Sociální dávky

Jaké změny přinesl rok 2019 pro sociální dávky a koho se nejvíce dotknou? Jak se změnila pravidla pro přiznání nároku na podporu a další dávky? Podívejte se na souhrn informací na téma sociální dávky.

Sociální dávky: Snížilo se porodné

Porodné, což je jednorázová sociální dávky, se od roku 2019 bude vyplácet pouze při narození prvního dítěte. Až dosud byl nárok na porodné za narození každého dítěte. Porodné za každé narozené dítě tak až do roku 2011 bylo 13.000 KČ. Nově se ale od 1. 1. 2019 porodné vyplácí už jen u narození prvního dítěte.

Sociální dávky: Porodné jen pro „chudé“

Nově se také změnilo to, kdo má nárok na porodné. Zatímco dříve byl sociální příspěvek za narození dítěte určen plošně a pro všechny, od 1. 1. 2011 už porodné bude vypláceno pouze těm rodinám, jejichž příjmy nepřekročí částku 2,4 násobek životního minima. Platí zde tedy stejné omezení jako pro přídavky na děti. Více informací o tom jaké je životní minimum. Toto je ale poměrně logická změna, nemá asi smysl, aby stát vyplácel podporu i pro lidi, kteří mají příjmy v řádu statisíců.

Sociální dávky: Rodičovský příspěvek bude menší

Další změna u sociálních dávek v roce 2011 se týká snížení výše jakou má rodičovský příspěvek u čtyřleté varianty. Nově tak ti, co se rozhodli pro delší mateřskou, budou dostávat méně peněz. Zatímco nyní u této varianty mateřské dovolené je rodičovský příspěvek do 21 měsíce 7600 Kč a od 22 měsíce do 48 měsíce už jen 3800 Kč, od 1. 1. 2011 bude 7600 Kč vypláceno pouze prvních devět měsíců a po zbytek doby už jen nižší částka 3800.  Můžete tak přijít až o 45 600 Kč.

Přečtěte si také:  Podmínky podpora: Kdo má nárok na podporu?

Sociální dávky: Sociální příplatky se omezí

Zatímco v předchozích letech byl nárok na sociální příplatek přiznáván téměř automaticky všem rodinám, které měli nižší příjem než dvojnásobek životního minima, od 1. 1. 2011 na tuto sociální dávku budou mít nárok pouze rodiče, kteří pečují o dlouhodobě nemocné nezaopatřené dítě. Také na něj budou mít nárok ty rodiny, kde je alespoň jeden z rodičů zdravotně tělesně postižený. Všichni ostatní pak nárok na sociální příplatky ztrácí.

Sociální dávky: Podpora pro nezaměstnané

Od začátku roku 2011 se mění i pravidla pro vyplácení podpory pro nezaměstnané. Pokud nyní ukončíte pracovní poměr dohodou nebo bez vážného důvodu (více o této změně a co to jsou vážné důvody v samostatném článku Podpora v nezaměstnanosti), budete mít nárok jen 45% průměrné čisté mzdy. Nezaměstnaní také přijdou o možnost přivydělat si 4000 Kč a budou odkázáni jen na podporu. Další změna se týká i odstupného, pokud vám na něj vznikne nárok po ukončení zaměstnání, tak už nebudete mít nárok na přiznání podpory v nezaměstnanosti.

61 comments

  1. Dobrý den, momentálně bydlím se svým přítelem v podnájmu a už nějakou dobu jsem nezaměstnaná. Díky tomu že jsem dávno ukončila školu, tak nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti a jsem odkázaná na přítele, který za mě platí vše. Trvalé bydliště mám u rodičů. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaké sociální dávky nebo existenční minimum od státu? Děkuji za radu.

    1. Vaše situace je poněkud komplikovanější. Tím že bydlíte v podnájmu s přítelem (předponám že byt má pronajatý on), tak nemůžete žádat o příspěvek na bydlení. Na přídavky na dítě už také nemáte nárok. Dávky ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima, existenční minimum) se poskytuje v místě trvalého bydliště. Vzhledem k tomu že máte trvalé bydliště u rodičů tak by se s největší pravděpodobností pro výpočet této dávky přihlíželo k tomu, jaké mají příjmy rodiče (životní minimum zohledňuje příjmy všech osob ve společné domácnosti). Pro konkrétní posouzení nároku je ale nutné obrátit se na odbor ovální péče ve vašem městě nebo obci
      Jistým řešením by pro vás mohla být podpora při rekvalifikaci. I když nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud podstoupíte nějaký rekvalifikační kurz, který pořádá úřad práce, tak byste po dobu této rekvalifikace měla mít nárok na podporu při rekvalifikaci.

