak nemůžete pracovat nebo nemáte nárok na rodičovský příspěvek.
Dobrý den, jsem prvorodička ve 28 týdnu.A chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na porodné.Mám odpracováno to co potřebuji a od 1.2.2011 jsem na rizikovém těhotenství tudíž pobírám soc.dávku ve výši 204kč za den.Žiji s přítelem v podnájmu.Jeho plat činní 14.000 čistýho a z toho mu
strhávají ex. takže mu zbývá 10.tis. a já mám jen ty dávky cca 6.000 měsíčně.Každý tvrdí něco jiného, a tak bych se chtěla zeptat někoho, kdo tomu rozumí a poradí.Děkuji
Pro získání nároku na porodné jsou rozhodující příjmy v posledním čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud jsou průměrné měsíční příjmy celé rodiny (osob ve společné domácnosti) nižší než 2,4 násobek životního minima, pak nárok máte. Ve vašem případě se zohledňuje příjem váš i vašeho přítele. Ve vašem případě je tedy celkový příjem 20.000 Kč (to že má přítel exekuční srážky z platu se nezohledňuje, pro výpočet se bere celá čistá mzda). Takže pokud budete mít v posledním čtvrtletí před narozením dítěte stejné příjmy tak nárok mít nebudete.
Dobrý den chtěla bych se zeptat proč mi chodí nějaké sociální příspěvky o které jsem vůbec nežádala.Vůbec nevím co to je.Jsem v 27 měsíci těhotenství, jsem asi 3 týden tedy už na nemocenské ale už asi 3 měsíce mi chodí od sociálky nějaký příspěvek, v bance si už s tím neví rady protože není posílán na můj běžný účet tak to tam musí každý měsíc přeposílat.Jde o částku asi 1400 kč.Na koho se s tím mám prosím obrátit?
Pokud u platby není uvedena informace o tom, kdo ji odeslal, tak se obraťte na odbor sociální péče v místě, kde máte trvalé bydliště, tam by měli být schopni odpovědět.
Dobrý den,chtěla bych poradit.Jsem v 7 měsíci na rizikovém těhotenství.S otcem dítěte jsem se rozešla,ale nadále bydlím u něj.Mám pronajatý jeden pokoj.Kde budeme i s miminkem než si najdu něco většího.Máme sepsanou nájemní smlouvu na dobu určitou od 1.1.2011 na 2 roky.Kde mu musím platit 4.tis měsíčně vč. služeb.A tak jsem se chtěla zeptat jestli mám vůbec nárok na porodné i když spolu žijeme ale nemáme společné výdaje.A pokud ne jestli mám nárok na nějaký příspěvěk na bydlení a co vše k tomu potřebuji.Děkuji
Co se týká toho, jestli máte nárok na porodné, zde je, rozhodují především to, jestli otec dítěte bude zapsán v rodném listě dítěte. Pokud ano, pak pro nárok na porodné budou posuzovány vaše příjmy a současně i příjmy otce dítěte. Pokud tyto příjmy nepřekročí 2,4 násobek životního minima, pak na porodné máte nárok. Pokud bude otec dítěte zapsán v rodném listě, pak pochopitelně máte nárok na alimenty a současně má otec i vyživovací povinnost vůči matce dítěte.
Co se týká nároku na přídavky na bydlení v tuto chvíli – pro získání nároku je rozhodující trvalé bydliště. Pokud máte v daném bytě trvalé bydliště, a současně máte s otcem svého dítěte uzavřenou nájemní smlouvu, pak byste nárok na tyto dávky mohla mít. Pokud v daném bytě nemáte trvalé bydliště, pak nárok mít nebudete.
Dobrý den,
Je mi 20 let. Před rokem jsem maturovala a pak měla rok pauzu. Platím si sama zdravotní pojištění, ale nepracovala jsem. Jsem ve druhém měsíci těhotenství a chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké příspěvky na dítě nebo na mateřské příspěvky?
Předem děkuji za odpověď
Pokud si platíte pouze zdravotní pojištění tak na dávky peněžité pomoci v mateřství (tzv. mateřská) nárok nemáte. Na ty vzniká nárok pouze tehdy, pokud si platíte odvody na nemocenské pojištění. V tomto případě byste 6-8 týdnů před porodem měla nastoupit na 4-letou rodičovskou dovolenou. Nárok na přídavky na dítě pak vzniká až po narození dítěte. To jestli nárok mít budete, závisí na celkových příjmech rodiny (resp. otce dítěte). Pokud společné příjmy nepřekročili v uplynulém roce 2,4 násobek životního minima tak si o ně po narození můžete požádat, stejně jako případně o porodné.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Plánujeme s přítelem miminko a chtěla bych se zeptat zda se dá přispívat na nějaké pojištění abych měla větší mateřskou . Jsem už 9 měsíců zaměstnaná a plat mám 17 000 hrubého. Mateřskou bych chtěla na 3 roky a vím, že ta činí okolo 7000Kč . Tak bych chtěla vědět zda se nějak dá udělat aby tato částka byla vyšší. Děkuji.
Výše rodičovského příspěvku je stanovená zákonem je její výše se odvíjí pouze od její délky. U tříleté varianty je to 7600 Kč v roce 2011. Pokud chcete během rodičovské dovolené mít vyšší příjem, ukládejte si peníze třeba na spořící účet který umožní jejich zhodnocení.
Děkuji mockrát za vyjádření. A myslíte si, že to má smysl když se o miminko chceme pokoušet v červenci? Nebo už je to pozdě?
Děkuji předem za odpověď
To musíte zvážit vy. Záleží i na tom, jaké příjmy váš partner a jestli bude schopen zajistit všechny vaše potřeby jen ze svého příjmu. Těhotenství a následná rodičovská dovolená pro většinu rodin vždy znamená podstatnější snížení příjmu a tím i často životní úrovně.
Přítel má 18 000 kč příjem. Finančně vše zvládneme jen jsem
chtěla vědět zda není možnost jak zvýšit příjem při rodičovské dovolené.
Dobrý den,
nastoupila jsem na mateřskou dovolenou, za 2 měsíce mi končí smlouva na dobu určitou. Zaměstnavatel mi ji nemůže prodloužit, protože se mu to nevyplatí, když musí vzít místo mě někoho jiného na to pracovní místo.(učitelka ZŠ)
Chtěla jsem se vás zeptat, zda mám nárok na 3 letou variantu rodičovské, nebo jak to vlastně je. Kdy se mám hlásit na úřad práce, zda hned po ukončení smlouvy, nebo až po ukončení mateřské (což je cca v půlce prosince) a nebo až po ukončení rodičovské.
Děkuji za odpověď.
Lenka
Pokud jste na mateřské dovolené, tak ukončení zaměstnání aktuálně nehraje roli. Po skončení mateřské dovolené pak může dostávat rodičovský přídavek. U něj nehraje roli to, jestli máte nebo nemáte zaměstnání, pro nárok na rodičovské dávky rozhoduje pouze to, že celý den pečujete o dítě. Máte tedy nárok i na 3 letou rodičovskou.
Na úřad práce se můžete jít zaregistrovat až po skončení rodičovské dovolené až si budete hledat novou práci, důležité pro vás pouze je, abyste pak na zdravotní pojišťovně, až vám skončí zaměstnaní měla nahlášeno, že jste na rodičovské dovolené, kdy za vás zdravotní pojištění platí stát.
