Sociální bydlení aneb jak přežít sám s nízkým příjmem

Mnohé instituce se zaměřují na pomoc lidem v sociální nouzi. Pravda je ovšem taková, že možností, jak se skutečně odrazit od sociálního dna, příliš mnoho neexistuje. Máte-li minimální příjem, budete střechu nad hlavou hledat jen stěží. A pokud nebydlíte a neprokážete, že řádně hradíte nájem, nemáte nárok ani na sociální dávky. Máte pocit, že se vás to netýká? Budete se divit, ale v podobné situaci se může ocitnout v podstatě každý. Život zvládá neuvěřitelné kotrmelce.

Koho se to týká?

V ještě relativně nejlepší situaci jsou mladí lidé hledající první bydlení, kteří prozatím žijí u rodičů. Tato situace jim poskytuje možnost postupně si ušetřit alespoň minimální částku, která je nutným vstupním kapitálem pro pořízení vlastního bydlení. Není tím myšleno na koupi vlastního bydlení, ale např. na kauci na bydlení nájemní.

V poněkud strastiplnější situaci se ocitají lidé, kteří rodičovské zázemí již nemají. Velice nepříjemná situace může nastat např. při rozvodu manželství nebo rozpadu vztahu, kdy jeden z dosud spolubydlících a společně hospodařících osob odchází. Zejména ženy, ať již s dětmi nebo i starší a bezdětné, se často ocitají v téměř neřešitelné situaci, což není prvoplánovitě genderový stereotyp, ale bohužel výsledek skutečnosti, že v průměru ženy berou výrazně nižší platy.

Přečtěte si také:  Jak správně postupovat pro získání sociálních dávek

Vstupní kapitál

Evropské unii se prý nelíbí, že u nás nefunguje systém sociálního bydlení – a je tomu tak. Nemáte-li na pořízení vlastního bydlení, musíte hledat nájemní. Zde po vás nájemce bude požadovat složení kauce ve výši několikaměsíčního nájmu a často také poplatky spojené s vyřízením žádosti. Někteří velcí pronajímatelé pak i potvrzení o vašich příjmech. V případě, že neodpovídají jejich představám, byt nezískáte nebo si musíte přivést ručitele – rodiče, dospělé dítě nebo známého, který vás svým vyšším příjmem zaštítí.

Příspěvek na bydlení

Teprve až překonáte tyto potíže a budete vlastníkem dokladu, že tři měsíce řádně hradíte nájemné, které je vyšší než 30% všech vašich příjmů, můžete se obrátit s žádostí o příspěvek na bydlení na příslušný Úřad práce, do jehož kompetence výplata těchto dávek spadá.