  2. dobrý den,mám dotaz ohledně socialních dávkách.Mám syna který je dlouhodobě nemocný.posudková komise to schválila.berem příspěvek ve výši 2500,-.měsiční příjem celé rodiny je bez dávek 8000,-.jsme dva dospělí a dvě děti vě věku 17 a 14let.do jakého násobku nám mají doplácet.děkuji za odpovědˇ

    1. Z Vašeho dotazu není jasné, na co se ptáte. Životní minimum rodiny ve vašem případě je 9690 Kč. Aby vám případně vznikal nárok na doplatek do životního minima (dávky pomoci ve hmotné nouzi) tak se posuzují všechny příjmy. Příspěvek na péči se neposuzuje jako příjem, přídavky na bydlení také ne. Ale například přídavky na dítě ano. Takže záleží na tom, jaké jsou vaše příjmy včetně těch sociálních dávek, které se započítávají. Pokud je to méně než hranice životního minima, můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi.

  3. dotaz do jakého násobku se dopláci socialni připlatek na ditě dlouhodobě nemocné.

    1. Pro nárok na sociální příplatek na péči o dlouhodobě nemocné dítě nesmí celkové příjmy rodiny překročit dvojnásobek životního minima. Konkértní výše příplatku je závislá na věku dítěte a na stupni zdravtoního postižení (3 skupiny).

  4. Dobrý den,
    ráda bych se zeptala jak vypadá v realitě situace pokud jsem nezaměstnaná, těhotná, nemám nárok na mateřskou a manžel, který by byl evidován na ÚP před mým porodem, zda může po mém šestinedělí zažádat běžně o PPM, pokud bude stále nezaměstnaný. Osobně si myslím, že pokud splňuje posledních 270dní účasti na důch.pojištění a bude v době žádosti o PPM nezaměstnaný, neměl by být problém žádosti o PPM ve 3leté variantě.
    děkuji za odpověď

    1. Trochu si pletete dvě věci PPM (peněžitá pomoc v mateřství nebo také “mateřská”) a rodičovský příspěvek.
      Na PPM neboli mateřskou nemáte nárok ani vy ani váš manžel. Předpokladem je účast na nemocenském pojištění (tedy ne důchodovém jak uvádíte vy). Pokud je váš manžel již nějakou dobu nezaměstnaný, tak tuto podmínku splňovat nebude, protože úřad práce za vás neplatí nemocenské pojištění.

      Vy osobně byste měla mít nárok na 4-letý rodičovský příspěvek, který vám může být začít vyplácen od stejné doby, jako byste dostávala mateřskou dovolenou.

      1. Dobrý den,
        děkuji za odpověď….máte pravdu,popletly se mi pojmy. Pokud budeme mluvit
        o rodičovském příspěvku, ten si manžel nárokovat může i kdyby byl nezaměstnaný nebo pracoval na ŽL?/v případě,že bude o dítě pečovat on/. Až po určité době,
        by se péče vrátila k matce.
        Děkuji

        1. Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Takže pokud bude manžel nezaměstnaný, a začne se starat o dítě, bude mít nárok na rodičovský příspěvek. Pokud by pracoval na ŽL tak nesplňuje podmínku, že osobně a celodenně pečuje o dítě a nárok mít nebude.
          Vyměnit si s manželem v péči o dítě můžete.

  5. Dobrý den,
    momentálně žiji u rodičů, kde mám i trvalé bydliště. Matka je zaměstnaná a má minimální mzdu, otec je na úřadě práce. Podporu už nedostává. Od června bude mít živnostenský list. Ve společné domácnosti s námi žijí ještě dvě sestry (15 a 24 let – obě studentky).
    Jsem těhotná, termín porodu mám 7.9.20011 a od 1.1.2011 jsem na úřadě práce. Otec dítěte je nezaměstaný (z úřadu práce byl vyhozen). Za květen ještě dostanu podporu. Mám tedy dotaz, zda po vypršení podpory mám nárok na nějáké dávky do doby než budu dostávat rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek dostanu pravděpodobně až po narození díděte, ale tím si také nejsem jistá. Prosím o odpověď, děkuji.