Děkuji za odpověď.
Ještě pro upřesnění, na zdravotní pojišťovnu mám jít za dva měsíce, kdy mi končí pracovní poměr? Nebo v prosinci, až mi skončí mateřská a půjdu na rodičovskou?
Děkuji
Lenka
Mělo by stačit písmeně informovat zdravotní pojišťovnu v době ukončení zaměstnání.
Moc děkuji.
Dobrý den, 29.4. jsem ukončila pracovní poměr ve firmě, protože jsem už v 26.týdnu těhotná a dala jsem jim žádost na nemocenskou v těhotenství a ti to poslali na sociálku sem do Plzně, ale nevím, kde sídlí? Mám nárok nanemocenskou? Bojím se, abych tenhle měsíc zaplatila nájem. Děkuji za odpověd.
Na nemocenskou byste měla nárok, jen pokud by se jednalo o rizikové těhotenství a doktor by vám vystavil neschopenku. Nárok byste tedy měla mít až na mateřskou dovolenou, na kterou je možné nastoupit 6-8 týdnů před porodem.
DObrý den,chtěla bych se zeptat na veškeré dávky a nároky v mateřství.Už rok jsem OSVČ-pojišťovnictví a nemocenské pojištění si neplatím.V srpnu mám termín porodu a stále nevím,na jaké dávky budu mít nárok,když s otcem dítěte jsme se rozešli a momentálně bydlím u svých rodičů,jelikož bych sama s dítětem finančně nevyžila.Prosím o radu jak udělat,abych dostávala co možno nejvíce peněz a dávek,abychom s miminkem mohli spokojeně žít.Jestli mám ukončit činnost nebo jak to udělat?..Velice děkuji za pomoc
Pokud si neplatíte nemocenské pojištění, nebudete mít nárok na mateřskou, ale před porodem (8-6 týdnů) byste měla nastoupit na 4 letou rodičovskou dovolenou. U OSVČ je podmínka že rok před nástupem na mateřskou platit nemocenské pojištění alespoň 180 dní. Pokud bude otec vašeho dítěte uveden v rodném listě, tak po něm následně můžete vymáhat výživné. A to nejenom pro dítě ale i pro sebe (otec dítěte má povinnost finančně se postarat i o matku dítěte po porodu). Pokud bydlíte u rodičů, pro další nárok budete posuzována společně s nimi, protože žijete ve společné domácnosti. Záleží tedy na tom, jaké příjmy mají rodiče, pokud nízké, může zde být eventuálně nárok na přídavky na bydlení, nebo příspěvek na živobytí.
Dobrý den,
jsem OSVČ mám přerušenou živnost a t.č. na 3leté mateřské,která mi končí v říjnu 2011. V únoru 2012 očekávám narození druhého dítěte a prosím o radu zda mám obnovit živnost na 4 měsíce, nebo se přihlásit na pracovní úřad, a zda budu pobírat mateřskou a rodičovský příspěvek mateřskou.
Moc děkuji za odpověď.
po skončení rodičovské dovolené se buď můžete přihlásit na úřad práce – vznikal by vám nárok na podporu v nezaměstnanosti (ale jen na tu nejnižší 3498,6 Kč pro první dva měsíce a další dva 2798,8 Kč). Nebo můžete začít znovu podnikat = to je na Vás.
Ať už budete na ÚP nebo budete 4 měsíce podnikat na OSVČ, tak nebudete mít nárok na další mateřskou. Pro nárok na mateřskou je podmínka hradit alespoň 180 dní nemocenské pojištění u OSVČ. V tomto případě byste pak měla 6 – 8 týdnů před porodem nastoupit na 4-letou rodičovskou dovolenou.
Dobrý den,
dcera se dostala do svízelné situace, po skončení rodičovského příspěvku
je znovu těhotná, do porodu zbývá 5 měsíců a nikdo ji logicky nezaměstná,
navíc nemůže dát dítě do školky. Je zaregistrovaná na úřadu práce a pobírá
minimální dávky, přivydělat si nesmí, otec dítěte je v inv. důchodu a nežijí
spolu.
Na jaké dávky má ještě nárok? A kdy může dostávat další rodičovský
příspěvek, někdo nám říká že až od narození dítěte, jiný že již dva měsíce
před tím.
Protože vaše dcera momentálně neodvádí nemocenské pojištění, nebude mít nárok na mateřskou. Nárok na rodičovskou ale mít bude. 8-6 týdnů před narozením dítěte si může požádat o rodičovský příspěvek, v tomto případě ale bude mít automaticky 4 letou rodičovskou bez možnosti zvolit si kratší variantu.
Pokud pobírá podporu, záleží na tom jaká je její výše, a také jestli dcera bydlí jen sama s dítětem nebo jestli žijte ve společné domácnosti třeba s vámi. Může zde být nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení, záleží, ale na tom jaké je celkové životní minimum všech osob ve společné domácnosti a jaké jsou příjmy všech společně posuzovaných osob.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně porodného, jak to je s příjmem, zda se počítá průměr za rok, nebo za poslední měsíc či čtvrt roku. Vím, že nesmí být ta částka vyšší než 16992, zda se to počítá z HM nebo ČM nebo jak.
A kdy se žádá, zda po porodu nebo před.
S pozdravem
Lenka
Nárok na porodné vzniká tehdy, pokud příjmy v rodině za čtvrtletí před narozením dítěte nepřesáhnou 2,4 násobek životního minima. Zohledňují se pak všechny příjmy, nejenom plat. U platu se pak zohledňuje čistá mzda.
O porodné si žádáte až po narození dítěte.
Dobrý den,
já jsem pracující (od 7. června na mateřské), manžel je student a nepracuje, dostává přídavek na dítě, ale od 13. července už přestane být student. Jeho přídavek se počítá jako příjem do rodiny? Nebo jen mé výplaty?
Rodit mám v půlce července. Tak jsem se chtěla zeptat, zda se počítá můj čistý příjem (z práce i brigády) v měsících duben, květen a červen (tudíž to jsou výplaty, které chodí za předcházející měsíc) nebo se počítá výplata, která za ten měsíc náleží.
Dále jsem se chtěla zeptat, kdy mi přijde první peněžitá pomoc v mateřství, když jsem na té mateřské od 7. června.
Jsme všichni zmateni, když ty změny nastaly nyní v lednu (když to bylo dříve jinak, tak nevíme, za jaké měsíce mi mají v práci napsat ty příjmy…).
Nebo zda mám vyplnit ten formulář a odevzdat a pak se uvidí?
Děkuji za odpověď
Přídavky na dítě se počítají jako příjem u většiny sociálních dávek. Peněžitá pomoc v mateřství vám sama od sebe nepřijde, musíte si podat žádost, po jejím schválení vám začne být vyplácena. Pokud jste zatím žádost nepodala, tak se nedočkáte.
Žádost posílala paní účetní z práce.
Dobrý den, nyní jsem v 8 měsíci těhotenství a několik roků pečuji o osobu blízkou (matku), stát prý platí zdravotní a sociální, ale nikdo mi není schopen říci zda mám nárok na mateřskou. Mám nebo ne?
