Rodičovský příspěvek 2014Od začátku roku 2012 dochází k celé řadě poměrně zásadních změn. Jedna z nich pak mění i rodičovský příspěvek. Ten se od 1. 1. 2012 mění v hned v několika ohledech. Tříletá varianta rodičovského příspěvku tak klesne téměř o 16 tisíc korun.Koho se týká nový rodičovský příspěvek 2012?

Změny, které začnou platit od 1. 1. 2012 u rodičovského příspěvku se ale automaticky netýkají všech, kdo nyní pobírají tuto sociální dávku. Změny se budou týkat pouze těch, kdo začnou rodičovský příspěvek pobírat až po 1. 1. 2012 nebo těch, kdo sice již rodičovský příspěvek pobírají, ale kdo současně výslovně požádají a převedení na nová pravidla.

Všichni ostatní, kdo již mají přiznaný nárok na tuto dávku, a změny, které od začátku roku 2012 nastanou, by pro ně měli mít negativní dopad, mohou být „v klidu“. Pokud o to výslovně nepožádají, změny se jich týkat nebudou

Výše rodičovský příspěvek 2012

 • Dvouletá varianta = celkem až 216 000 Kč
 • Tříletá varianta = celkem až 235 600 Kč
 • Čtyřletá varianta = 178 600 až 216 600 Kč (*)

(*) podle toho jestli před tím byla vyplácena „mateřská“ neboli peněžitá pomoc v mateřství

Nově ale také bude platit, že maximální výše příspěvku bude dosahovat pouze 70% předchozího výdělku (vyměřovacího základu). Na maximální částku uvedenou výše tak nemusí automaticky dosáhnout každý. Toto opatření tak zamezí situacím, kdy některé matky pobíraly vyšší rodičovský příspěvek, než jaká byla jejich mzda před nástupem na mateřskou / rodičovskou dovolenou.

Každý si může zvolit délku rodičovské dovolené

Zatímco nyní si sice žena (nebo popř. muž) mohl na začátku zvolit délku rodičovského příspěvku, ale tuto délku již pak nešlo nikdy změnit. Od začátku roku 2012 si ale každý bude moci vybírat délku rodičovské dovolené a kdykoliv v průběhu jejího čerpání ji změnit. Výsledná částka ale nikdy nepřekročí 220 Kč.

Takže pokud se někdo rozhodne pro rychlejší čerpání rodičovské dovolené a následně si ji změní na delší, ve výsledku za celou dobu čerpání této sociální dávky obdrží stejnou částku

Nově je rodičovská i pro nezaměstnané nebo studentky

Na rodičovskou dovolenou budou mít nárok i nezaměstnané ženy nebo studenty. Zatímco nyní tyto žadatelky ve většině případů neměli nárok na volbu délky rodičovského příspěvku a automaticky přecházely na 4 letou variantu, nově si i tyto ženy mohou zvolit délku (a tím i výši) rodičovského příspěvku. Podmínkou ale je, aby byl plátcem nemocného pojištění alespoň otec dítěte. Pokud není plátcem ani on, platí i nadále automatická čtyřletá rodičovská dovolenáDiskuze, názory a zkušenosti:

2 komentáře k “Rodičovský příspěvek 2014”
 1. Martina napsal:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jak to bude u mne s rodičovským příspěvkem. Mám již jednu dceru, je stará 1 rok a chtěli bychom začít usilovat o druhé dítě. Mateřskou jsem si před tím rokem volila na dobu 2 let a chtěla bych tudíž stihnout druhé dítě do konce této dvouleté doby. V průběhu prvního těhotenství, asi ve třetím měsíci, jsem podala výpověď v práci, čili pokud uplynou ty dva roky, které jsem si zvolila, tak bych nastoupila na úřad práce. Proto bych ted potřebovala vědět, kdybych někdy v březnu otěhotněla(samozřejmě to není vůbec jisté, ale předpokládám to) a měla bych v prosinci rodit, jak to bude s nynějším rodičovským příspěvkem? Musela bych přestat pobírat rodič.příspěvek na první dceru již 2 měsíce před porodem druhého dítěte nebo budu pobírat rodičovský příspěvek na první dítě až do doby porodu druhého dítěte? Jinak vím, že pokud bych měla být nezaměstnaná a rodit v tomto roce, tak budu muset automaticky na 4 roky. Ale v roce 2012 jsem se dočetla,že to má být tak, že stačí, aby byl zaměstaný manžel a budu mít nárok na rodičovský příspěvek, chápu to prosím správně? Bude se při určování rodičovského příspěvku přihlížet k manželovu platu a budu si moci volit délku čerpání? Děkuji Vám za každou radu a doufám, že se ptám srozumitelně 🙂

  S přáním krásného zbytku roku, Martina

 2. Ladislava napsal:

  Dobrý den,
  jsem na prodlouženém rodičovském příspěvku do 7 let věku dítěte a pobírám příspěvek na péči.Syn má 5 roků a navštěvuje školku s asistentkou. K 1.1.2012 se tato dávka ruší a nevím jak se mám zachovat.Budu nezaměstnaná nebo osoba pečující o dítě.Mám se jít zaregistrovat na úřad práce jako uchazeč o práci?Kam se obrátit?
  Za vaši odpověď moc děkuji.
  Přeji pěkný zbytek roku.