    1. Pokud jste nezaměstnaná a neplatíte si nemocenské pojištění, tak nebudete mít nárok na mateřskou, ale před porodem byste měla nastoupit na čtyřletou rodičovskou dovolenou (který je nižší než tříletá).

      Po tom co vám úřad práce přestane vyplácet podporu tak můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi, v tom případě se ale posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti a celkové životní minimum. Životní minimum vaší rodiny (3 dospělé osoby + dvě nezaopatřené děti) by mělo být 12580 Kč. Pokud jsou celkové příjmy rodiny nižší než tato částka (tedy všechny příjmy včetně přídavků na děti ap.), pak můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (doplatek do životního minima) a také v závislosti na tom, jaké jsou vaše náklady na bydlení může být přiznán přídavek na bydlení.

      1. Děkuji za rychlou odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, jak se posuzuje příjem mého otce, který bude od června OSVČ. Nevím kolik vydělá, nemůžu tedy zjistit jaký bude příjem celé naší rodiny.
        Ještě jsem si našla dávku: „Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství“.
        Zajímalo by mě, zda ani na toto nemám nárok. Předchozí zaměstnání trvalo do konce roku. Doba trvání zaměstnání cca 10 měsíců. Na úřadu práce jsem od 1.1.2011. Podle toho, co jsem četla bych měla splňovat ochranou lhůtu 180 dní. Nevím, zda je toto opět omezeno životním minimem rodiny.
        Děkuji

        1. Dávky pomoci ve hmotné nouzi se zpravidla přiznávají na tři měsíce, a vždy se posuzují příjmy za předchozí období. Pokud váš otec začne podnikat jako OSVČ, budou se vždy hodnotit příjmy za dané období, ve kterém budete žádat o dávku (o dávky se musí žádat opakovaně).

          Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství je dávka nemocenského pojištění, která je určená pro ty ženy, které z důvodu těhotenství v zaměstnání převedou na jinou pracovní pozici, která je hůře placená, než pracovní pozice kterou měly před těhotenstvím. Pokud jste nenaměstnaná, tak se vás tato dávka netýká.

          Ochranná lhůta 180 dní se počítá od chvíle, kdy podáte žádost o dávku. Peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) se poskytuje osm až šest týdnů před porodem. Ve vašem případě by to tedy nevycházelo. 8 týdnů před porodem je ve vašem případě přibližně 13. 7. Ochranná lhůta tedy pokrývá období zhruba do konce ledna. V té době jste již byla na úřadu práce. Takže vám nárok vznikat nebude. Další podmínka pro získání mateřské je to že máte v posledních dvou letech odpracováno alespoň 270 dní, což pokud jste pracovala jen 10 měsíců, opět nesplňujete.

  6. Dobrý den,
    od listopadu 2010 jsem byla evidována na úřadu práce, v březnu 2011 jsem nastoupila do zaměstnání, odkud jsem byla nucena 15. března odejít. Znovu jsem se přihlásila na úřad práce, kde jsem dostala rozhodnutí o dočerpání podpory v nezaměstanosti (1 měsíc). V květnu jsem dostala poslední podporu. Ačkoli aktivně obcházím firmy, krámky, chodím na pohovory, práci se mi nedaří najít. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na nějaký příspěvek ze sociálky? Momentálně žiji s přítelem, máme oba trvalé bydliště v bytě, kde žijeme. Nájem i s poplatky se pohybuje kolem 6500,- partnerův čistý výdělek je kolem 10 tisíc..

    1. V případě že má přítel příjme 10.000, tak nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi mít nebudete (příjem osob ve společné domácnosti v tomto případě převyšuje zákonné životní minimum). Mohli byste ale mít nárok na přídavky na bydlení. Tady záleží na tom, o jaké se jedná město a jestli se jedná o nájem / družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví. Pokud by se jednalo o nájemní byt v Praze, pak by výše příspěvku na bydlení byla 3000,- Kč. Pozor ale na to že u příspěvku na bydlení se posuzují náklady na bydlení a také příjmy za předchozí 3 měsíce.

  7. Dobry den,mam dotaz.Ukoncil jsem zamestnani ve skusebni dobe a potrebovak bych vedet jestli mam jeste narok na socialni davky.Ma mzda byla nizsi nez je minimalni mzda a socialkya my zbytek doplacela ale ted my bylo receno ze kdyz jsem dal vypoved nemam narok na davky.Pokud vim ve skusebni dobe se nemusi udavat duvod vypovedi.Dekuji

    1. Pokud jste ukončil zaměstnání a splňujete příslušné podmínky, pak by vám měla náležet podpora v nezaměstnanosti, která ale v tomto případě bude snížená na 40%, protože jste zaměstnání ukončil vy sám.