Ještě chci poprosit o jednu odpověď a sice jak to je, když jde manžel na rodičovskou dovolenou, od kdy může nastoupit? A co je potřeba, aby mohl čerpat 3 letý rodičák.
Moc děkuji za odpověď
Pokud nepracujete a pouze pečujete o osobu blízkou, pak za vás stát nemocenské pojištění neplatí a nevzniká vám tedy nárok na mateřskou. Otec dítěte může na rodičovskou dovolenou nastoupit nejdříve od sedmého týdne po porodu (po skončení šestinedělí).
Děkuji za odpověď
Ještě tak přemýšlím, je možné abych já šla na rodičovskou dovolenou od prvního dne po porodu a pak nastoupil manžel s tím, že bude mít nárok na 3 letou dovolenou?
Nebo pokud nastoupím já, zůstane automaticky 4 letá varianta?
A pokud mi dokážete ještě napsat co musí manžel splňovat, aby měl nárok na 3 letou rodičovskou dovolenou?
Moc vám děkuji.
přečtěte si tento článek, je to tam poměrně podrobně vysvětleno:
http://m.aktualne.centrum.cz/article.phtml?id=697499
Dobrý den, moc prosím o radu. 1.června jsem ukončila smlouvu v 3měsíční zk.době. Poté jsem si začala hledat zaměstnání a mezitím přišla na to, že jsem těhotná. Na ÚP nejsem nahlášená, zdravotní pojištění si platím teď sama. Pan doktor by mi eventuelně napsal neschopenku (rizikové těhotenství) ale nemůže, protože jsem nezaměstnaná. Chci se zeptat, jak mám nyní postupovat, kam se nahlásit, nebo jestli mám nárok na nějaké soc.dávky, či příspěvky. Moc děkuji za odpověď.
Pokud jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete podmínky). Na dávky v souvislosti s mateřstvím budete mít nárok až 6 – 8 týdnů před narozením dítěte. Buď mateřská dovolená, nebo ve vašem případě asi spíše rovnou rodičovská dovolená (4 letá).
Nemůžu se nahlásit na úřad práce, protože od minulé evidence nemám odpracováno půl roku (chybí mi měsíc). Když bych měla rizikové těhotenství, nemám nárok na žádné příspěvky až do porodu?
Rizikové těhotenství = neschopenka. Měla byste tedy nárok na nemocenské dávky, pokud byste ale byla zaměstnaná nebo si platila nemocenské pojištění. Pokud nemáte žádné příjmy, může zde být nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí nebo přídavky na bydlení), v tom případě se ale posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti.
Děkuji za odkaz.
A prosím ještě o vysvětlení:
V měsíci, kdy otec čerpá mateřskou, manželce zřejmě vznikne přeplatek a bude jej muset vrátit (záleží na výši mateřské).
To znamená, že po dobu kdy manžel bude na mateřské, tak budeme ve třech žít jen z jeho mateřského příspěvku a na nic dalšího nemáme nárok?
Kdo vlastně určí délku mateřské dovolené? Nejde nám jen o to aby manžel šel na chvíli na mateřskou, ale protože ještě pečuji o ležáka, je nutnost aby se manžel staral o dítě. Jak dlouho tedy bude na mateřské než může přejít na rodičovskou.
Děkuji a omlouvám se za dotazy, ale na sociálce se nám dostává jen protichůdných odpovědí. Nebo mi dokonce včera řekli, že tento případ ještě neměli takže neví…
1. Otec má nárok na peněžitou podporu v mateřství na základě písemné dohody s matkou dítěte, ve které se ona vzdává nároku na pobírání peněžité podpory v mateřství. Tiskopis ,,Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“ obdrží otec dítěte od zaměstnavatele, případně na kterémkoliv pracovišti OSSZ nebo na http://www.cssz.cz.
Přitom při čerpání dovolené a peněžité pomoci musí splnit stejné podmínky jako matka, tedy musí být účasten na nemocenském pojištění za těchto podmínek:
– Byl-li otec v posledních dvou letech před zahájením pobírání peněžité podpory v mateřství nejméně 270 dnů nemocensky pojištěn. Tato doba nemusí být souvislá. Do této doby se však nezapočítává evidence na úřadu práce, doba pobírání důchodu z důchodového pojištění, doba studia.
– Pokud je otec osobou samostatně výdělečně činnou, platí ještě jedna podmínka. Podnikatel platí a odvádí nemocenské pojištění měsíčními zálohami. Toto pojištění je dobrovolné, pojištění nemusí platit ze zákona. Výše záloh pak určuje maximální úroveň mateřské. Pro získání peněžité podpory v mateřství musíte platit nemocenské pojištění alespoň po dobu 180 dnů v roce, který následuje před porodem.
Délka mateřské dovolené je určené zákonem, je to maximálně 28 měsíců. Následně je pak rodičovská dovolená. Ta může být na 2, 3 nebo 4 roky. Pokud otec pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, pak vy na něj už logicky nemáte nárok. Mohl by vám ale zůstat nárok na příspěvek pro osobu, která pečuje o osobu blízkou/zdravotně postiženou.
Tak teď jsem se do toho zamotala úplně, to znamená, že já prvním dnem porodu začnu pobírat rodičovský příspěvek, od 7 týdne po porodu odejde manžel z práce na mateřskou a tu bude pobírat 28 měsíců?? A teprve potom rodičovský příspěvek? To by už vlastně ani rodičovský příspěvek nečerpal, když dítě bude mít téměř 3 roky.
Když je mateřská zákonem daná, tak jak si může otec určit třeba 14 dní?
Samotný nárok však nestačí. Je potřeba, aby otec skutečně na “mateřskou” nastoupil a začal tuto dávku čerpat. Stačí přitom na libovolně krátkou dobu, tedy třeba jen na symbolický týden či 14 dnů (pro zjednodušení raději takové období, v němž se neláme kalendářní měsíc).
Na mateřskou je nárok 6-8 týdnů před porodem a maximálně 28 týdnů. O mateřskou tedy musí manžel požádat ještě před porodem. Po skončí mateřské si pak otec může požádat o rodičovskou dovolenou a s tím související rodičovský příspěvek.
28 měsíců v předchozí odpovědi byl pochopitelně překlep, mateřská je maximálně 28 týdnů
Moc děkuji.
Vůbec mi nedošlo, že se jedná o překlep. Slyšela jsem už tolik variant.
Ještě jednou moc děkuji a přeji příjemný den.
Velice jste mi pomohli.
Malinovská
Dobrý den, tento týden jsem nastoupila na rizikové těhotenství jsem v 7tt, mamka mi říkala, že dřive ještě existovaly nějaké příspěvky k nemocenské, tak jsem se chtěla zeptat jestli to stále platí? A můj druhý dotaz je, máme s přítelem zaplacenou dovolenou v srpnu, mohu na ni odjet? Musím někde žádat o vyčlenění toho týdne, nebo stačí konzultace s paní doktorkou?
Mockrát děkuji za odpověď.
Pokud nyní pobíráte dávky nemocenského pojištění (nemocenská) tak na další dávky zřejmě nebudete mít nárok (aktuálně neexistuje žádná zvláštní dávka při rizikovém těhotenství). Jediné dávky, na které byste případně mohla mít nárok, jsou běžné dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, přídavek na bydlení), u kterých jsou pak rozhojňující příjmy všech osob ve společné domácnosti.
Co se týká dovolené, tak to musíte konzultovat s lékařem. Pokud jste na nemocenské, tak záleží, jak máte stanovené vycházky, osobně se ale domnívám, že odjet na dovolenou nemůžete. Dále pak, pokud jste na rizikovém těhotenství a již nyní jste v sedmém měsíci, tak jen na dovolenou v srpnu, tj., těsně před porodem je poněkud nerozumné?
Děkuji za odpověď, jen dodám, že 7tt ( je 7 týden těhotenství ).
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké mám možnosti, jsem v 5tém měsici těhotenství, bez jakychkoliv příjmů, nemám odpracovaný poslední rok v kuse ,přítel nás vyhodil a bydlím týden co týden po známych.. jestli mám naky narok na fin. pomoc abych dokázala zaopatřit sebe a své dítě. Kam jít a o co požádat ..A TAKÉ JSEM SE CHTĚA ZEPTAT JESTLI JE MOŽNE POŽADAT O VYŽIVNÉ NA MATKU V DOBĚ TĚHOTENSTVÍ A ODKDY A KDE? předem děkuji .
Ve vašem dotaze není uvedeno, jestli momentálně pracujete, nebo jestli jste nezaměstnaná a registrovaná na úřadu práce? (píšete, že jste nepracovala rok v kuse, ale podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je odpracovat 12 měsíců v posledních 3 letech).
Bohužel žádná dávka jako “výživné” pro matku v době těhotenství neexistuje. Pokud jste na rizikovém těhotenství, může zde být eventuálně nárok na dávky nemocenského pojištění.
6 – 8 týdnů před porodem můžete nastoupit na mateřskou (pokud splňujte podmínky pro získání mateřské) nebo rovnou na 4 letou rodičovskou dovolenou.
Jinak můžete mít nárok na běžné dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí do výši životního/existenčního minima) nebo přídavek na bydlení (rozhoduje ale trvalé bydliště). U obou dávek se ale vždy posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti, což může být ve vašem případě poněkud komplikované.
Momentálně zaměstnaná nejsem.. na ÚP také ne, byla jsem vyřazená z důvodu těhotenství. A ten příspěvek pro matku v těhotenství nelze požadovat po otci dítěte? Slyšela jsem že je možné o to zažádat soud. A ještě mám dotaz ,jestli je možné něco požadovat po otci dítěte, když neprojevuje žadny zájem. Zajistit aspon nakou životní uroven jakou má on atd.
Zákon o rodině přiznává neprovdané matce dítěte nárok na příspěvek na přiměřenou výživu a náklady spojené se slehnutím a těhotenstvím. Na tuto podporu má neprovdaná matka dítě nárok maximálně do dvou let dítěte (je to něco jiného než výživné pro dítě). Zákon ale nijak nestanovuje počátek této podpory a běžně se má za to, že na ni matka má nárok až po porodu. To je ale na posouzení soudu a vašeho konkrétního případu.
Takže se můžete obrátit na otce vašeho dítěte s žádostí o podporu. Pokud ji odmítne, musíte se následně obrátit na soud a domáhat se této podpory soudní cestou. Soud by měl posoudit vaši situaci a určit výši příspěvku a také dobu, odkdy vám ji bude povinen platit. Může zde být ale potenciálně problém s otcovstvím. To je sice možné prokázat i před porodem, znamená to ale odběr krve plodu. To je pak nutné konzultovat s vaším lékařem, jestli to nemůže nějak ohrozit vaše těhotenství.
Děkuji moc za odpověd a jestli ještě můžu jednu otázku, co jako nezaměstnaná, nevedá na ÚP ,sama jako těhotná, bez finančního zázemí , bez bydlení můžu dělat, je nějaka možnost kam se obrátit ,o co zažádat … Nebo co bych /můžu v této situaci dělat, nemám nikoho kdo by mi pomohl a do práce už mě nikde vzít nechtějí. Předem děkuji za odpověd…
Viz předchozí odpověď, můžete požadovat po otci dítěte, aby vám během těhotenství přispíval na náklady spojené s těhotenstvím. Jinak pokud jste bez jakýchkoliv příjmů, můžete se obrátit na odbor sociální péče ve vašem městě/obci a podat si žádost o dávky pomoci ve hmotné nouzi (zde se pak zahleňují příjmy všech společně posuzovaných osob, takže bude záležet i na tom, jestli žijete sama nebo s rodiči či s jinými osobami).
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jsem 5 měsíců zaměstnaná a zjistila jsem že jsem těhotná,mám práci kde se hodně namáhám takže bych jí už vykonávat na dale nemohla,ale nevím jak to bude s penězmi a mateřskou,protože předtím jsem byla dva roky a uřadu práce,tudíž nemám odpracováno to co má byt děkuji za odpověď
Dobrý den, váš zaměstnavatel je povinen přeřadit vás na jinou práci se stejným výdělkem a vytvořit vám odpovídající pracovní podmínky. Podrobnosti zjistíte v zákoníku práce.
Co se týká mateřské – pokud nesplníte zákonnou podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění, pak byste automaticky měla 8-6 týdnů před porodem nastoupit rovnou na rodičovskou dovolenou (4 letou).
Dobrý den.Jsem již přes rok vedena na úřadu práce,nepobirám žádnou peněžitou částku,mám čtyřletou dceru.A právě jsem zjistila,že jsem těhotná.Mohla bych poprosit,jak to bude s finanční podporou?Budu stále pod ůřadem práce?Děkuji za odpověd.
6 – 8 týdnů před porodem můžete nastoupit na rodičovskou dovolenou (na mateřskou nárok mít nebudete, protože si neodvádíte nemocenské pojištění a nejste zaměstnaná). Do té doby ale nárok na žádné zvláštní dávky nemáte.
Moc děkuji za odpověd!Takže celé těhotenství budu bez finanční podpory?Na pracovním úřadě práce mám nahlásit,že jsem těhotná?
Nejsou žádné speciální dávky pro těhotné. Pokud vy (resp. okruh společně posuzovaných osob) nemáte žádné nebo jen nízké příjmy, může vám vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (ty se ale nijak nevztahují k vašemu těhotenství, jedná se o obecné dávky). Dále také máte nárok na podporu od otce dítěte, podle zákona o rodině má otec dítěte povinnost přispívat matce dítěte na náklady spojené s těhotenstvím a porodem a následně i zajistit její potřeby až do věku 2 let dítěte.
Samozřejmě manžela mám!Jen jsem nevěděla,jak se zachovat,když jsem vedena na prac.úřadě.Jestli to hned nahlásit,že jsem těhotná?Já jsem práci měla,ale otěhotněla jsem s prvním ditětem,bala na rodičovské dovolené 3 roky a zároven jsem se stěhovala ,takže po třech letech po rodičovské jsem musela podepsat výpověd.Byla to dálka z Moravy a ted jsem v krkonoších.Tak jsem hned nastoupila na Prac.úřad a tam jsem do ted.Práci jsem už ted měla nájitou,aůe zjistila jsem,že jsem těhotná.Tak nastoupit by to nemělo nejspíš smysl.A bylo by to vůči zaměstnavateli nefér.