      Při posuzování nároku na sociální dávky se mimo jiné zohledňuje to, jestli se žadatel aktivně snaží zvýšit si svůj příjem. I proto zákon rozlišuje existenční minimum a životní minimum. To že jste sám ukončil zaměstnání ještě ve zkušební době, tak může být hodnoceno tak, že se nesnažíte zvýšit si svůj příjem a tím pádem se pak zohlední pouze nárok na existenční minimum.

  8. Dobrý večer,dcera bude od září denně dojíždět na střední školu mimo trvalé bydliště.Žijeme samy,dceru mám v péči o osobu blízkou(1.stupeň),nejsem zaměstnaná, jsem v evidenci ÚP,pobírám dávky SSP -příspěvek na bydlení,sociální příplatek a přídavek na dítě.Bývalý manžel posílá výživné.Přesto je naše finanční situace napjatá.Chtěla bych požádat nadaci,která podporuje studenty středních škol,o příspěvek na dopravu dcery do školy.Pokud by jí nadace příspěvek vyplácela, ovlivnilo by to výši sociálních dávek?Děkuji za odpověď.

    1. Záleží na tom, jakou formou by nadace příspěvek vyplácela. Pokud by se jednalo o sociální stipendium, tak to se nezapočítává jako příjem při posuzování nároku na sociální dávky. Pokud by se jednalo o peněžitý dar, nebo jinou formu, pak by se mohlo jednat o příjem, který se započítává.

  9. dobrý den mám problém jsem vdaná a muj manžel odcestoval do zahraničí ohledně prace.zůstala jsem z dětmi bez jakých koliv finačních prostředků dostávam jen přidavek na jedno dítě.přišla jsem o byt a jsem u své příbuzné přibližně 1,5měsíce na socialce mi bylo zděleno že nemám nárok na dávky které jsem pobírala tudíž ani existenční minimum.O co mohu žádat na jaké dávky mám nárok a na které ne .mám 15leteho 17letého syna a dceru 20 let děkuji za vaši odpověd

    1. Přesto že je váš manžel v zahraničí, tak při posuzování nároku na dávky se zohledňuje i jeho příjem. Zřejmě tedy z tohoto důvodu nemáte nárok na dávky. Pokud bydlíte u příbuzné a nemáte tam vedené trvalé bydliště, pak nemůžete žádat ani o přídavky na bydlení.

  10. Dobry den. Ma narok socialka vyzadovat vypis z meho bezneho uctu? Popripade za ktery mesic. Predem dekuji

    1. Ano má – slouží k doložení příjmů. Pokud žádáte například o přídavek na bydlení, dokládáte příjmy za předchozí čtvrtletí (doba se může lišit u jednotlivých dávek). Prostřednictvím výpisu z účtu si pak sociálka může ověřit, že opravdu nemáte jiné příjmy, než které uvádíte v žádosti.

  11. děkuji za odpověd nevijádřila sem se správně manžel je sice v zahraničí ale žádné přijmi nemá navíc je vyřazen s uřadu práce takže nemá nárok na dávku ale co já s dětmi mám nárok na někajou fynační podporu když tu tet manžel není a já jsem bez prostředků.u přibuzné jsem jen krátce a trvalé bydliště mám pořád na adrese předchozího bydlište.nevím si tet rady ale nemohu přeci zůstat bez veškerých přijmu a být s dětmi bez peněz.Je možné žádat jen na sebe a děti bez manžela aby jeho část oddělily nebo jak to je.jsem v zoufalé situaci děkuji za vaší další odpověd s pozdravem romana

  12. Dobry den. Ma narok socialka vyzadovat vypis z meho bezneho bankovniho uctu? Popripade za ktery mesic. Predem dekuji

  13. Dobrý den mám takový dotaz dcera bude svobodnou matkou a momentalně bydli v podnajmu asi když se narodi ditě pujde bydlet k nam chtěla jsem se proto zeptat jestli ma narok na porodne zaměstnavatel s ni ukončil ve zkušebni době pracovni poměr tak nastoupila na nemocenskou k vuli zdravotnim problemum bude brat od června jen nemocenskou jinak nema žadny jiny přijem , na pracovnim uředě ji nezaregistrovali, byvalý přítel ji zdělil že až se dítě narodi tak ji bude přispivat nějakou častku na ktere se dohodnou, jak se vlastně počita porodne svobodne matky ajak mateřska a přidavky na dítě na co ma vlastně narok. Předem děkuji za odpověd Ludmila

    1. Pokud je otec dítěte zapsán v rodném listě, pak se pro účely porodného zohledňují příjmy matky a otce v předchozím čtvrtletí před narozením dítěte.