Těhotenství určitě nahlaste na úřadu práce při své další návštěvě. Samo těhotenství ale nemusí být překážka, jsou i zaměstnavatelé, kteří hledají jen krátkodobé zaměstnance.
a ještě se zeptám počítá se k těm 270 dním i to ,když budu chodit do práce a budu mít potíže tak budu muset na nemocenskou to se taky počítá?takže,když jsem 5měsíců v práci a ještě tam třeba 3 měsíce budu a pak půjdu na nemocenskou a jestli se teda počítá k tomu i nemocenská k těm 270ním odpracovaných?
pokud jste na nemocenksé, tak jste i nadále zaměstnaná a všechny odvody za vás odvádí zaměstnavatel. To znamneá že doba na nemocenské se počítá stejně jako doba v zaměstnání.
Takže jestli to chápu dobře,když jsem 5 měsíců zaměstnaná a jsem těhotná a budu tři měsíce dejme tomu ještě pracovat a pak budu na nemocenské a vyjde mi to tak že budu mít těch 270 dní,tak si můžu určit mateřskou na jak dlouho jí chci a budu pobírat 7600?děkuji moc za odpovědi
To ale bohužel nevychází:
1. V předchozím komentáři jsem udělal překlep, podmínka není 270, ale 280 dní
2. Započítávají se kalendářní dny
3. 5 + 3 měsíce = cca 8×30 = 240 dní, takže nárok na mateřskou mít nebudete
řešením by mohlo být, pokud by na mateřskou nebo následně na rodičovskou dovolenou mohl nastoupit váš manžel (nebo otec dítěte) a následně si to s vámi vyměnit podrobnější popis najdete zde http://m.aktualne.centrum.cz/article.phtml?id=697499
Dobry den, mam dotaz.V Cr jsem do brezna 2011 podnikala, nasledne jsem odjela do statu EU a tady se odhlasila z veskereho pojisteni.Zjistila jsem ze jsem tehotna, v jine zemi nedostanu nic,mam sanci neco dostat tady kdyz se sem vratim? Nebo nejdriv budu muset vsechno doplatit a prihlasit se zpatky a pak mozna neco jako matka samozivitelka dostanu?Dekuji za odpoved.
Pokud nejste nyní zaměstnaná v ČR ani si zde neplatíte nemocenské pojištění, pak nebudete mít nárok na mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství). 6-8 týdnů před porodem ale můžete požádat o rodičovský příspěvek – budete mít automaticky nejnižší (4 letou variantu). Na tu máte nárok, i když jste před tím nepracovala.
Dobrý den!
Mám dotaz ohledně příspěvků v mateřství. Jsem těhotná v 6.měsíci a s otcem dítěte již nežiji a i po porodu se budu o dítě starat sama. Již z předchozího manželství mám 9letou dceru. Otce dítěte chci uvést do rodného listu, chci aby se se svým dítětem mohl stýkat, ale jinak spolu nemáme společné finance ani domácnost. Ráda bych zažádala o porodné, ikdyž na druhé dítě už se nevyplácí, ale nemohu přece k posouzení uvést příjmy otce, když je neznám, ani se nestýkáme, ani mi nic nepřispívá, tak zda mám nárok na porodné bez uvedení jeho příjmů? Zda je možno ještě před porodem uzavřít s otcem dítěte nějakou smlouvu pro úřady, že spolu nežijeme nemáme společné příjmy a zda můžeme ve smlouvě uvést i to, že já matka budu opatrovníkem dítěte a že mi otec dítěte bude platit výživné na dítě. Nebo se s tímto musí jít k soudu a soud určí opatrovníka atd.??? Ráda bych vše stihla před porodem, abych pak po porodu nemusela lítat po úředech. Nechápu smysl, proč uvádět příjmy otce dítěte, se kterým se již nestýkám a po porodu budu také sama a ráda bych sebe i dítě zaopatřila a chtěla si zažádat o porodné, o příspěvek na bydlení a nevím na co bych měla ještě nárok, jako matka s dvouma dětma.?? Jaké kroky a formality je třeba udělat? S bývalým partnerem myslím bude dobrá domluva a proto bych ráda vše vyřešila v klidu a včas než se mimčo narodí. Jsem zoufalá a nevím, kde žádat o radu. S mateřskou 7000 není možno vyjít s dvouma dětma a na prví dítě beru alimenty 2000. Prosím o radu! Předem moc děkuji.
1. Otec dítěte je povinen uhradit neprovdané matce náklady spojené s těhotenstvím a porodem + dále je povinen matce dítěte přispívat až do dvou let věku dítěte (více viz zákon o rodině)
2. Po narazení dítěte je otec povinen hradit výživné / alimenty
3. Porodné se od začátku roku 2011 vyplácí pouze při narození prvního dítěte a pouze pokud vaše příjmy (resp. příjmy rodiny) nepřekračují 2,4 násobek životního minima.
Pokud máte nízké příjmy, měla byste kromě mateřské a alimentů mít i nárok na přídavky na dítě nebo popřípadě přídavky na bydlení.
Dobrý den, co mám dělat v případě že mi na konci srpna končí pracovní smlouva, jsem těhotná a na neschopence??
Pokud jste těhotná, nemůže vás zaměstnavatel propustit, Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, tak ten ke dni skončení sjednané doby zanikne a vy začnete být nezaměstnaná. Na nemocenskou to nemá vliv, v pracovní neschopnosti budete i nadále. Ve chvíli kdy vám ale skončí pracovní poměr, tak další dny na nemocenské se vám již nezapočítávají do 270 dnů, které potřebujete mít pro nárok na mateřskou.
Dobrý den,
mám dotaz, jsem na začátku těhotenství, práci mám už od zaří 2010, mam pracovní poměr, vždy jen na tři měsíce a potom se prodlužuje, teď mi bude zase prodlouženo na další tři měsíce, ale předpokládám, že až zjistí, že jsem těhotná, tak mi smlouvu už neprodlouží, chci se tedy optat, když bych ještě v době smlouvy zůstala doma na neschopence a potom mi skončí pracovní poměr na dobu určitou, tak mi skončí vyplácení neschopenky a budu bez příjmů? nebo co musím udělat? děkuji moc za odpověď s pozdravem V.
Až vám skončí pracovní poměr, tak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (záleží na tom kdy bude ukončen pracovní poměr a jestli jste před touto prací někde pracovala).
teď v červenci se mi bude prodlužovat na další tři měsíce, takže
pravděpodobně koncem října bude ukončen pracovní poměr,
tohle je moje první práce po maturitě, vůbec netuším co musím udělat,
v těchto věcech mám zmatky, děkuji.
V tom případě byste měla splňovat podmínku a mít nárok na podporu v nezaměstnanosti
Dobrý den chci se zeptat zda má otec dítěte ktery je uveden v rodném listě dítěte nárok na styk s narozeným dítětem po tom co mě vyhodil ve 4 měsíci těhotenství a neprojevoval žádny zájem…
Tohle je na rozhodnutí soudu, podobná otázka spadá spíše do rodinného práva, s tímto vám bohužel neporadíme.