      U nároku na mateřskou je rozhodující jestli dcera splňuje zákonné podmínky (270 dní odvodů na nemocenském pojištění) a pokud je nyní nezaměstnaná, tak záleží na tom, kdy ukončila pracovní poměr. Pokud v ochranné lhůtě pak nárok na mateřkou mít bude. Pokud nebo tak nastoupí rovnou na rodičovskou dovolenou (4 letou). O přípravky na dítě je možné požádat po narození dítěte, podmínkou je že příjem rodiny nesmí přesáhnout 2,4 násobek životního minima (v přechozím roce).
      Po narození dítěte má nárok na výživné pro dítě (od otce dítěte) a také do dvou let věku je otec povinnen přispívat i jí jako matce).

  14. Dobrý den, měla bych dotaz jsem OSVČ nemám nárok na mateřskou tak jsem na neschopence (až do konce šestinedělí), termín porodu mám 25.6.11. Mohu pobírat neschopenku a rodičovský příspěvěk naráz? A nebo o rodičovský příspěvěk mám zažádat až po ukončení neschopenky? Budu mít automaticky čtyřletou variantu, když nemám nárok na mateřskou? Předem děkuji.

    1. pokud nemáte nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství neboli tzv. “mateřská”) tak si nemůžete zvolit zrychlené nebo klasické čerpání rodičovského příspěvku, ale automaticky máte 4 letou variantu viz:
      rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – po peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) ve zvýšené výměře 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den
      klasické čerpání rodičovského příspěvku – po PPM v základní výměře 7600 Kč do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem,
      pomalejší čerpání rodičovského příspěvku – po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře 7 600 Kč do 9 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte

      Osobně se domnívám, že nemocenská a rodičovský příspěvek se vylučují.

  15. Dobry den,chtela bych se zeptat jestli mam narok na nejake davky kdyz jsem na rizikovem tehotenstvi.ale jsem na uradu prace bez naroku na podporu?
    Nebo na bydleni kdyz bydlym s pritelem v najmu a on na prijem kolem 10tis a mam tam trvale bydliste teprve 3dny?dekuji

    1. U rizikového těhotenství nevzniká nárok na žádné speciální dávky. Pokud byste byla zaměstnaná, mohla byste být na nemocenské a pobírat ne nemocenskou, pokud jste ale na UP tak na nemocenský nárok mít nebudete.

      U případků na bydlení se zohledňuje příjem všech osob, které mají v daném bytě trvalé bydliště, dále záleží na tom, jaké jsou náklady na bydlení (nájem a případné poplatky za energie ap.), pak se zohledňuje, o jaké se jedná město a jestli se jedná o družstevní, osobní nebo nájemní byt. Obecně ale platí, že u přídavků zohledňují náklady za poslední 3 měsíce = to znamená, že pokud zde bydlíte jen kratší dobu, tak je to při posuzování nároku na přídavky na bydlení problém.

  16. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jesti budu mít narák na PPM. Podmínkou je mít zaplaceno na pojištění 270 kalendářních nebo pracovních dní ?? Kdyby kalendářních tak by to znamenalo, že potřebuju mít odpracováno 9 měsíců a tím by mi vznikl v mém konkrétním případě nárok na PPM, ale v případě 270 pracovních dní, by to bylo 13 měsíců a to bych nestihla odpracovat a nevznikl by mi nárok na PPM. Tak se chci zeptat jestli jde o kalendářní dny (30/měsíc) nebo pracní dny (20/měsíc). Předem moc děkuji za odpověď.

    1. Nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je upraven příslušným zákonem. Jedná se o zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. To jestli se pro nárok na PPM posuzují kalendářní nebo pracovní dny je pak určeno v paragrafu § 32:
      (2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

      Odpověď na váš dotaz tedy je že u nároku na PPM se zohledňují kalendářní dny, ve kterých jste byla zaměstnána nebo si platila nemocenské pojištění.

      1. Dobrý den,děkuji za odpověď. Takže jestli jsem to dobře pochopila,
        tak mám nárok na PPM. 1.2.2011 jsem nastoupila do mého prvního zaměstnání,
        kde stále pracuji, a k 26.6.2011 jsem těhotná 5 týdnů. Takže odpracováno
        mám zatím 5 měsíců. Očekáváný porod by měl být na začátku března, takže
        do prosince budu nejspíš ještě pracovat, to znamená ještě dalších 6 měsíců.
        Když to tedy sečtu 5+6 měsícu je 11*30/dní to je 330 kalendářní dní a
        podmínku 270 dní bych tedy splnila a měla nárok na PPM. Předem děkuji za
        odpověď 🙂

  17. dobry den mam takovej problem jsem v cizine a narodilo semi tady dite a pozadala jsem si tady pridavek na dite a musela jsem udelat diteti ceske obcanstvy a doma jsem zadala ciste jenom rodicovsky prispevek ktery tady vlaste neni a vsechno jsem jim vysvetlila jaka vec brala jsem 3 mesice a ted pome zase chtej vratit 22800 ze nemam narok proto ze tu beru pridavky …no proste potrebuju vedet kdyz holka ma rok a 7 mesicu a ma trvali pobyt doma v cz jestli ma narok na rodicovskej prispevek

    1. Na rodičovský příspěvek nemá nárok dítě ale rodič dítěte, který celodenně pečuje o dítě. To že při rodičovské dovolené pobýváte i s dítětem mimo území ČR by nemělo hrát roli.

      1. dobry den ale to dite se tady v cizine narodilo a nes vlastne vyridil vsechny papiry ktere potreboval aby mohl vicestovat tak mu tady udelaly pridavek na dite a timto se unas v cz vymlouvaj ze proto nema narok doma v cz na rodicovsky pr ispevek tak musel vracet 22800 co mu vlastne schvalily a zase vzaly a rikaj ze nemam narok . a ja vlastne potrebuju vedet jestly stim muzu neco delat nebo ne jestly muto muzu zase vratit dekuji za pochopeni kveta

  18. dobry den jeste jsete mi prosim neodpovedely na druhou otazku potrebovala bych to strasne vedet jestly nato mam narok nebo ne i kdyz tady v cizine beru pridavek na dite ale dite uz ted ma ceske obcanstvy i pobyt dekuji za pochopeni kveta

      1. dobry den dekuji za odpoved ale ja pobyram v cizine jenom pridavek na dite a doma cr jsem zadala jenom o rodicovsky prispevek nic vic tak jsem potrebovala vedet nejstly mam narok na rodicovsky prispevek nebo ne kdyz tady pobyram pridavek na dite dekuji za pochopeni kveta

        1. Bohužel takto dopředu bez podrobné znalosti situace váš nárok na rodičovský příspěvek nezhodnotím. Předpisy EU umožňují transfer dávek, ovšem přednost pro sociální zabezpečení mají země, kde se zdržujete. Pokud byste zůstala v ČR budete mít nárok na rodičovský příspěvek určitě. Pokud pobíráte v zahraničí pouze příspěvek na dítě, tak bystě měla mít nárok na rodičovský přídavek v ČR. Nejlepší ale bude obrátit se přímo na odbor sociální péče nebo přímo na MPSV, které je jako jediné kompetentní v tomto rozhodovat.

  19. Dobrý den,mám 2 dotazy.
    Jsem v 8 měsíci těhotenství,jsem na ÚP a minulý měsíc jsem dobrala podporu v nezaměstnanosti.Teď jsem na nemocenský.Na ÚP po mě chtěli potvrzení a peněžní lístek od doktora.Mám nárok na nemocenskou a z čeho se vypočítává?
    Za pár dnů bych měla nastoupit na mateřskou,mám si zažádat na městu a tam schválí zda mám na mateřskou nárok již teď nebo až po narození dítěte.Chtěla bych vědět,na čem to rozhodnutí závisí?
    Předem děkuji za odpověď.

    1. Pokud jste na nemocenské a předtím jste byla na úřadu práce – pak nemáte nárok na nemocenské dávky. V době evidence na UP za vás stát odvádí pouze zdravotní pojištění a neplatí za vás nemocenské pojištění. Nárok na nemocenskou tedy nemáte.

      Nárok na mateřskou také s největší pravděpodobností mít nebudete. Mateřská neboli peněžitá pomoc v mateřství je také dávka nemocenského pojištění. Nárok na ni máte pouze v případě, že jste v uplynulých 2 letech platila alespoň 270 dní nemocenské pojištění, což zřejmě není váš případ.