Dobrý den chtěla bych se zeptat.Co mám dělat v případě,že něco kolem půl roku jsem nebyla vedena na úřadu práce ani nikde jinde z důvodu,že jsem myslela,že jsem byla vedena jako studentka,ale ba naopak nebyla jsem vedena nikde.Soc.a zdrav.budu doplácet to vím.Mám stíženou situaci tím,že jsem těhotná jsem v 7.měsíci kam se mám v tomto případě hlásit ať jsem nějak zabezpečena?A budu mít vůbec nějaký nárok na nějaký přízpěvěk bojím se že zůstanu bez financí i s dítětem:(Nevím kam jít a co vyřídit.Žiji v domácnosti s rodiči.Předem velmi děkuji za odpověd.
Pokud se zaregistrujete na UP, tak minimálně nebudete muset platit sociální a zdravotní pojištění za tu dobu kdy budete na UP. Nárok na podporu neposoudím, neuvádíte, jestli jste vůbec někdy pracovala nebo ne.
Nárok na další dávky také nemohu posoudit, pokud ale žijete s rodiči ve společné domácnosti, tak bude záležet na tom, jaké mají příjmy rodiče, nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi zřejmě mít nebudete.
6-8 týdnů před porodem byste mohla nastoupit na rodičovskou dovolenou (na mateřskou zřejmě mít nárok nebudete), která tím pádem bude automaticky ve 4 leté variantě.
Poslední vykonávanou činností u mně bylo studium,které ale nemám jej dokončené a od loňského září my bylo přerušeno.Od té doby jsem nebyla vedena ani na pracovním úřadě a nikde jsem nebyla zaměstnána.Proto nárok na podporu nemám.Na mateřskou dovolenou nárok také mít nebudu a ta rodičovská se lyší tím,že ji mám rovnou na 4.roky?Děkuji za odpověd
Ano rodičovská dovolená na 4 roky je nižší než 3 letá nebo 2 letá varianta. U 4 leté máte nárok prvních 9 měsíců na 7 600 Kč a dalších 39 měsíců pak na 3 800 Kč.
Dobrý den,
jsem v 6 měsíci těhotenství a jsem na pracovním úřadě. Jelikož mám odpracovaných pouze jedenáct měsíců nepobírám žádný příspěvek v nezaměstnanosti. Na UP jsem už osm měsíců z velké části i proto, že jako těhotnou mě nikde zaměstnat nechtěli. Chodím pouze po brigádách. Bydlela jsem u matky ale jelikož je v invalidním důchodu a živí ještě moji mladší studující sestru musela sem si najít podnájem. Z části i proto že matka se vdala. Ted si pronajímám pokoj u kamaráda a přispívám mu na nájem. Ovšem s postupujícím těhotenstvím mám čím dál tím větší problém sedět za pokladnou. Proto Vás žádám o radu. Mám nárok na nějaký sociální příspěvek?
Předem děkuji za odpověd.
Pokud máte v pronajatém bytě trvalé bydliště, můžete mít nárok na přídavky na bydlení. Pokud máte nižší příjmy než životní minimum (u vás zatím jen 3126 Kč) pak zde může být nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. 6-8 týdnů před porodem pak můžete mír nárok na mateřskou (pokud ale splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění) nebo popř. na rodičovskou
Dobrý den, v září odcházím na mateřskou dovolenou. Jak jsem již zjistila, výše mateřské ( prvních 6 měsíců ) se mi bude počítat z průmerného platu za poslední rok. Na smlouvě mám 13.000 hrubého a na výplatnicích potom jinou částku – většinou sníženou na 12 nebo 11 tisíc čistého. Z čeho se to tedy potom počítá? A kam mám přinést příslušné doklady ( výplatnice, kopii smlouvy) ? Díky za odpověď.
Vychází se z toho jaké máte reálné příjmy, to co máte ve smlouvě nemá žádnou vypovídací hodnotu
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat…jsem v 5 měsíci těhotenství.Jsem po škole,bohužel jsem měla zdravotní komplikace a musela 3.ročník přerušit. Teď někdy by měl přijít dopis o ukončení studia na vlastní žádost.
Moje otázka zní: jaký mohu pobírat rodičovský příspěvek, když jsem nepracovala? Musím jít automaticky na 4 letou nebo mohu na 3 letou mateřskou? Je lepší se zapsat hned na úřadu práce, nebo když mám možnost ještě 3 měsíce regulerně pracovat?
Na mateřskou nemáte nárok (neplníte podmínku účasti na nemocenském pojištění). Máte nárok pouze na 4 letou rodičovskou dovolenou. Registrace na UP pro vás zřejmě nemá, smyl. Pokud neplníte podmínku odpracovaných 12-ti měsíců za poslední 3 roky, pak nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, lepší pro vás tedy bude pracovat, pokud můžete.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat….24.6 jsem nastoupila na mateřskou a dnes k 30.6 mi končí pracovní poměr.Vím, že po dobu 28 týdnů budu brát 70% z platu.Jen už nevím zda se do průměru započítává nemocenská dávka, která mi byla posílána od 1.2.2011 a činila 6tis.A nebo celkový průměr z platu od zaměstnavatele který činil 10tis čistýho.A také jsem se chtěla zeptat jestli se musím jít přihlásit na úřad práce.I když jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.Bylo mi totiž řečeno,že 6 týdnů před porodem už mě vzít nemohou,ale proč?To už mi nikdo neřekl.Odkazují mne z místa na místo a nikdo neni schopný mi dát řádnou odpověď.
Děkuji
Výpočet mateřské se provádí z příjmů za předchozích 12 měsíců. Stanovuje se tzv. denní vyměřovací základ. Nemoc se do výpočtu nezahrnuje. Na úřad práce se můžete nahlásit, nic by tomu nemělo bránit. Nebudete mít ale nárok na podporu ani na nic dalšího. Nebo se tam můžete zaregistrovat až po skončení rodičovské dovolené. Pouze musíte na zdravotní pojišťovnu nahlásit změnu, že za vás zdravotní nebude odvádět zaměstnavatel ale stát z důvodu mateřské / resp. rodičovské dovolené.
Dobrý den mám 3 děti 7,14,17let pobírám vdovský a sirotčí důchod cca 9700 kč k tomu přídavky na děti cca 1900kc.Teď čekám 4 dítě,byla jsem zaměstnána na dobu určitou do konce kvetna.Jelikož jsem na rizikovém ,tak jsem byla propuštěna a pobýrám nemocenskou 4200kč.Jsem samoživitelka.Pracovala jsem víc než rok.Chtěla jsem se zeptat jestli budu mít nárok na porodné.Děkuji!
Na porodné určitě nárok mít nebudete – to se od začátku roku 2011 vyplácí pouze při narození prvního dítěte
Dobrý den,
od září roku 2009 do konce dubna 2010 jsem byla na nemocenské, pak jsem nastoupila zpět do práce, kde jsem bohužel dostala výpověď, která byla ke dni 31.8.2010 Následovně jsem do 12 dní od výpovědi otěhotněla. Tyto dny jsem byla na ÚP, stejně i tak po celou dobu těhotenství. Chtěla jsem se zeptat, jestli bych měla nárok na 3 letou MD. Předem ději za odpověď
Ještě jsem se chtěla zeptat, jak je to s tou ochranou lhůtou od skončení posledního zaměstnání.