      Máte ale nárok na rodičovskou dovolenou, na kterou můžete nastoupit stejně jako na mateřskou 6-8 týdnů před porodem. V tomto případě si pak ale nemůžete zvolit délku rodičovské dovolené a máte automaticky 4 letou variantu.

      1. Děkuji za odpověď.
        Na ÚP jsem pouze těch 6 měsíců ale pracovní poměr byl ukončen 3 měsíce před registrací na ÚP.Do té doby jsem byla zaměstnaná a rok předtím na mateřské dovolené,takže bych měla mít dle toho teda nárok na PPM.

        1. Pokud splňujete podmínku 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou pak ano

  20. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda můžu dostat nějaký příspěvek. Bydlím sama v družstevním bytě, nájem 4000 + el 1000. Platím hypotéku 3500 + 500 pojistku. Můj čistý příjem průměrně je 11000. Můžu mít naději získání příspěvku?
    Předem děkuji moc za odpověď.

    1. Jako náklady na bydlení se v tomto případě započítává pouze nájem a služby, hypotéka nebo pojistka není uznatelným nákladem na bydlení. To jestli máte na přídavek nárok, záleží na tom, o jaké by se konkrétně jednalo město. V Praze byste nárok neměla, v závislosti na velikosti města to pro jiné lokality ale může vcházet jinak. Spočítat si to můžete sama např. zde http://www.kurzy.cz/kalkulacka/prispevek-na-bydleni/

  21. Dobry den,
    chtela bych se informovat, na jake soc.davky mam v mem pripade narok.
    Ke konci roku 2010 jsem ukoncila zamestnani a prihlasila se na Urad prace, jelikoz jsem zacala hledat zamestnani ve Svycarsku, kde zije muj pritel ( je obcanem Svycarska).
    V dubnu tohoto roku jsem ale zjistila, pri pobytu ve Svycarsku, ze jsem v jinem stavu. Na Urad prace jsem telefonicky nahlasila moji situaci a omluvila se, ze se bohuzel vzhledem k memu stavu nemohu dostavit na schuzku. Bylo mi receno, ze v tomto pripade musim dodat potvrzeni o mem stavu, ale nejlepe, od meho doktora v cr.
    Toto potvrzeni jsem na urad dodala, ale bohuzel pozde! Takze jsem byla vyrazena z evidence uchazecu o zamestnani. Nyni si tedy musim platit zdravotni pojisteni ”ze sve kapsy” resp. z pritelovy, jelikoz nemam zadny prijem a zdravotni pojisteni je pro me samozrejme hodne dulezite.
    Na co tedy mam a nemam narok v me situaci? V pripade, ze budu rodit zde ve Svycarsku, mam narok na porodne a rodicovsky prispevek v CR? Planuji zde samozrejme zit, ale trvale bydliste mam stale v CR.
    Dekuji.

    1. Pokud nemáte nárok na sociální dávky ze země, kde pobýváte, můžete mít nárok na sociální dávky ze země, jejíž máte občanství. Obraťte se na úřad státní sociální podpory podle místa trvalého bydliště v ČR, najdete jej zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/local a ujasněte si s ním, co vše bude potřeba pro prokázání nároku na dávku – rodičovský příspěvek z ČR udělat a co bude třeba ze zahraničí doložit.

  22. Dobry den,mam otazku ohledne doplatku na bydleni. Je nas pet, 2 dospely a tri deti, celkovy nas prijem je 8300kc a vydaje na pronajem 8600kc,Ted k me otazce. Zadali jsme o prispevek na bydleni ale byl nam zamitnut z duvodu ze nemame najemni smlouvu nybrz podnajemni. Tim ze nam nevznikl narok,ze nejsme pod primym majitelem.A ted otazka , muzeme zadat o doplatky na bydleni kdyz nemame narok na prispevek na bydleni? Dekuji K.

  23. Dobrý den,jsem matka samoživitelka.Mám dvě dcery 16 a 13 let.Jsem na pracovním ůřadu,ale nemám nárok na podporu.Bydlím v podnájmu,ale bohužel,jak jsem se dočetla,tak asi nemám nárok ani na žádný příplatek na bydlení.Je vůbec nějaká dávka,na kterou bych měla ze zákona nárok?I když asi jako každý,tak jsem nečekala,že zrovna já se můžu dostat do takové situace a nemít vlastně ani na jídlo,na zaplacení bytu.Je vůbec od státu nějaká pomoc v takovéto tíživé situaci???Děkuji S

    1. Pokud nemáte vůbec žádné příjmy, resp. pokud jsou vaše příjmy včetně případných alimentů nebo přídavků na děti ap. nižší než životní minimum, pak můžete mít nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí nebo popř. doplatek na bydlení)

      1. Mám výživné 3900korun,a protože jsem v roce 2009 měla dost vysoký výdělek,tak přídavky žádné.Jiný výdělek nemám a platím nájem i se službami 12000.Nemám nájemní ani podnájemní smlouvu,bydlím v bytě od strejdy,který tady sice nebydlí,ale nájemní smlouva je na něj.Chtěla bych se tedy ještě zeptat kolik je životní minimum pro mne a mé dvě dcery.Děkuji Silvie

        1. Vaše životní minimum je v tomto případě 7090. Pokud máte příjem pouze 3900, tak byste měla mít nárok na dávky pomoc ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí, který by měl odpovídat rozdílu mezi vaším příjmem, a tím jaké je životní minimum. S případnými přídavky na bydlení to ale bude složitější. Pokud nemáte ani nájemní ani podnájemní smlouvu, tak vám nárok na tuto dávku nemusí být přiznán. Určitě ale bude nejlepší obrátit se na příslušný odbor sociální péče ve vašem městě nebo obci a podat si žádost o tyto dávky.

          1. Děkuji,hodně jste mi pomohli.Zašla jsem si na úřad a vše se mnou mile vyřídoli.

  24. Dobrý večer, chtěla bych se informovat o příspěvku na bydlení.
    Bydlím s přítelem v pronajatém bytě, přítel pracuje a já jsem studentka vysoké školy. Nájemní smlouva je napsaná na přítele. Chtěla bych se zeptat jestli mám nějaký nárok na příspěvek. Předem děkui za odpověd.

    1. Na příspěvek na bydlení má nárok pouze majetek bytu/domu nebo ten kdo má uzavřenou nájemní smlouvu a současně má v daném bytě vedeno trvalé bydliště. V tomto případě by tedy zřejmě o přídavek mohl podat žádost pouze váš přítel. Záleží pak na tom, jaké jsou příjmy a náklady na bydlení.

  25. tak dekuji za odpoved to jsem se toho od vas dozvedela

  26. Dobrý večer!
    Chci poprosit o radu,která se týká mé dlouhodobě nemocné dcery.Jelikož v červnu v tomto roce dovršila sedmi let,skončil ji i rodič.příspěvek do sedmi let,na který měla nárok. Bohužel do práce nemohu,protože její zdravot.stav je stejný jako na začátku.(Její nádor.nemoc je na dlouhou trať jak se jednou vyjádřila její cévní lékařka). To znamená,že je navíc často nemocná,a který zaměstnavatel bude zaměstnávat matku,která každý měsíc bude na paragrafu. Žiju s manželem a s další dcerou,která po prázdninách nastoupí na střední školu.Proto jsem si před prázdninama zažádala o soc.příplatek,protože na příspěvek na péči jsem už neměla nárok,ten ji byl přiznán pouze do tří let. Od čtyř let až do sedmi jí byl přiznán už jenom rodič.přísp. Bohužel soc.příplatek mi zamítli,a to proto že manžel má hrubý příjem okolo 15000,-Kč,což nesplňuje požadavkům pro dávky soc. přípl.ani pro rodič.přídavky. Dále jsem si zažádala ze zdrav.důvodů i o rodič.příspěvek do patnácti let. Zatím čekám na vyjádření komise,která znova prošetří dceřin zdrav.stav pro dlouhod.nemocné dítě a buď přizná nebo zamítne tuto dávku. Jsem stoho čekání zoufalá,protože od července jsem bez příjmu a nevím jak dlouho toto rozhodnutí bude trvat.Poraďte mi,prosím mám počkat na rozhodnutí komise MěU soc. věcí nebo se mám hlásit na úřadě práce. Mockrát děkuji!

    1. Určitě byste se měla zaregistrovat na úřadu práce, protože pokud již nepobíráte rodičovský příspěvek, tak za vás stát ani nedovádí zdravotní pojištění, to byste si nyní měla platit sama. Pokud budete registrovaná na UP tak ho za vás opět platí stát. Navíc byste měla mít i nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když pouze na tu nejnižší.

Comments are closed.