U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.
Domnívám se, že podle výše uvedených informací nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou dovolenou) a tím pádem si ani nemůžete zvolit variantu rodičovské dovolené a měla byste automaticky nastoupit na rodičovskou dovolenou ve 4 leté variantě.
V tomto případě by na mateřskou dovolenou mohl jedině nastoupit otec dítěte (na základě písemné dohody s vámi). Pak může zvolit variantu rodičovské dovolené a péči o dítě převést opět na základě písemné dohody zpět na Vás. Zvolená varianta by pak platila i pro Vás.
Kdybych si to nechala zkrátit, kolik bych potom pobírala?
U čtyřleté rodičovské dovolené je výše prvních 9 měsíců 7 600 Kč a dále 39 měsíců 3 800 Kč. Celkem tak od státu dostanete 216 600 Kč
U tříleté rodičovské dovolené je výše 31 měsíců 7 600. Celkem tak od státu dostanete 235 600 Kč.
Dobrý den,
mam dotaz jsem 4měsíc těhotná,jsem na neschpence kolik budu mit príjem když mam 9tisic tak by mě zajimalo kolik budu brát když je to 60%..Pak by mě zajímalo jestli mam na něco narok když jsem sama a otec ditěte nebude uveden v rodném listě,mam do toho pujčku a bydlím u matky a musim ji prispívat na domacnost,ale po finančni strance nemam šanci,tak jestli mam šanci teď na něco nebo až po porodu.
Děkuji za odpovět
Informace o výpočtu výše nemocenské najdete například tady:
http://www.mpsv.cz/cs/9918 nebo http://finance.idnes.cz/nastr_kalk.asp?y=nastr_kalk/nemocenske-davky.htm
Na další dávky zřejmě nárok mít nebudete. Pokud žijete s matkou, pro dávky pomoci ve hmotné nouzi se budou zohledňovat i její příjmy (osoby ve společné domácnosti)
Dobry den,
chtela bych se zeptat, momentalne jsem vedena na UP druhy mesic s tim, ze si hledam nove zamestnani. Ale zjistila jsem, ze jsem 9 tydnu tehotenstvi. Mam odpracovano 5 a pul roku, ale ted uz me asi v zadne nove praci nezamestaji.Na jake davky mam narok pokud nejsem vdana (svatbu mame naplanovanou v rijnu). Dekuji za odpoved.
Momentálně byste zřejmě měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. 6 – 8 týdnů před porodem pak můžete nastoupit na rodičovskou dovolenou (pokud nebudete zaměstnaná tak na mateřskou nárok mít nebudete).
dobrý den,prosím o radu.Jsem osvč a nemocenské neplatím.Jde ho zaplatit zpětně a když ano vyplatí se to vůbec. Kdybych pak dostávala jen rodičovský příspěvek od jaké doby ho budu pobírat.A musím automaticky spadnout do 4leté mateřské nebo se chystají nějaké změny.Rodit bych měla až po Novém roce.
Nemocenské pojištění nelze doplatit zpětně. Proto, aby bylo možné čerpat mateřské dávky, se musíte k nemocenskému pojištění přihlásit včas. 6-8 týdnů před porodem tedy můžete nastoupit na rodičovskou dovolenou. Vzhledem k tomu že nemáte nárok na PPM, tak automaticky máte 4 letou variantu.
Aktuálně žádné schválené změny, které by měli vstoupit v platnost od 1.1.2012 nejsou , různých návrhů ale vláda projednává několik. Vláda připravuje i změnu v rodičovském příspěvku, kdy by bylo snazší si zvolit variantu rodičovského příspěvku.
V tuto chvíli je ještě zbytečné to řešit, protože tyto reformy budou muset projít parlamentem a za dané situace těžko odhadnout zda a v jaké podobě budou schváleny. Po jejich přijetí najdete potřebné informace mimo jiné i na našem webu.
děkuji za odpoved,takže když nastoupím na rodičovskou dovolenou 6-8týdnů před porodem,bude mi vyplácena ta vyšší mateřská celkem 9měsíců a potom se sníží?A přividělávat si k tomu mohu neomezeně?A ještě od těch 6-8týdnů pak za mě platí sociální a zdravotní pojištění stát až do těch 4let i kdybych si přividělávala.moc děkuji
Jen pro přesnost nebude vám vyplácena mateřská (tedy PPM = peněžitá pomoc v mateřství) ale rodičovský příspěvek. Prvních 9 měsíců je to 7600 a následně 3800 Kč. Při pobytu na rodičovské na vás zdravotní pojištění platí stát = musíte ale změnu nahlásit na zdravotní pojišťovně a případně i na ČSSZ.
Během rodičovské dovolené můžete podnikat. Jediná podmínka je že zajistíte celodenní péči o dítě. Pozor ale na to kolik si na OSVČ vyděláte. Samostatná výdělečná činnost může být vedena jako vedlejší pouze v případě, že roční výdělek z ní nepřekročí hranici vyhlášenou pro daný rok. Např. pro rok 2010 je tato hranice 56.901,- Kč (přesnou částku pro rok 2011 si nyní nevybavuji). Pokud jsou příjmy z činnosti vyšší, není již dále činností vedlejší, ale hlavní a OSVČ si musí platit povinné zdravotní a sociální pojištění, i když současně stále pobírá rodičovský příspěvek.
Dobrý den chtěla jsem se zeptat ,jsem osvč a žádnou nemocenskou si neplatím.
Platím si pouze minimílní zálohy na zdrvotním a soc. už 3 a půl roku . CO mám udělat pro to abych mohla jít na 3 roky na mateřskou na 4 jít nechci (kolik a kam mám všude platit) děkuji za odpověď
Variantu rodičovské dovolené si může zvolit jen ten kdo má nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství, neboli mateřská). Na mateřskou má nárok i OSVČ pokud si alespoň pokud v období 1 rok před nástupem na mateřskou platí alespoň 180 dní nemocenské pojištění. V době mateřské pak nemusí vykonávat samostatně výdělečnou činnost.
Takže abyste měla nárok na mateřskou a tím následně i na volbu rodičovské dovolené, musíte si platit 6 měsíců před nástupem na mateřskou nemocenské pojištění. Pozor ale na to, že nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně. Co se týká konkrétní výše mateřské a jaké si platit nemocenské pojištění – podívejte se například na tento článek, kde je to rozebráno poměrně hodně podrobně http://www.mesec.cz/clanky/materska-pro-osvc-je-almuzna/
pardon na rodičák
Dobrý den děkuji za odpověď ,moc tomu nerozumím ,nemůžu se v tom vyznat .
Znamená to,že když si budu platit 6 měsíců minimální nemocenskou což je 143 Kč Mám nárok na mateřskou ve výši 4320 Kč ? A po té mám nárok na 3 letý rodičák ? Děkuji za odpověď
Ano, přesně tak by to mělo být
a šlo by ,že bych si tento měsíc už zaplatila těch 143 Kč,tudíš by se mi už počítal červenec – prosinec ?Do kolikátýho bych si to musela stihnout zaplatit a jak rychle by mi to vyřídili, že by mi to vyšlo ještě do konce roku (přesně 6 měsíců)
co se týká nemocenského pojištění tak se musíte přihlásit na ČSSZ viz. http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/
Dobrý den omlouvám se ,že pořád otravuji ,poslední věc :Současně je stanovena povinná minimální délka účasti na nemocenském pojištění, která činí 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je kromě splnění této podmínky nutné, aby potřebnou dobu platily nemocenské pojištění jako OSVČ, a to minimálně 180 kalendářních dnů v posledních 12 měsících. Tyto doby účasti na pojištění se zjišťují k datu šesti týdnů před stanoveným termínem porodu.
Já tedy musím splnit těch 180 dní za rok a v tom ještě i 270 dní za dva roky ?
Takže nestačí 180 dní v roce ,ale ještě 270 dní ve dvou rokách platit nemocenskou. A navíc těch půl roku co si budu platit musí napojovat přesně na mateřskou?
PŘ:(do konce tohoto roku si zaplatím 180 dní nemocenskou, ale porodím až v dalším roce v květnu ,bude se mi počítat ta zaplacená nemocenská z minulého roku?) Díky za vše ,jsem vám moc vděčná za odpovědi
Podmínka 270 dní se týká zaměstnanců (nepodnikatelů). Podmínka 180 dní se týká podnikatelů / OSVČ. Takže je to buď anebo. Pokud jste v době podání žádosti o PPM vedená jako OSVČ, musíte plnit podmínku 180 dní. Těch 180 dní musíte splňovat v době, kdy si podáte žádost o PPM (mateřskou).
Takže pokud 1. 5. 2012 podáte žádost o PPM, bude se zjišťovat, jestli jste v období 1.5.2011 – 30.4.2010 platila alespoň 180 dní nemocenské pojištění.
Tak já mám taky ještě dotaz když čtu co píše Eva.Taky bych si ted jako Osvč zaplatila půl roku nemocenské pojištění 143kč a pak pobírala mateřskou 4320kč 6-8týdnů před porodem a po porodu to je asi půl roku,a pak přes těch 7tisíc do tří let věku dítěte je to tak.nebo se těch půl roku dorovnává.děkuji doufám,že jsem to napsala srozumitelně
Je mi líto, ale vašemu dotazu opravdu nerozumím. Pokud si jako OSVČ budete platit nemocenské = máte pak nárok na mateřskou (PPM se vyplácí maximálně 28 týdnů při jednom dítěti, výše závisí na odvodech). Po skončení mateřské si pak můžete zvolit variantu rodičovské dovolené. Pobírat souběžně mateřskou a rodičovskou není možné.
asi jsem to špatně formulovala,jde mi o to že mi mateřská vyjde 4320kč a jestli jí budu pobírat tedy 6až 8týdnů před porodem a pak i po porodu,nebo jestli po porodu ihned můžu pobírat mateřskou když je vyšší.děkuji a omlouvám se za špatné vyjádření
ještě oprava zase jsem spletla pojem mateřská a rodičovský příspěvek.Jestli ihned po porodu můžu místo mateřské kterou budu mít pouze přes 4tis.mohu ihned po porodu pobírat rodičovský příspevěk když vychází vyšší.děkuji
ano to můžete, většinou si žádáte o rodičovský příspěvek po skončení mateřské, ale nikdo vám nebrání ukončit mateřskou předčasně, jenom si musíte dát pozor, abyste obě dávky nepobírala souběžně. Tj. nejprve požádat o ukončení mateřské k nějakému konkrétnímu datu a pak si podat žádost o rodičovské dávky od tohoto data.
dobrý den,chtěla bych se zeptat jaký nárok mám na mateřskou když jsem byla zaměstnaná před rokem ale skončila jsem a šla do školy?po roce jsem školu musela přerušit a ted jsem sháněla práci ale zjistila jsem že jsem ve druhém měsíci těhotenství. děkuji předem za odpověd
Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je to, že jste 2 roky před podáním žádosti platila alespoň 270 dní nemocenské pojištění. Jako student pak máte nárok na mateřskou dovolenou, pouze pokud 270 dní před nástupem na mateřskou úspěšně dokončíte studium. Pokud jste studium pouze přerušila a nyní jste bez zaměstnání tak nárok na mateřskou mít nebudete. Vznikne vám nárok pouze na rodičovské dávky (4 letá varianta)
ještě bych tedy měla dotaz,pokud mám sice krátce zaměstnání,měla bych na mateřskou nárok? děkuji Petra
Doba studia se zohlední, pouze pokud jste ho dokončila. Pokud ne, tak musíte splnit podmínku 270 kalendářních dnů nemocenské pojištění a doba studia se nezapočítává.
Dobrý den,
mám dotaz ohledně vyplácení rodičovského příspěvku. Jsem zaměstnaná a od září 2011 nastupuji na mateřskou dovolenou. Podle info., které jsem posbírala budu brát prvních 6 měsíců mateřskou od zaměstnavatele a pak 18 měsíců od sociálky rodičovský příspěvěk. Celková výše příspěvku je 210 tis. Na MD bych chtěla být dva roky. Otce nebudu uvádět do rodného listu, ani nebudu pobírat alimenty. Proto jsem si zvolila délku MD 2 roky, abych dostávala co nejvíce peněz což by mělo být ve dvouleté variantě 11 666 Kč. Chci ce zeptat, zda délka MD závisí pouze na mém rozhodnutí, nebo se řídí danými kritérii. Dozvěděla jsem se, že pro výši MD ve dvouleté variantě tj. 11 666 Kč musím mít hrubý příjem okolo 16 tis., aby mi tato výše příspěvku byla vyplácena.Pokud ho budu mít jiný (teď nevím jestli vyšší nebo nižší), tak prý automaticky spadnu do 3 leté MD a budu pobírat pouze těch 7 600 Kč. Nechce se mi věřit té informaci o propadu do tříleté varianty. Jestliže, je to tak bohužel je, uvádím pro úplnost můj měsíční hrubý příjem, který činí 21 200 Kč. Můžete mi tedy prosím napsat, jak to bude a jestli budu mít s mým příjmem nárok na příspěvěk ve výši 11 666 Kč? Moc děkuji Vlaďka
Dvouletou variantu rodičovské dovolené si může zvolit pouze ten rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den. Při příjmu 21 200 Kč tuto podmínku splňujete. Měla byste tedy mít možnost zvolit si i dvouletou variantu.
dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jsem v 19 tt a můj lékař mi napsal nemocenskou, zajímalo by mne jak je to s vyplácením nemocenské v období než nastoupím na mateřskou, jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele zhruba 2,5 roku a můj měsíční průměrný hrubý příjem činí 16 000 Kč. Nikde se totiž nemůžu dočíst kolik budu dostávat nemocenskou, případně jestli jsou nějaké vyrovnávací příspěvky od sociálky.
Děkuji
Při hrubé mzdě 16000 korun by vám nemocenská v běžném kalendářním měsíci, který má 30 dní vycházela na 8550 Kč. Za první měsíc by to pak vycházelo jinak, během prvních 21 dnů se nemocenská počítá jinak než po zbytek doby. Vzhledem k tomu že tyto příjmy převyšují životní minimum tak na další sociální dávky mít nebudete. Výjimkou by mohl být přídavek na bydlení – zde záleží na nákladech na bydlení a na příjmech.